В Странджа ще останат само 2-3 млекоферми, секторът е съсипан
През следващия месец ще бъдат напълно заличени две големи ферми в Средецко, масово се оттеглят от животновъдството, скоро от пазара ще изчезне суровото мляко
Очакват се фалити на ферми в сектора на млекопроизводството. Заради кризата с ковид пандемията и войната в Украйна, значително са се повишили цените на фуражите. С поскъпването и на другите разходи, секторът търпи големи загуби, съобщи БНР.
В област Бургас разходите в сектора са се повишили с около 30% в сравнение с миналата година.
„До два месеца изкупните цени бяха на старите нива. Едва от два месеца има едно покачване на цената. Забелязва се увеличение, което ще кореспондира с разходите и ще създаде добри условия за бизнес в млечните ферми. От 0.75 лв. в момента цената достига 1 лв. за кравето мляко, овчето надхвърля 2 лв. От 1.20 лв. миналата година, то повиши цената си и това се дължи на търсенето“, посочи Михаил Михайлов, който отглежда животни и произвежда млечни продукти в средецкото село Драчево.
Сиренето поскъпна рязко, средната цена е над 15 лева
Причината е, че овцете са намалели, съответно и млекодобивът.
„Сега това се случва и с кравето мляко. След като животновъдството попадне в лоша среда на развитие, започва намаляване на животните и на стадата. Например през септември в община Средец ще бъдат ликвидирани две ферми – едната на 100 %, която има 300 крави, а другата на 80 %. Това е вследствие на лошия бизнес климат, който съществува. Това ще доведе до търсене на сурово мляко“, поясни Михайлов.
Той допълни, че не очаква проблем с неговата ферма, тъй като е затворил кръга на производството. „Мандрите дълго време даваха ниска цена, а и не плащаха редовно. Това доведе до отдръпване на хората от този бизнес. Те преминават в месодайно говедовъдство или пък работят земя и се отказват изцяло от този труден сектор в селското стопанство“, посочи Михайлов.
Според него ако не се вземат мерки или пазарът ще регулира сектора, или държавата ще трябва да се намеси активно, за да не позволи да изчезне от пазара суровото мляко.
„Освен моята ферма, в Странджа ще останат още 2-3 в Горно Ябълково и Факия. От 25-30 ферми преди години, остават толкова. И те са на път да преминат към месодайно говедовъдство. В Бургас стопанството „Христо Ботев“ миналата година ликвидира на 100% животните. Тенденцията е да намаляват животните. Остават големите ферми, които успяват да се справят, защото най-вероятно инвестират от друг сектор на икономиката. Самото производство във вида, в който съществува в момента е губещо“, допълни Михайлов.
Наркоудар за милиони на „Дунав мост“: Как спипаха камион с тайник в Русе
Крум Зарков и кубинският посланик обсъдиха тежкото американско ембарго и консолидацията вляво
Футуролози и ректори в Синеморец: Изкуственият интелект вече улавя мислите ни
С роботи и научни експерименти откриха нов STEM център в Поморие
След взрива на морски дрон в Румъния: Урсула фон дер Лайен предупреди за пряка заплаха по източната граница
ВМС на САЩ задържаха супертанкер с ирански петрол в Индийския океан
Поздравителни адреси до Флагман.бг
Тобиас Замет преди концерта на Avantasia в София: Забравяме за политиката и лошите новини за 150 минути
Една от водещите компании за осветление в България откри нов шоурум в София
Направи си сам: Как да сглобим велосипед от нулата?

Въпросът не е колко ферми ще останат, а чии!?!
Щото ако са малко на каквато цена пуснат на пазара, това е цената. И Някой много ще печели от това. Ако има много ще се конкурират. Пък "нашите" са тези дето продават скапано, но скъпо.
Герб затри животновъдството в България ,даже глигани в горите няма.
Само Кмета на Звездец има 300 крави дето все стоят на международния път и кога ли ще смачкат някой турски автобус с 50 пътника въпрос на време. Цялата гранична и национална полиция
Какво търпиш пък ти? Нахлузвай ботушите, грабвай лопатата и заминавай!
С 300 бр. ЕРД е малка ферма, остава и нея да ликвидират и да инвестират в следващия за съсипване сектор- отворете някой багажник, изкарайте един "мигрант"- "Grant's" и си сипете по едно малко питие и спрете с публикуването на тъпотии.
Вече 15 години празни приказки за светлото бъдеще когато ще стигнем Западна Европа.
Колкото стигнахме комунизма талкова и като колония на Запада ще прокопсаме !
Затова на 02.10 ДА ГИ ПОМЕТЕМ !!!