×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Карайте бавно, пестете гориво
  • Джей Ди Ванс замина за Унгария, за да подкрепи кампанията на Виктор Орбан
  • Скъпите горива: КНСБ предлага субсидия за държавните и общински транспортни предприятия
  • Над 3500 отменени резервации в Банско за Великден заради войната в Близкия изток
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

ВиК-Бургас представя пред кметовете нов план в опит да намали цената на водата


ВиК-Бургас представя пред кметовете нов план в опит да намали цената на водата
Напрежение на срещата на Асоциацията по ВиК, председателствана от областния управител проф. Мария Нейкова
15 Август 2022, Понеделник, 17:01 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА снимки и видео: Авторът

Новите предложения трябва да бъдат представени на 5 септември

Напрегната работна среща на членовете на Асоциацията по ВиК, председателствана от областния управител проф. Мария Нейкова, в която участват кметовете на 13-те общини, ВиК-Бургас и други служби  се проведе този следобед. Тя е на тема търсене на възможности за намаляване на цената на ВиК услугите за потребителите.

Решението след работната среща бе в рамките от 20 дни от ВиК-Бургас да преразгледат инвестиционната програма и да я представят наново, като се консултират с кметовете има ли проекти, които могат да отпаднат от нея. Следва заседание на асоциацията и внасяне на новото предложение в КЕВР за преразглеждане, дотогава цената остава 4,39 лв. за кубик вода. Инвестиционните програми, които получиха общините, са основно икономически таблици и цената беше вписана в тях, обясни инж. Ганчо Тенев, изпълнителен директор на ВиК-Бургас.

„Мисля, че проектите, които се финансират с европейски средства, не могат да отпаднат. Ако някой вземе решение, че няма да има резервно водоснабдяване, могат да отпаднат и проектите за присъединяване на язовирите Порой и Ахелой към мрежата“, каза Ганчо Тенев.

Инвестиционните програми, които получиха общините, са основно икономически таблици и цената беше вписана в тях, обясни инж. Ганчо Тенев, изпълнителен директор на ВиК-Бургас

Пръв в рамките на дискусията взе думата кметът на Бургас Димитър Николов. „Създава се паразитен буферен орган с тази Асоциация. Предлагам общините пряко да станат акционери във ВиК-Бургас. В момента ние не можем да участваме пряко в управлението на дружеството. Ние сме съдружници в един орган, който има само съвещателен глас и не може пряко да ръководи. От Община Бургас настояваме КЕВР да преразгледа решението за увеличението на цената на водата. Когато излязохме с позиция по него, моментално Асоциацията по ВиК излезе с мнение, а ние участваме в тази асоциация. Това ни смущава“, каза кметът на Бургас Димитър Николов.

Градоначалникът даде пример със собствеността на УМБАЛ-Бургас, където мажоритарен собственик е държавата, а общините са акционери. „Ние пряко участваме във всички общи събрания на УМБАЛ-Бургас и имаме отношение по политиката на управление. Такова отношение във ВиК-Бургас нямаме. За да носим отговорност и да участваме в процес на формиране на цени, искаме това. Няма Община в Бургаска област, на която когато ръководството на ВиК-Бургас предложи инвестиционна програма за подобрение, да не е съгласна. По отношение на калкулиране, формиране на цена, ценова политика, стратегии и т. н., ние не участваме. Още повече, че от известно време ЕК е дала право на ВиК да бъдат бенефициенти по оперативната програма“, каза кметът на Бургас.

Кметът на Бургас Димитър Николов предложи общините да станат акционери във ВиК-Бургас

Кметът на Поморие Иван Алексиев наблегна на това, че вината се хвърля върху общините и местните парламенти, а КЕВР определя цените. „Материали, горива, ел. енергия са се повишили. Ако сега гледаме цената, тя ще е по-висока. Не сме получавали покана за обществено обсъждане.

Готови сме да излезем от Асоциацията на ВиК, защото това е паразитен орган, той не помага за решаване на проблемите в сектора поне в нашата община. Примери много. В предния програмен период теглихме кредити, не сме се оправдавали“, каза Иван Алексиев.   

Кметът на Бургас поздрави областния управител проф. Мария Нейкова за празника й

Искаме реално да сме акционери и да влияем върху вземането на решения, а не да ставаме гумен печат на определени хора, добави той в подкрепа на предложението на кмета на Бургас.

Кметът на Созопол Тихомир Янакиев заяви, че също не е получил покана за обществено обсъждане. Той добави, че в закона е записано, че трябва да се предложат 5-годишни инвестиционни програми, а в предложенията, които са получили, има такава само за първата година. Озадачава ме бързината, с която бяха съгласувани нещата и беше приета максималната горна граница, каза Янакиев и призова всичко да бъде ясно и прозрачно.

Направете разбивка и предложете решение, според което цената да не ескалира по начина, по който ескалира сега. Разбирам, че за нашата община е 60%. Аз като кмет не бих се явил да кажа на хората: „имаме някакъв проблем, вдигаме Ви данъците с 60%, при следващия проблем ще ги вдигнем с още 60%“, каза Тихомир Янакиев.


В категории: Политика


Радостина ГЕОРГИЕВА Автор
Радостина ГЕОРГИЕВА
27
Коментара
Емел МАХМУД Каква е глобата, ако не гласувам? Каква е глобата, ако не гласувам? 07/04/2026, Вторник 14:00 1
Мария АРНАУДОВА Дете е в кома след тежката катастрофа край Добрич Дете е в кома след тежката катастрофа край Добрич 07/04/2026, Вторник 13:38 0
27
Коментара по темата
27.
Капитан Андреево
16.08.2022 10:23:45
0
2
Топ активист на ГЕРБ е адвокат на частния монополист на Капитан Андреево
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, по време на чието управление фирми на Размиг Чакърян - Ами и някога близкия до ВИС Красимир Каменов-Къро превзеха граничния пункт Капитан Андреево в частта контрол над влизащите от Турция камиони с плодове и зеленчуци, избягва да коментира темата. Но сега става видимо, че високопоставен представител на партията е адвокат на дружеството-монополист на "Капитан Андреево" - "Евролаб 2011".
26.
SSSS
16.08.2022 09:52:44
0
5
На улица Морска до ъгъла с богороди от 3 дена има спукана тръба и тече водата ....2 пъти звънях и им казвам и никой не идва да отстрани аварията .. после кой плаща водата А? пак гражданите ! ВиК са най големите мафиоти !!!
25.
Коректен потребител на ВИК
16.08.2022 09:43:53
1
3
От всичко чуто на тази среща стигам до заключението, че оглавяващият ВИК господин постоянно се оправдава, използвайки многократно отрицателната частица НЕ, както и отрицателни думи, свива се като мижитурка, мънка си под носа, изобщо поведение на поредния "кадърен" байганьо на висок пост, явно много "удобен" да прибира, "мислейки доброто на народа"!?!
А кметът на Поморие е за пример!
Такъв като него трябва да оглавява ВИК!!!
24.
оффф...
16.08.2022 08:48:05
0
3
Всички знаем, че това е само театър, за да имитират дейност
23.
ползващ
15.08.2022 23:43:18
0
6
на бай Онуфри от първия клип ще му закарам(даря)4 тенески лакост в 3 различни цвята,егати и избушиния хъш(извинявам се ,че ви обиждам хъшове).Честно ли това е"лицето"....????
22.
ВиКТРАГЕДИЯ
15.08.2022 23:34:53
1
16
След ВИК-Бургас само дупка,евентуано чакъл,най-сигурно кал ,течаща вода,пак кал,пак дупка и мизерия.НЕКЪДЪРНИЦИ СТЕ!!
21.
Цариградска 41
15.08.2022 23:11:11
0
9
2021 г. 40 човека на ул. Цариградска №41 20 дни без вода
2022 г. 8 дни от 04.08 до 11.08.2022 г спряна по нареждане на Инж. Ганчо Йовчев Тенев
