Силвио Берлускони се завръща - ще се кандидатира за Сената в Италия
лед като помогна за свалянето на премиера Марио Драги миналия месец, като оттегли подкрепата си, дясноцентристката партия на Берлускони изглежда ще се върне на власт на изборите на 25 септември
Измъчваният от скандали бивш премиер на Италия Силвио Берлускони обяви, че се надява да се върне в парламента след изборите през септември, почти десетилетие след като беше принуден да напусне заради присъда за данъчни измами.
„Мисля, че ще се кандидатирам за Сената, така ще направим всички щастливи, след като получих натиск от толкова много хора, дори и извън Форца Италия”, заяви 85-годишният Берлускони, който оглавява дясноцентристката партия „Форца Италия”, по радиостанция Рай 1.
След като помогна за свалянето на премиера Марио Драги миналия месец, като оттегли подкрепата си, дясноцентристката партия на Берлускони изглежда ще се върне на власт на изборите на 25 септември. Тя е част от дясна коалиция, ръководена от крайнодясната партия „Италиански братя” на Джорджа Мелони и крайнодясната „Лига” на бившия вътрешен министър Матео Салвини. Коалицията включва и по-малки центристки съюзници. Към момента проучванията показват, че десният блок е напът да спечели голямо мнозинство в двете камари на италианския парламент.
Допитването на мозъчния тръст „Институт Катанео” показва, че дясноцентристите ще спечелят 245 места в 400-местната Камара на депутатите и 127 места в 200-местния Сенат.
Берлускони беше министър-председател на Италия три пъти през 90-те и 2000-те години, но доминира обществения живот много по-дълго като ръководител на огромна медийна и спортна империя.
Сенатът го изключи през ноември 2013 г. след присъдата му за данъчни измами и му беше забранено да участва в общи избори за 6 години. Той обаче беше избран в Европейския парламент през 2019 г. , но се оттегли година по-рано, за да стане президент на Италия - въпреки че кандидатурата му беше предвидимо кратка.
Берлускони остава изключително противоречив в Италия и е въвлечен в много правни спорове, които характеризират дългата му кариера, коментират световните издания.
Берлускони също имаше поредица от здравословни проблеми, някои от които го вкараха в болница, като например коронавируса през септември 2020 г., след който той заяви, че едвам не е умрял.
Вторични трусове люляха Атон цяла нощ, има щети по манастири
Нови разкрития за жената, наръгала четирима в София
Смяната на времето наближава: Как да се подготвим без стрес
НАП предупреди за фалшиви съобщения във Viber за връщане на данък
Ползите и рисковете от постенето
КП "Моя България": Не ние сме разлепили плакатите с "Нашия Радев"
Вътрешният министър: Прокурорският син и още няколко души са атакували с бухалки служител на ГДБОП
Голям наркоудар при акция на ГДБОП и ДАНС (СНИМКИ)
В млечната кухня се спазват високи стандарти при приготвянето на храната за най-малките жители на Несебър
Изказване на Мелания Тръмп предизвика дипломатически скандал
Арестувана е жената, намушкала четиримата германци в София
В тази държава вкарват в затвора доживот дори непълнолетни
