РЗИ започват проверки за продажбата на райски газ за непълнолетни
Действието е във връзка със сериозните рискове за здравето на непълнолетните лица
Министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев изиска регионалните здравни инспекции незабавно да започнат проверки за въведената забрана за продажба и употреба на райски газ и пълнители за него на лица под 18 г. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Действието на министъра е във връзка със сериозните рискове за здравето на непълнолетните лица, свързани с употребата на райския газ, и в изпълнение разпоредбите на Закона за здравето, с които се забранява продажбата на диазотен оксид (райски газ), включително онлайн, на лица под 18 г. на територията на детски градини, училища, общежития за ученици, лечебни заведения и в рамките на спортни прояви, организирани за деца и ученици и в закрити обществени места. Законът забранява и употребата на райски газ в закрити обществени места (с изключение употребата за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост), както и на открити обществени места като прилежащи терени и тротоари на детски ясли, детски градини, училища, ученически общежития и места, където се предоставят социални услуги за деца, на площадките за игра и при организирани мероприятия за деца и ученици.
В тази връзка на регионалните здравни инспекции са възложени контролни функции по спазване на въведените забрани. В писмото си до РЗИ министър Асен Меджидиев посочва, че за извършените проверки регионалните здравни инспекция периодично трябва да уведомяват Министерството на здравеопазването.
Нарушенията се установяват с актове, съставени от държавни здравни инспектори от РЗИ и/или от държавни здравни инспектори от Министерството на здравеопазването, а наказателните постановления се издават от директора на регионална здравна инспекция, съответно от министъра на здравеопазването.
Жегата удря 41 градуса в петък, по морето ще е до 30
Сложете 3 зърна черен пипер в портфейла: Какво гласи странното поверие за парите
Борисов: Австрийските служби са предупредили България за Безмер, Йотова да свика КСНС
Андрей Гюров влиза в президентската битка във вторник, сам ще търси път и към ГЕРБ
Заведенията с 2 до 5 звезди са длъжни да имат ПОС терминал
Родени за пари? Тези 14 дати се свързват с най-силен финансов потенциал според нумерологията
Двама полицаи спасиха бебе: Майката ще разкаже за драмата с щастлив край
Къща в Сицилия за 1 евро: Наро отвори офертата и за чужденци, но истинската сметка идва после
10 години след смъртта: Ексхумираха бивш турски министър, проверяват дали е бил отровен
Меган и Хари се връщат във Великобритания, хора на Тръмп твърдят: Заради него е
Вода разцепи асфалта във Варна, улици в ж.к. "Бриз" се превърнаха в реки
Шокиращи данни: 10-годишно дете е бременно, най-младата родилка у нас е била на 11