Изпълнителен директор
На “Водоснабдяване и канализация-Бургас” ЕАД. Този човек и лишава потребителите без основание от питейна вода което е пряко свързано с опазването на здравето и живота им.
-
20.
PR
15.08.2022 22:59:30
7
7
Не е коректно предизборна кампания да се извършва на гърба на ВиК.
Не виждам такава активност от кметовете за: увеличение на газа от 1 август с 60%, увеличение на горивата, увеличение на храните, увеличение на дървата за огрев и ...............много други неща, които са скъпи за българските граждани.
19.
*********
15.08.2022 20:15:54
2
9
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
18.
Смях
15.08.2022 20:13:07
6
20
Репортерката пакпнищо не е разбрала.
1. Нейкова пощади кметовете, вместо да им извади протоколите да видят всички как са гласували ЗА тази цена и сега се въртят като бъхливи магарета.
2. Този 1 млрд дето го откраднаха пж времето на Герб, как точно го виждат сега да са разпредели :)
3. Кметовете - 90% гербаджии изведнъж се сетиха, че ВиК не работи и че Асоциацията им пречи. Ами защо не го промениха това в последните 12 години?
17.
Бай Хой
15.08.2022 19:18:57
1
12
Тъй кат гледам-
Само утайки!
16.
Странно
15.08.2022 18:29:18
0
4
И, при нас итчетоха водата на 9-то число, при сня на на цената от първо....
И също така, вместо обичайните 10 м3 итчетоха 20 м3........?!
15.
Иванов
15.08.2022 18:21:43
15
13
Евала на Кмета на Поморие. Ето такива хора трябват в Българския парламент.
14.
hybrid
15.08.2022 18:01:37
0
8
Интересно защо няма представители на "Обществен съвет" Несебър? Все пак това е контролният орган в цяла бургашка област!!!!!
13.
Гладният Народ
15.08.2022 17:55:55
2
33
Кмете не го жалете този общински служител Ганчо Тенчев,намазвайте му ските заедно с синчето му Веселин Калев шефа на ВИК Карнобат,то голямо крадене голяма работа.Ревизи и да си ходи в къщи.А и да се разбере кой командва парада, общинските работници или Кметовете….
12.
Сори добавка към 11
15.08.2022 17:54:40
0
11
Да се чете Феодалът!
11.
Вижте го Феозалът
15.08.2022 17:53:42
0
36
Ганчо Тенев, несменяемият, на първата снимка! Охранен, коремът му ходи много преди него и тази нагла усмивка, демек: В ръцете сте ми!
10.
Бухалката на ЕС
15.08.2022 17:44:44
3
26
Някой спомня ли си още преди ЧЕТИРИ години изведнъж Правителството реши да направи национален ВиК холдинг с капитал 1 млрд лева ?
Помните ли ? Едва ли.

Защото още тогава схемата със забатачването на ВиК сектора чрез изсипването в него на огромни заеми бе задействана.

ВиК ръководството и фирмите на хранилка в него ще преядат а хората ще го духат.
Директно нападение на държавността от ЕС.
9.
Камчия
15.08.2022 17:41:23
14
29
За 4 мандата Герб ни завещава стара-амортизирана ВиК мрежа с безброй подземни и надземни тестове.
8.
111
15.08.2022 17:32:21
2
16
Много яко! Предния месец, на по-ниската цена, поне на нас не ни отчетоха водомерите. Незная защо и дали сме били единствени (става въпрос за центъра) и незнайно защо, може би защото лятото се потребява повечко вода, от нормалните 9 кубика, този месец ми начисляват 23! Браво! Ако беше на друго място, служителят или началникът му щяха да си го отнесат, но си мисля, че нарочно са го направили за цялата община! Това са милиони повече от нищото!
7.
Всички кметове бяха там
15.08.2022 17:32:08
4
11
това, че не са ги снимали, не означава, че ги нямаше!
Всички взеха отношение, макар и в статията да не отразено!
6.
Васил Илиев = фон Лайан
15.08.2022 17:30:03
9
22
ЕС дава на ВиК 400 млн. евро заем за инвестиции !!! Не е грешка сумата.

И НЯМА НЕ ИСКАМ !
Взимаш и ще връщаш !
Това е ЕС !
Безмилостен капиталистически проект в който бедните стават все по бедни а средната класа отива в работническа.
И само обслужващите, колониален елит си е супер.
5.
!
15.08.2022 17:26:04
3
24
Колко много хрантутници на едно място !
4.
ВиС 3 = ЕС
15.08.2022 17:25:44
10
29
ЕС натиска ВиК операторите да правят инвестиции за които те щедро им предоставят заеми.
Тези заеми може да се връщат единствено през увеличение на цената на водата за потребителите.

Схемата на Мутрите ни но на ниво ЕС !

Когато се махнем от ЕС (дай Боже !!!) и всичко ще си дойде по местата, защото държавата ще може да ПЛАНУВА инвестициите си по сектори и с години.

Ех бай Тошо, ех бай Тошо.
Къде бяхме а в каква бананова държава ни превърнаха !
3.
Несебър
15.08.2022 17:22:33
3
13
Несебър пак ли отсъства? За съжаление по изключително наболял, за всяко семейство проблем. Отново сме без представителство, без глас, без адекватни предложения, разбира се по проблем, който касае обикновенния човек. Срамота.
2.
До 1
15.08.2022 17:17:42
4
9
Беше там, не философствай
1.
????
15.08.2022 17:16:05
7
12
Защо не видях кмета на Айтос на тази среща. Сигурно защото Айтозлии са много богати и нямат ядове да плащат тея цени.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
По повод Седмицата на гората ще бъдат раздадени над 250 фиданки в Бургас По повод Седмицата на гората ще бъдат раздадени над 250 фиданки в Бургас Екоинициативата ще се проведе на 10 април от 10:00 до 14:00 часа пред Парк Арена ОЗК – Плувен басейн „Славейков“  Най-големите дарения отиват при Пеевски, според Сметната палата Най-големите дарения отиват при Пеевски, според Сметната палата Трима от първите петима по крупност дарители са предоставили средства на ДПС Почина народната певица Янка Рупкина Почина народната певица Янка Рупкина Един от емблематичните гласове на българския фолклор си отиде на 87 години след продължително боледуване Дете е в кома след тежката катастрофа край Добрич Дете е в кома след тежката катастрофа край Добрич Жена загина на място, а още две пострадали са с опасност за живота след челния удар между кола и камион край село Хитово Българският кардиологичен институт връчва днес наградата „Златно сърце на годината“ за 2025 г. Българският кардиологичен институт връчва днес наградата „Златно сърце на годината“ за 2025 г. Това признание е висока оценка за професионализъм, но най-вече за нейната безусловна отдаденост към пациентите, сърцато отношение, внимание и грижа Пациенти отдадоха признание на медиците от КОЦ-Бургас с концерт изненада Пациенти отдадоха признание на медиците от КОЦ-Бургас с концерт изненада Инициативата е организирана изцяло от Кремена Краева от кметство Ахелой и пациенти на КОЦ-Бургас Настъпва ли кpaят нa бeзплaтнoтo caниpaнe и тoвa мoжe ли дa e дoбpa нoвинa Настъпва ли кpaят нa бeзплaтнoтo caниpaнe и тoвa мoжe ли дa e дoбpa нoвинa Дo 2030 г. Бългapия тpябвa дa oбнoви близo 56 милиoнa ĸвaдpaтни мeтpa жилищнa плoщ - ĸaĸтo мнoгoфaмилни, тaĸa и eднoфaмилни жилищни cгpaди Румен Радев отряза окончателно ПП-ДБ (ВИДЕО) Румен Радев отряза окончателно ПП-ДБ (ВИДЕО) Дебат с хора, които лъжат и манипулират, няма да водя, каза лидерът на "Прогресивна България" на Иво Мирчев По тази рецепта леля Стефка приготвя пухкав класически козунак "на конци" По тази рецепта леля Стефка приготвя пухкав класически козунак "на конци" Великден вече чука на вратата и едно от любимите неща, които трябва да присъстват на всяка трапеза е именно това Простреляха рапъра Offset пред казино във Флорида Простреляха рапъра Offset пред казино във Флорида Изпълнителят е в стабилно състояние в болница, а полицията съобщи за двама задържани след инцидента край Seminole Hard Rock Hollywood
Установена е самоличността на терористите, стреляли по полицаи до Израелското консулство в Истанбул Установена е самоличността на терористите, стреляли по полицаи до Израелското консулство в Истанбул В консулството не е имало никаква дейност от около 2 години и половина, властите смятат, че се касае за провокация Моджтаба Хаменей е в критично състояние и не може да ръководи Иран, съобщава разузнаването Моджтаба Хаменей е в критично състояние и не може да ръководи Иран, съобщава разузнаването Твърди се, че Хаменей е в безсъзнание и се лекува от сериозно заболяване в град Кум Простреляха рапъра Offset пред казино във Флорида Простреляха рапъра Offset пред казино във Флорида Изпълнителят е в стабилно състояние в болница, а полицията съобщи за двама задържани след инцидента край Seminole Hard Rock Hollywood Дизелът в Германия скочи до 2,44 евро около великденските празници Дизелът в Германия скочи до 2,44 евро около великденските празници Цените на горивата в страната остават над 2 евро за литър след великденския пик Затвориха моста Крал Фахд между Саудитска Арабия и Бахрейн заради риск от ирански удари Затвориха моста Крал Фахд между Саудитска Арабия и Бахрейн заради риск от ирански удари Властите спряха движението по 25-километровото съоръжение като превантивна мярка на 7 април 2026 г. на фона на ескалацията около Ормузкия проток и новия ултиматум на Доналд Тръмп към Иран Тръмп: Ще унищожим Иран за една нощ и ще вземаме такси от Ормузкия проток Тръмп: Ще унищожим Иран за една нощ и ще вземаме такси от Ормузкия проток От Техеран отказаха всякакви сделки преди изплащане на репарации Драма след взривените американски самолети в Иран, намерен е череп край останките на C-130 Драма след взривените американски самолети в Иран, намерен е череп край останките на C-130 По-рано Доналд Тръмп заяви, че няма жертви при спасителната операция на екипажа на сваления F-15 Синдикатите в Бургас към Калин Стоянов: Подкрепяме те, защото защитаваш работещите Синдикатите в Бургас към Калин Стоянов: Подкрепяме те, защото защитаваш работещите По време на срещата бе припомнено, че Калин Стоянов като вътрешен министър успя да обвърже възнагражденията на служителите на МВР със средната работна заплата за страната Франция изтегли златните си резерви от САЩ Франция изтегли златните си резерви от САЩ При операцията BdF спечели €13 млрд. от сделки със злато Тръмп: Протестиращите в Иран са били въоръжени от САЩ Тръмп: Протестиращите в Иран са били въоръжени от САЩ Изявление на президента на САЩ даде нов аргумент на Техеран, който от месеци твърди, че демонстрациите са били подкрепени отвън
Доналд Тръмп към Иран: Доналд Тръмп към Иран: Ще ви върна в каменната ера! Виц на деня Виц на деня Работен ден, офис, позвъняване при секретарката.
- Кети, донеси ми хартия.
- А-четири ли, или А-три?
- А-а-а-бързо! В тоалетната съм!
Виц на деня Виц на деня - Госпожице, много се извинявам, но не се ли познаваме отнякъде?
- Възможно е, аз съм медицинска сестра в психиатрията.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато на мъжа му е лошо, той търси жена.
Когато на мъжа му е хубаво - жена му го търси него.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори