×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Рок вечер на острова този петък – Остава и П.И.Ф се качват на една сцена
  • Почина дългогодишният служител на МВР - Пловдив полк. Илия Тодоров
  • АПИ въвежда временна организация на движението по "Хемус" заради премахване на растителност
  • Тотален хаос на ГКПП Калотина : Най-малко час се чака за влизане в България
  • САЩ и Иран отново сядат да бистрят примирие
  • Тежка катастрофа край Пловдив: Шофьор остана заклещен в микробус след удар с камион
  • Тръмп разклати пазарите: Златото поскъпва, петролът се срива
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Пет години Районната прокуратура в Бургас не може да приключи проверка за евентуални злоупотреби при УШУ-шампионата-2016


Пет години Районната прокуратура в Бургас не може да приключи проверка за евентуални злоупотреби при УШУ-шампионата-2016
Елементарна проверка на банковите сметки на клуба на Стефан Колев „Бей син“ за броени дни би изяснила този въпрос
12 Август 2022, Петък, 15:52 ч.
Автор: Катя КАСАБОВА

Още се чака информация от чужбина, обясняват от прокуратурата

Парадоксите на българското правосъдие са много, а бургаското тези дни роди още един. Той се върти около Българската федерация по УШУ и спортен клуб „Бей син“, чийто председател и собственик е бизнесменът и вече бивш общински съветник Стефан Колев.

В края на 2016 г. „Флагман“ съобщи за сигнал, свързан с евентуални злоупотреби на Колев, който по това време бе и президент на Българската федерация по УШУ. Казусът бе прост. В Бургас през същата 2016 г. се състоя международно състезание по УШУ (боен спорт), но според данните, с които разполагаме, чуждестранни участници са превеждали съответните такси не по сметка на федерацията, а по сметката на спортния клуб „Бей син“.

И досега не е ясно действително плащани ли са средства на спортния клуб, вместо на федерацията, или не. Една елементарна проверка на движенията по банковите сметки на „Бей син“ еднозначно и в рамките на дни, а не на години, би изяснила този въпрос. Което би дало ясен и категоричен отговор на поставения казус.

Присвоил ли е бургаски общински съветник средства от световното първенство по УШУ?

Прокуратурата се самосезира след публикация на „Флагман“ - разследва бургаски общински съветник

Община Бургас чака 30 000 лв. от съветника Стефан Колев, прокуратурата го разследва с международна помощ

Прокуратурата „размрази“ разследването за присвояване срещу бургаския бизнесмен Стефан Колев

Тогава потърсихме г-н Колев за коментар на ситуацията, който бе отразен достатъчно подробно заедно със сигнала, с който разполагахме. Бизнесменът и спортен деец отрече да има вина и призова прокуратурата бързо да бъде сезирана по случая, за да се изясни кой е прав.

Седмици по-късно това се случи. С тънкия нюанс, че Районна прокуратура-Бургас не дочака сигнал, а реши да се самосезира след статията на „Флагман“ и образува досъдебно производство през 2017 г. Правилото е, че щом се образува такова производство, значи има достатъчно данни за извършено престъпление.

Последва обаче дълъг период, в който разследването ту спираше, ту тръгваше, като основният проблем беше, че са изпратени т. нар. молби за правна помощ до други държави, но отговори оттам или не идваха, или се бавеха твърде много.

А Община Бургас междувременно си поиска обратно 30 000 лв. от „Бей син“ след одитен доклад за 2016 г.

На Стефан Колев обаче обвинение и до този момент не е повдигнато, като неофициалният аргумент от прокуратурата е, че така той би придобил някои права и ще има процесуални пречки, които биха затруднили досъдебното производство.

Т.е. престъпление според държавното обвинение има, то се разследва вече пет години, но извършителят се води неизвестен.

Най-актуалната справка по преписката е отпреди близо година - 2 септември 2021 г. Тя може да се направи от всеки през сайта за електронни услуги на прокуратурата. От нея става ясно, че отново е налице постановление за спиране на наказателното производство и то действа вече над 11 месеца.

„Делото действително е спряно и все още не е възобновено. Не са изпълнени част от молбите за правна помощ, които са изпратени. Така че, след като се получат материалите от компетентните органи, вече наблюдаващият прокурор ще пристъпи към възобновяване, предполагам“, каза тази седмица пред „Флагман“ говорителят на РП-Бургас Зорница Щърбева.

Абсолютно същото обяснение от прокуратурата даваха и преди три години.

„Изпратени са молби до много държави. По част от тях имаме отговор, но по друга част - не. Така че се изчакват резултатите“, коментира още прокурор Щърбева и обясни, че забавянето се дължи на това, че изпълнението зависи от други компетентни органи, че комуникацията с чужбина е по-трудна, а и ковид-пандемията дала своя ефект.

През годините „Флагман“ плътно следеше работата на прокуратурата по това разследване и уведомяваше как се развива то.

Въртенето в омагьосания кръг продължава вече близо шест години. Току-виж в един момент давностните срокове изтекли и всички се окажат невинни... с изключение на тези, по чиито данни прокуратурата се самосезира, за да разследва предполагаемото престъпление.

 


В категории: Темида


Катя КАСАБОВА Автор
Катя КАСАБОВА
17
Коментара
Димитър КИРЯКОВ Тази държава е най-доброто място за нов живот през 2026 г. Тази държава е най-доброто място за нов живот през 2026 г. 03/08/2026, Понеделник 18:30 2
Светлозария КИДЕРОВА Парламентът поръчва кафе, бонбони и напитки за над 103 000 евро Парламентът поръчва кафе, бонбони и напитки за над 103 000 евро 03/08/2026, Понеделник 17:30 1
Владислав БОНЕВ Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" и полетя от мост Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" и полетя от мост 03/08/2026, Понеделник 17:05 1
17
Коментара по темата
17.
17
12.08.2022 19:51:27
1
9
Актуална законодателна инициатива, свързана с института на прокурорската проверка по чл. 145 от ЗСВ беше предприета с проект на Закон за изменение и допълнение на ЗСВ,[4] внесен в 46-тото Народно събрание на 21 юли 2021 г. от група народни представители. Беше предложено да се отменят функционалните компетенции на прокурорът по чл. 145, ал. 1, т. 2, 3 и 5, а именно лично да извършва проверки; да възлага на съответните органи при данни за престъпления или за незаконосъобразни актове и действия да извършват проверки и ревизии в определен от него срок, като му представят заключения, а при поискване – и всички материали; както и да изпраща материалите на компетентния орган, когато установи, че има основание за търсене на отговорност или за прилагане на принудителни административни мерки, които не може да осъществи лично. Поради разпускането на Народното събрание на осн. чл. 99, ал. 5 от Конституцията, законопроектът не беше внесен в процедура по гласуване в зала.
16.
прах в очите на слепите
12.08.2022 19:43:38
1
16
Веднъж един разследващ полицай ми каза-Дай да опишем подробно доказателствата /т.е. от липсите в официалния документ,който приложих/,че прокурорът няма да ги търси.Ние хубаво му ги описахме,ама той май не можеше и да чете????????
15.
do 13
12.08.2022 19:27:32
6
8
първо...разследващите полицаи не извършват проверки...второ...що не пищете "платена статия" че да става ясно кой защитавате и защо...и трето...
към 12....пич, тази пародия на журналист не е "правно неграмотна" тя си е просто неграмотна...
14.
всички видяхме задържането на Тиквата
12.08.2022 19:24:08
2
10
Извода е,че полицията си свърши работата,но не се намери съдия ,който да одобри протокола.Кой е виновен?Видяхме показно как работи системата.
13.
до 12
12.08.2022 19:22:02
1
7
Ако прокурорът прецени ,че разследващият полицай не спазва закона може да го смени,може и сам да извърши предварителната проверка.Но това е само,ако има желание да си свърши работата.
12.
Правист
12.08.2022 18:58:11
7
7
