×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Храни, които предпазват от ултравиолетова радиация


21 Септември 2022, Сряда, 20:41 ч.
Автор: Флагман.бг

Ето какво да включите в диетата си за UV защита

Ултравиолетовите лъчи имат отрицателен ефект върху кожата, тъй като могат да причинят изгаряния, да увредят епидермиса и дори да доведат до рак. Ето защо е много важно да се осигури защита от ултравиолетова радиация.
Някои храни могат да помогнат за това. Важно е да запомните, че продуктите само поддържат тялото и не могат да осигурят пълна защита, поради което все пак трябва да използвате слънцезащитни продукти. Ето какво да включите в диетата си за UV защита.

Храни, богати на ликопен и бета-каротин
Ликопенът и бета-каротинът са мощни антиоксиданти, открити в много зеленчуци и плодове, особено в червени, оранжеви и розови.
Пъпеши, домати, червени и жълти чушки, моркови са само част от храните, богати на тези вещества.
Проучванията показват, че тялото разпределя каротин от хранителни източници в кожните клетки. Това вещество има фотозащитни свойства. Бета-каротинът помага за осигуряване на слънцезащита десет седмици след приема.
Може да ядете салати, приготвяйки ги от зеленчуци с различни цветове. Добавете и много зеленина.

Вода 
Овлажняването е от съществено значение, за да поддържате кожата си здрава, особено през летните месеци, когато времето е сухо и горещо. За да определите дали има дехидратация, погледнете цвета на урината. Обикновено трябва да е почти прозрачна. Ако цветът е жълт, тогава трябва да пиете повече вода.
За да избегнете дехидратация, трябва да пиете поне 8 с.л. вода през деня. Добре е да добавите електролити като калий, натрий, магнезий и калций.

Плодове и зеленчуци, богати на витамин С
Витамин С е антиоксидант, който помага в борбата с оксидативния стрес и поддържа здрава кожа. Освен това той участва в производството на колаген, който е един от основните протеини на тялото.
Включете в диетата си червени и зелени чушки, боровинки, броколи, киви, ягоди, брюкселско зеле, лимони.

Омега-3 мастни киселини
Здравословните мазнини се намират в семена от чиа, коноп, ядки, яйца и риба. Тези вещества са просто необходими за нашето тяло.
Омега-3 имат противовъзпалителни свойства и помагат на тялото активно да се бори с оксидативния стрес.

Ако не харесвате тези продукти, тогава можете да приемате специални добавки, съдържащи омега-3.

Източници на антиоксиданти
Има много различни билкови продукти, които помагат за поддържането на здравето на кожата и подобряват фотозащитата от ултравиолетовите лъчи.
Струва си да консумирате зеленчуци, богати на антиоксиданти като зеаксантин и лутеин. Те помагат за защита на кожата от слънчевите лъчи.
Добър продукт е карфиолът. Съдържа антиоксиданти, които помагат в борбата с оксидативния стрес, причинен от свободните радикали.
Като цяло винаги трябва да ядете ярки и цветни храни. Пресните зеленчуци и плодове също съдържат вода, което допринася за допълнителната хидратация.

Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg


В категории: Здраве


Коментари
Георги РУСЧЕВ Скрит риск дебне Черноморието под земята Скрит риск дебне Черноморието под земята 21/06/2026, Неделя 19:30 0
Георги РУСЧЕВ Гръцки остров пусна първия AI туристически гид Гръцки остров пусна първия AI туристически гид 21/06/2026, Неделя 18:30 0
Димитър КИРЯКОВ Кардашиян вече е Ким Монро Кардашиян вече е Ким Монро 21/06/2026, Неделя 16:36 1
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Търсят нов и грижовен стопанин на емблематичната Гъбка в Бургас Търсят нов и грижовен стопанин на емблематичната Гъбка в Бургас Търгът ще започне с начална цена от 1000 евро на месец "Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син "Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син Организатор и домакин на събитието е Регионална библиотека „Пейо Яворов“, а инициативата се реализира с подкрепата на кмета Димитър Николов и в партньорство с писателя Марин Трошанов Сериозни трусове в либералната общност, всички загърбиха ПП в плановете за обща кандидатура за президент Сериозни трусове в либералната общност, всички загърбиха ПП в плановете за обща кандидатура за президент Велислав Величков от ПП се накара на Атанас Атанасов от ДБ заради това, че избързал да обяви Инициативния комитет за номинацията на Гюров Трагичен край в Пирин: Намериха мъртва издирваната жена след 400-метрово падане Трагичен край в Пирин: Намериха мъртва издирваната жена след 400-метрово падане В акцията по изтеглянето на тялото от труднодостъпния високопланински район се е включил и военен хеликоптер Кугър Напрежението в Свети Влас е парирано: Украинският свещеник подаде оставка, за да спаси мира в храма Напрежението в Свети Влас е парирано: Украинският свещеник подаде оставка, за да спаси мира в храма След намесата на митрополит Арсений протестите бяха отменени, а българи и украинци се молиха заедно „като юмрук“ Напук на спекулациите: Снимка от Черноморието показа колко реално ни струва обядът на плажа Напук на спекулациите: Снимка от Черноморието показа колко реално ни струва обядът на плажа Докато интернет бълва негативизъм, летовници изкараха черно на бяло истинските цени в Приморско Фаворитът на Делян Пеевски е новият главен мюфтия: Ахмед Бахадър овладя Изповеданието Фаворитът на Делян Пеевски е новият главен мюфтия: Ахмед Бахадър овладя Изповеданието Пълна капитулация на доганистите, след като техният фаворит Ведат Ахмед се отказа от надпреварата в последната секунда Фатална свръхдоза фентанил убила легендарния фолк певец Никсън Фатална свръхдоза фентанил убила легендарния фолк певец Никсън Майката на звездата разбила вратата на дома му, след като Никола Праматаров спрял да вдига телефона си Тотален разпад в „Промяната“! Националният младежки шеф Алекс Дорохин разкости партийния елит Тотален разпад в „Промяната“! Националният младежки шеф Алекс Дорохин разкости партийния елит Основателят на „Младежи за Промяната“ си тръгна с гръм и трясък: Използваха ни за електорална полза и ни заглушиха Рокля като за моминско парти взриви МВнР: Кой съблече родната дипломация пред Анкара Рокля като за моминско парти взриви МВнР: Кой съблече родната дипломация пред Анкара Турският сайт още пази кадъра с дръзката цепка на министър Петрова, докато у нас тихомълком замазват гафа
Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ „Ако го затворите, няма да имате държава“, каза Тръмп Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Спортът и националният музикален фестивал са засегнати, като се очаква температурите за някои да достигнат 42°C от понеделник Кардашиян вече е Ким Монро Кардашиян вече е Ким Монро Резкият завой в имиджа на звездата обаче веднага породи сериозни съмнения и дебати дали става въпрос за перука или за радикална промяна Плениха внука на Брежнев на фронта Плениха внука на Брежнев на фронта Информацията е потвърдена от редакцията на Би Би Си в Украйна от източник на военната разузнавателна служба на Министерството на отбраната на Украйна Проклятието „Алф“ застигна и екранната Кейт: Ан Шедийн почина на 77 години, сърцето ѝ не издържа подготовката за гей парад Проклятието „Алф“ застигна и екранната Кейт: Ан Шедийн почина на 77 години, сърцето ѝ не издържа подготовката за гей парад Любимият сериал от прехода остана само с един жив актьор, след като трагичната участ покоси почти цялото семейство Танер   Интимните тайни на Рупърт Мърдок излязоха наяве: Джери Хол проговори за петгодишния брак без секс и скритите камери в спалнята Интимните тайни на Рупърт Мърдок излязоха наяве: Джери Хол проговори за петгодишния брак без секс и скритите камери в спалнята Модната икона разкри отвратителните странности на 95-годишния медиен магнат, след като изтече договорът ѝ за конфиденциалност От калта на Четвърта дивизия до върха на Световното: Невероятната история на Дениз Ундав От калта на Четвърта дивизия до върха на Световното: Невероятната история на Дениз Ундав Хронологията на един закъснял, но заслужен триумф Тийнейджърски банди превърнаха Нотингам в бойно поле Тийнейджърски банди превърнаха Нотингам в бойно поле   Първият град на Острова забранява „ски маските“ след кървави атаки с мачете Чуждестранни туристи се отказват от България, защото се пуши навсякъде Чуждестранни туристи се отказват от България, защото се пуши навсякъде Дори не знаем колко туристи губим от това. Докато това не започне да се променя, ние ще продължим да губим, каза Лияна Панделиева   От 20 лева на 20 евро: Магическото превалутиране, което прати плаж „Кабакум“ в историята От 20 лева на 20 евро: Магическото превалутиране, което прати плаж „Кабакум“ в историята Заради солени цени и тотална липса на хигиена, дългогодишни туристи се заричат никога повече да не стъпят там
Дмитрий Песков Дмитрий Песков Европейците са или глупави, или некомпетентни, ако смятат, че са по-силни от Русия Виц на деня Виц на деня Двама във фитнеса.
- С колко клякаш?
- С триста.
- Килограма ли?
- Зора.
Виц на деня Виц на деня Две змии си говорят.
- Ние отровни ли сме?
- Защо?
- Прехапах се.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Спри да гледаш назад, там няма нищо за теб.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори