Ядем гръцки дини, нашите гният на полето
Няма контрол на вноса от страна на държавата, разходите са скочили с 30-40% при двойно по-ниски изкупни цени
Тонове дини останаха по полето заради липса на пазари. Евтина гръцка продукция измества трайно родното производство. Няма контрол на вноса от страна на държавата, разходите са скочили с 30-40% при двойно по-ниски изкупни цени. Такава е равносметката в разгара на лятото на Янко Янев, един от големите производители в Любимец.
Той обработва 110 дка площи, засети със сортовете „Соренто“ и „Романза“. Стопанинът, който е в бизнеса от 10 години, разказа, че през миналата година изкупната цена на дините е била 30 стотинки за килограм, а сега е 10-15 стотинки. Той пресмята, че средните разходи за декар възлизат на 1000 лева, което означава, че изкупната цена за килограм трябва да е поне 25 стотинки, а сега се продава на загуба. Въпреки сложната ситуация в сектора Янев успява да реализира около 500 – 600 тона собствена продукция на вътрешния пазар, основно по борсите в Пловдив и Пазарджик, при среден добив 5 тона от дка. Някога сладките дини и пъпеши бяха запазена марка за плодородните земи на Любимец и основен поминък за местните хора. Днес ситуацията е коренно различна. Пъпеши почти не се отглеждат, а бизнесът с дини става все по-труден.
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид
"Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син
АПИ уточни: Пострадалите край Ботевград не са служители на Агенцията
Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“

са по 35ст.кг
Българските са по 1лв.кг.
Е......какво правим????