Когато правно неграмотен журналист пише подобна статия, тя изглежда именно по този начин. За съжаление проблемът едва ли е само в прокурора, а в правната уредба, която е строго формална, взаимствана от руското право. Разбира се, че трябва да се изпълнят поръчките, за да се прецени дали да има обвинение и какво да обхване то. Може проблем да има и с разследващия полицай, но прокурор в момента е модерно да се хули. Взел 30 000 лв., хората милиарди откраднаха и няма осъден, въпросът е хейтът и интригата. Затова сме на този хал, едни хвалим, други мразим, интересът е водещ, а лошите новини привличат внимание и интеред... Жалко!
11.
изумена
12.08.2022 17:15:07
2
14
До 4.Една,,умна ,, прокурорка от АРП така ми приключи преписката,с отказ след 10 годишна проверкаПреписката беше за кражба ,извършена с взломяване ,с двама свидетеля.Но карай той ония ще я възнагради със здраве.
10.
до 6
12.08.2022 17:06:44
1
18
Писането и връчването на Постановление да не е като да биеш инжекция в за....а на някой си.Иска се и мозък.
9.
мечтата на обикновеният българин
12.08.2022 16:52:06
4
7
Ако Рашков стане Председател на ВСС няма да има лишен от права български и чуждестранен гражданин.Ще изгорят и бушончетата.
8.
до 6
12.08.2022 16:46:18
1
6
Кой/я/ е този невеж юрист?
7.
*********
12.08.2022 16:46:16
0
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
6.
В една прокуратура
12.08.2022 16:41:06
1
10
Даже не знаят, ме трябва да връчват Поктановления на жалбоподателя. Хората си ги получават мрез уведомяване на ИВСС. Вие за проверката сте се хванали. Малиии.
5.
До 2
12.08.2022 16:36:33
2
10
Спри филмите. Само при избор на подходящ ВСС ще влязат в релсите. Успех другият месец.
4.
Нищо ново
12.08.2022 16:34:48
1
14
Ще почакат още 5 и ще приключи по давност.
3.
*********
12.08.2022 16:31:19
1
5
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
2.
Гражданин
12.08.2022 16:31:02
5
16
Кой е водещия прокурор ?
Кажете му името и снимката му публикувайте.
Искаме да му бъде потърсена отговорност, за проточване на работата.
Искаме промяна в прокуратурата и в съдебната власт.
Дано новата шефка да накара някои прокурори да активизират работата си в полза на обществото.
1.
123
12.08.2022 16:30:18
0
30
Ама не пишете, че Стефан (рибата) е бил общински съветник от ГЕРБ, нали?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Не изхвърляйте водата от климатика: Полезна е, но няма да ви спести стотици евро Не изхвърляйте водата от климатика: Полезна е, но няма да ви спести стотици евро Кондензът може да замести питейната вода при част от домакинските дейности, но не е стерилен и не бива да се използва за пиене, готвене или лична хигиена Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Чадърът не спира прегряването, а главоболието, гаденето и внезапната отпадналост могат да бъдат първите сигнали за опасно обезводняване Две мини избухнаха след срещата на регионалния министър в Бургас Две мини избухнаха след срещата на регионалния министър в Бургас На дискусията за пътищата в региона поканили само депупатите от ПБ, нито един от опозицията  Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие Месецът е най-хладният и валежен юли след 2019 г., но контрастите остават огромни - от едва 13% от нормата в Малко Търново до 371% край Варна Симеон Цветков: Негативната кампания не прекърши сезона, Северният плаж в Бургас посреща туристи от цял свят Симеон Цветков: Негативната кампания не прекърши сезона, Северният плаж в Бургас посреща туристи от цял свят Шепа скъпи обекти и негативната кампания в началото на лятото не успяха да съсипят бранша - българите и чужденците отново избират родното Черноморие Телефон за 1227 евро изчезна при куриер, предложиха 41 евро обезщетение Телефон за 1227 евро изчезна при куриер, предложиха 41 евро обезщетение Русенка води четиримесечна битка с институциите, но липсата на обявена стойност оставя пълното възстановяване на сумата под въпрос Зеленски постави голямата цел: Украйна иска край на войната до зимата Зеленски постави голямата цел: Украйна иска край на войната до зимата Киев залага на дипломация и засилен натиск върху Москва, но предупреждава за нова мобилизация и масирани удари Смисълът на АМ Черно море е да обслужва две граници, а не два града - Бургас и Варна Смисълът на АМ Черно море е да обслужва две граници, а не два града - Бургас и Варна Плановете на Прогресивна България да за транс-граничен аутобан, който да бъде даден на концесия за 30 години Инвитрото не е панацея: репродуктивният проблем може да се реши и бързо, и евтино Инвитрото не е панацея: репродуктивният проблем може да се реши и бързо, и евтино Всяка втора двойка е с репродуктивни проблеми, особено над 30–35 години, сочат данните Държавата погна "Еконт" заради прекомерно вдигнати цени Държавата погна "Еконт" заради прекомерно вдигнати цени КРС не може да определя куриерските цени, но изпрати случая на КЗП за проверка на икономическата обосновка
Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Чадърът не спира прегряването, а главоболието, гаденето и внезапната отпадналост могат да бъдат първите сигнали за опасно обезводняване Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие Месецът е най-хладният и валежен юли след 2019 г., но контрастите остават огромни - от едва 13% от нормата в Малко Търново до 371% край Варна Огнен ад край Спокейн: 60 000 души са евакуирани, 600 сгради изгоряха Огнен ад край Спокейн: 60 000 души са евакуирани, 600 сгради изгоряха Три неконтролирани пожара достигнаха жилищни квартали, оставиха хиляди без ток и принудиха властите да мобилизират Националната гвардия Една от най-малките държави в света официално си върна древното име Една от най-малките държави в света официално си върна древното име Науру вече е Република Наоеро, а промяната връща местното произношение, изместено през колониалната епоха Тази държава е най-доброто място за нов живот през 2026 г. Тази държава е най-доброто място за нов живот през 2026 г. Балтийската страна оглави глобална класация благодарение на банковата си система, бизнес средата и сигурността за семействата Руското разузнаване твърди, че ЕС няма да приеме Украйна, решенията на Брюксел показват друго Руското разузнаване твърди, че ЕС няма да приеме Украйна, решенията на Брюксел показват друго СВР не представи доказателства за предполагаемите вътрешни разговори, а през юни и юли бяха отворени два преговорни клъстера 3 евро за доставка „не събаря“ феновете на Temu и Shein, засега 3 евро за доставка „не събаря“ феновете на Temu и Shein, засега Таксата важи за всички пратки от държави извън ЕС, но се начислява по вид стока, а не непременно за всяка бройка Алла Пугачова тръгна с бастун след тежко падане Алла Пугачова тръгна с бастун след тежко падане 77-годишната певица счупила крак и травмирала тазобедрената става, а лекарите я предупредили за продължително възстановяване Нови подробности за загиналия българин, разбил камиона си в бетонна мантинела в Гърция Нови подробности за загиналия българин, разбил камиона си в бетонна мантинела в Гърция Инцидентът на магистралата Атина – Ламия отново повдига дебата за бетонните разделители тип "Джърси", започнал месец по-рано в България Жертвите след щурма към Сеута растат: Мароко потвърди 11, Испания отчита 72 Жертвите след щурма към Сеута растат: Мароко потвърди 11, Испания отчита 72 Работата по идентифицирането на телата продължава, а неправителствени организации предупреждават за десетки изчезнали
Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Моето име се завъртя в какви ли не конфигурации, в какви ли не чудесии, но аз няма да се кандидатирам Виц на деня Виц на деня Мъж се прибира и казва на жена си:
- Скъпа, исках да ти купя цветя, но цветарският магазин беше затворен, затова съм ти взел бирички.
Виц на деня Виц на деня Тя:
- Отново си пиян! Вчера бях толкова щастлива, че си трезвен!
Той:
- Днес е мой ред да съм щастлив.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Господи, жена ми е толкова глупава, ама тооолкова глупава! Благодаря ти, Господи!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори