Ядем гръцки дини, нашите гният на полето
Няма контрол на вноса от страна на държавата, разходите са скочили с 30-40% при двойно по-ниски изкупни цени
Тонове дини останаха по полето заради липса на пазари. Евтина гръцка продукция измества трайно родното производство. Няма контрол на вноса от страна на държавата, разходите са скочили с 30-40% при двойно по-ниски изкупни цени. Такава е равносметката в разгара на лятото на Янко Янев, един от големите производители в Любимец.
Той обработва 110 дка площи, засети със сортовете „Соренто“ и „Романза“. Стопанинът, който е в бизнеса от 10 години, разказа, че през миналата година изкупната цена на дините е била 30 стотинки за килограм, а сега е 10-15 стотинки. Той пресмята, че средните разходи за декар възлизат на 1000 лева, което означава, че изкупната цена за килограм трябва да е поне 25 стотинки, а сега се продава на загуба. Въпреки сложната ситуация в сектора Янев успява да реализира около 500 – 600 тона собствена продукция на вътрешния пазар, основно по борсите в Пловдив и Пазарджик, при среден добив 5 тона от дка. Някога сладките дини и пъпеши бяха запазена марка за плодородните земи на Любимец и основен поминък за местните хора. Днес ситуацията е коренно различна. Пъпеши почти не се отглеждат, а бизнесът с дини става все по-труден.
Спряха спешната евакуация на кораби през Ормузкия проток след експлозии
Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова
Дневен хороскоп за 26 юни 2026: Важни решения за Девата, късмет за Рибите
Филип Буков и Деси Бакърджиева в Бургас заради „Илюзията в брака“
Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита!
73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“
Убиецът на Къци от Лъвов мост остава за постоянно в ареста
София ще разполага с 1,523 млрд. евро до приемането на бюджета за 2026 г.
Заподозреният за тройната трагедия в Угърчин сменял два пъти дрехите си
Беларус обвини външни сили в опит да я въвлекат във войната в Украйна
Голям астероид преминава близо до Земята в събота
Над дузина медали от международни турнири за СК "Бушидо"-Несебър

са по 35ст.кг
Българските са по 1лв.кг.
Е......какво правим????