Топъл обяд за поне 74 000 бедни българи, назначават 200 инспектори заради некоректни работодатели
Те ще бъдат наети до края на месеца, каза министър Лазаров, след като мъж сподели, че минималната заплата е мираж
Топъл обяд ще бъде осигурен за поне 74 000 бедни българи от 1 октомври. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ служебният вицепремиер и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
„В началото на седмицата бе одобрена от Европейската комисия програма за подпомагане на най-нуждаещите се. В рамките й имаме продължаване на действието на предоставяне на топъл обяд. До края на септември това е гарантирано за всички нуждаещи се. Тези мерки са за 74 00 души с ниски доходи. От 1 октомври ще може да получават топъл обяд посредством новата програма. Ще продължим да предоставяме хранителни пакети на 530 000 души“, добави той.
„Предвидили сме за лицата, които са на социално подпомагане изменение в механизма, по който се осигурява правото на помощите и размера им. Това е обвързано с границите на бедността“, обясни Лазаров.
„Тези хранителни пакети съдържат стоки от първа необходимост – олио, брашно, различни видове консерви. Хората, за които са предназначени, не следва да кандидатстват никъде. Това са лица, които са регистрирани в териториалните поделения на Агенцията за социално подпомагане и такива, които ползват различни социални програми“, добави той.
Вицепремиерът изтъкна, че минималната работна заплата трябва да е в размер на 50% от средната за страната. Зрител обаче коментира, че колкото и да я увеличи правителството, от това нямало полза, тъй като работодателите не я давали. Лазаров обаче се закани да повиши капацитета на Инспекцията по труда с увеличаване на инспекторите. Предвижда се около 200 души да бъдат наети и съм убеден, че ще създадем по-добри условия до края на месеца, добави той.
Според него обаче, ако няма приет бюджет, няма да има и корекция в минималната работна заплата.
На въпроса докога ще има работещи бедни Лазаров отговори, че с повишаване на контрола и съвместните дейности с Инспекцията по труда, НАП и социалните партньори ще се сложи край на порочната практика за „плащане в плик“. Тя изкривява тези цифри, коментира министърът.
Повишава се размерът на помощта за отопление. 625,55 лева ще получат над 310 000 души, което е с повече от 50 000 в сравнение с предходния отоплителен сезон, съобщи вицепремиерът.
„Това са 16 целеви групи – лица, които живеят сами. Ако някой получава пенсия от около 670 лева и живее сам, не е прехвърлял имоти, ще получава помощта“, уточни той.
Има ли България още шансове за медал в Милано Кортина и коя държава удиви на Олимпиадата
Издирват турист край връх Голям Кадемлия в Стара планина
Неспирната песен на Левски за свобода честваме днес
Украинка отглежда канабис в апартамент в "Сарафово"
Президентът подписа укази за назначаване на служебно правителство и насрочване на избори
Драма с бургазлийката в "Ергенът", взе билет за Шри Ланка в последния момент
Тотална сензация в Шампионска лига! Бодьо шокира миналогодишния финалист
Рязка промяна във времето
Има много поверия за 19 февруари
Дневен хороскоп за 19 февруари: Близнаците да не рискуват
Какво време ни очаква утре - 19 февруари
Кога човек се определя като алкохолозависим - официалните критерии

А мръсотията която си правим ,при подаден сигнал да сложиш името на друг човек и нямаш доблест да излезеш да се покажеш а си се свил като мижитурка , е как да се бориш срещу всичко това. Контрол , но кой го интересува работника ли- не , минава си контролния орган който случайно намира в джоба си пачка с пари незнайно как се е озовала в джоба му , а не в моя и всичко това си има една дума -корупция , а борбата с нея е много трудна .
Другото е ЦИГАНИ!