×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Мъск мести човечеството на Луната: Автономен град до 10 години
  • Григор Димитров ще играе на двойки с друг българин в Далас
  • Психиатър: Случаят "Петрохан" е разширено меланхолно самоубийство
  • В САЩ отказали медицински грижи на бебе, задържано от имиграционните
  • Бившият медиен магнат Джими Лай е осъден на 20 години в Хонконг
  • Владимир Зографски в ски скоковете ще представя България днес на Олимпиадата
  • Продължава разследването по случая „Петрохан”
  • Минимална пенсия дават на всеки втори
  • Междинните избори не „блокират“ Тръмп
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Русия вече унищожава "излишен" природен газ


06 Август 2022, Събота, 10:19 ч.
Автор: Флагман

При почти спрян "Северен поток" хранилищата на Европа вече са запълнени над 70%

Русия реши да накаже с "газова диета" страните от ЕС, които й наложиха санкции заради агресията в Украйна, но тази тактика се оказа с бумерангов ефект. Ограничавайки сама основния си пазар, най-голямата производителка на природен газ е принудена да унищожава "излишните" количества - просто защото няма къде да ги пласира, пише вестник Сега.

Вече седмици наред на руско-финландската граница гори гигантски факел - мястото е в района на компресорна станция «Портовая» на газопровода "Северен поток".  Ако името ви звучи познато, то е покрай онази злополучна турбина, ремонтирана в Канада, която още не може да стигне до "Портовая", защото руснаците непрекъснато измислят някакви пречки. Всъщност вече за всички е ясно, че повредите и ремонтите са просто претекст Кремъл да рекетира Европа и да ограничава доставките. Без подобни хитрувания страните, които Москва подлага на "газова диета", с лекота ще осъдят "Газпром" за неспазване на договори. 

Факелът се е появил още в средата на юни, твърди финландското издание Yle. Свидетелства на очевидци и данни на НАСА потвърждават явлението. Според сателитни снимки от системата за мониторинг на пожарите на НАСА, от 17 юни насам всеки ден има пламъци в района на станция "Портовая". Изглежда става дума за контролирано, умишлено унищожаване на природен газ.  Пламъците са постоянни, след като "Газпром" намали доставките  по "Северен поток" на 40% - заради започнала планова профилактика. Последваха нови ограничения и сега големият газопровод работи с едва 20% от капацитета си. А факелът край Финския залив продължава да гори. Олга Вейсанен, директор "Комуникации" във финландската енергийна компания „Gasum“, коментира, че „ситуация, която налага изгаряне на газ, може да възникне, ако например синьото гориво не може да бъде доставено на клиента или клиентът не може да го получи. Това е сигнал за  големи смущения“.

Сривове

В момента доставките на «Газпром» за Европа са рекордно ниски. През юли износът на «Газпром» рухна с на 58%, а в периода от януари до юли производството на газ е намаляло с 12% спрямо същия период на предната година.   

 Русия има подобни проблеми и с петрола. Така въпреки космическите цени на природния газ в момента приходите от нефт и газ в руската хазна за юли са се сринали с 22.5%, а специално постъпленията от износ са спаднали с 33%. И това не са спекулации, а данни на руското Министерство на финансите (виж графиката). 

Президентът Путин обаче не се интересува от тези числа, защото е дал нареждане Европа да бъде тормозена с "газов глад", докато не отмени санкциите срещу Русия, твърдят източници на Bloomberg, Факт, е че този план на Кремъл създава главоболия на ЕС - особено на страни като Германия, които се оказаха много зависи от руския газ. 

Но всъщност Русия е зависима от европейските пазари много повече, отколкото Европа от руския газ - делът на "Газпром» на европейския пазар е едва 35%, докато Русия продава в Европа 83% от своето синьо  гориво.  

Една от опорните точки на Кремъл е, че може да пренасочи износа на газ за Европа към Азия. Но беше ясно в самото начало, че не може. Износът на руски газ е силно зависим от системата от газопроводи, които са насочени основно за Европа и няма как да се "преориентират" към Азия. Връзката между Източен Сибир и Азия е прекалено "тясна" - с малък капацитет е. 

Така се оказва, че "Газпром" създава по нареждане на Кремъл изкуствен дефицит на газ в Европ като ответна реакция на санкциите, цените на синьото гориво трошат рекорди, а Русия унищожава ценния ресурс, защото има излишъци, които няма как да пласира. Другата опция е да се консервират находища, но това означава те да бъдат загубени завинаги за експлоатация.

Добри новини

Междувременно страните от ЕС се справят доста добре с преориентацията към други източници и трасета газ и това се отнася дори за България. Да не забравяме, че от 27 април не сме получили и 1 куб. см  газ от "Газпром".

"На фона на твърденията на служебния кабинет за „хаос в енергетиката“ и „тежка криза", изглежда, че газовата ситуация в Европа претърпява положителни развития, коментира икономистът Георги Ангелов. Той посочва като добра новина за ЕС и в частност за България увеличаването на капацитета на терминала за втечнен газ (LNG) на остров Ревитуса. Там бе инсталиран трети кораб - плаваща платформа за съхранение на LNG, която трябва да влезе в експлоатация до края на август, заяви гръцкият министърът на енергетиката Костас Скрекас.

„Дано този път „Булгаргаз“ да действа по-чевръсто и да не "забрави" да си резервира слотове. В края на април и през май имаше свободни слотове на терминала, но след като „Газпром“ врътна кранчето на Италия и Германия, всички слотове бяха резервирани“, написа Ангелов във Фейсбук. В публикацията си той посочва, че европейските газохранилища се пълнят с бързо темпо, въпреки драстичното ограничаване на доставките от Русия. По данни на международната система AGSI+  хранилищата в ЕС вече са 71% напълнени -  при 58% миналата година по същото време.

ЕС си постави за цел 80% запълване преди зимата, но е възможно да зареди хранилищата и до 90%. Нашето край Чирен вече е пълно на 49%, темповете на нагнетяване са доста високи и е напълно възможно целта от 80% да бъде преизпълнена, смята икономистът.

Нидерландия обяви, че няма никакви притеснения за зимата, дори Кремъл да нареди пълно спиране на газовите доставки за Европа. Това се дължи на разширение на съществуващия терминал за втечнен газ и на строителството на втори терминал (EemsEnergyTerminal), което започна през май и ще завърши през септември. Общо двата проекта ще удвоят капацитета за внос на втечнен газ от 12 милиарда куб.м. годишно на 24 млрд. куб.м, посочва още Ангелов, който определя като "драматизми" тревогите за газов дефицит. 


В категории: Войната в Украйна


3
Коментара
Флагман.БГ Убити и ранени при нова руска атака срещу Одеса Убити и ранени при нова руска атака срещу Одеса 09/02/2026, Понеделник 10:40 0
Мария АРНАУДОВА Македонски поп изпълнител беше отвлечен в Белград  Македонски поп изпълнител беше отвлечен в Белград  09/02/2026, Понеделник 10:20 0
Мария АРНАУДОВА Кристо Стоичков ще влезе в ролята на Христо Стоичков Кристо Стоичков ще влезе в ролята на Христо Стоичков 09/02/2026, Понеделник 09:41 1
Тервел ИЛИЕВ Рядко срещан екшън в Камено Рядко срещан екшън в Камено 09/02/2026, Понеделник 08:18 5
3
Коментара по темата
3.
Един
06.08.2022 12:56:43
0
2
Глобалното затопляне ли ?
2.
Е от къде идва газта
06.08.2022 12:55:57
0
5
Сигурно и Патагония!!!Едните унищожават ресурса,другите го купуват няколко пъти по скъпо,това обаче не е важно.Номера е прееби другарче.
1.
дебили бургас
06.08.2022 10:51:43
12
21
" Да не забравяме, че от 27 април не сме получили и 1 куб. см газ от "Газпром"."
Лъжа, голяма лъжа. Всичкия газ който потребяваме пак си е от Газпром но не го плащаме директно,а чрез посредници до два пъти по-скъпо!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Историята на единственото успешно робско въстание в историята Историята на единственото успешно робско въстание в историята На 9 февруари 1803 г. колонията Сен Доменг слага край на френското господство и се превръща в свободната република Хаити Никола Бургазлиев ще се опита днес да излезе от ареста Никола Бургазлиев ще се опита днес да излезе от ареста Всеки момент се очаква Окръжният съд да насрочи час за разглеждане на мярката му за неотклонение Кристо Стоичков ще влезе в ролята на Христо Стоичков Кристо Стоичков ще влезе в ролята на Христо Стоичков Актьорът беше избран след публичен кастинг в телевизионен формат по NOVA Венера влиза в Риби и до 6 март активира любовта, парите и кариерата при 5 зодии Венера влиза в Риби и до 6 март активира любовта, парите и кариерата при 5 зодии Периода  от 10 февруари носи силен заряд за определени зодиакални знаци     Ключова политическа седмица с финални консултации на Дондуков 2 Ключова политическа седмица с финални консултации на Дондуков 2 Илияна Йотова разговаря с малките парламентарни групи преди решението за служебен премиер Ново застудяване, валежи по Южното Черноморие Ново застудяване, валежи по Южното Черноморие Времето ще е облачно в цялата страна, в планините ще падне сняг Дневен хороскоп за 9 февруари: Лъвът да внимава с ласкатели, а Рибите – с думите! Дневен хороскоп за 9 февруари: Лъвът да внимава с ласкатели, а Рибите – с думите!  Какво ви подготвят звездите днес и как да запазите баланс между емоции, разум и отношения 2,4 г. затвор за Хакан, който не спря на знак "Стоп" и уби Красимира и Халил от Сунгурларе 2,4 г. затвор за Хакан, който не спря на знак "Стоп" и уби Красимира и Халил от Сунгурларе Наложено му е и наказание "лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от пет години, посочват от Апелативния съд в Бургас Това чакаха поколения шофьори - изграждат най-модерния полигон в България край ж.к. "Меден рудник" Това чакаха поколения шофьори - изграждат най-модерния полигон в България край ж.к. "Меден рудник" След години търсене на терен общината стартира проект за Регионален център по пътна безопасност До два месеца закриват българска онлайн медия До два месеца закриват българска онлайн медия Това идва на фона на закриването на румънската секция на медията, финансирана от Конгреса на Съединените щати
Македонски поп изпълнител беше отвлечен в Белград  Македонски поп изпълнител беше отвлечен в Белград  Популярната звезда  е била спасена  за часове след полицейска акция Гърция въвежда дигитална възрастова граница за достъп до социалните мрежи Гърция въвежда дигитална възрастова граница за достъп до социалните мрежи Родителите ще контролират онлайн присъствието на деца под 15 години чрез дигитален портфейл В този български град честваха рожден ден на дупка В този български град честваха рожден ден на дупка Вместо традиционните жалби, гражданите съставиха официален поздравителен адрес, в който иронично благодарят за „постоянството“ на местната власт До 15 години без социални мрежи? Чехия готви прецедент в ЕС До 15 години без социални мрежи? Чехия готви прецедент в ЕС Във видеообръщение Бабиш сподели, че е разговарял с експерти, според които социалните медии са „ужасно вредни за подрастващите“ VW плаща, за да си тръгнат: Ранна пенсия за 35 хил. служители VW плаща, за да си тръгнат: Ранна пенсия за 35 хил. служители Те ще напуснат 10 години по-рано  Кк България се оказа замесена в аферата „Епстийн“ Кк България се оказа замесена в аферата „Епстийн“ Това е скандалът на века, обяви Жени Калканджиева  От Сакскобургготски до Шаолин: необичайният път на княз Симеон-Хасан От Сакскобургготски до Шаолин: необичайният път на княз Симеон-Хасан Синът на княгиня Калина Сакскобургготска и изследователя и пътешественик Китин Муньос е прекарал близо два месеца в подножието на планината Суншан, в провинция Хънан Щастлива съм, че не осъзнава: Ема Хеминг за битката на Брус Уилис с деменцията Щастлива съм, че не осъзнава: Ема Хеминг за битката на Брус Уилис с деменцията Съпругата на Брус Уилис проговори за най-тежката истина около деменцията му Иран с нова заплаха към САЩ: Ще ударим американските бази, ако бъдем нападнати Иран с нова заплаха към САЩ: Ще ударим американските бази, ако бъдем нападнати Техеран и Вашингтон продължават ядрените преговори, но „червените линии“ на Иран остават непроменени Лавина във Високите Татри отне живота на двама унгарски туристи Лавина във Високите Татри отне живота на двама унгарски туристи Инцидентът става при влошено време, въпреки официално обявена ниска лавинна опасност
Корнелия Нинова Корнелия Нинова Борисов, Пеевски и Радев се борят за концесията в БСП Виц на деня Виц на деня Габровец чете книга и от време на време гаси и светва отново лампата.
- Какво правиш? - пита го жена му...
- Мога да прелиствам страниците и на тъмно...
Виц на деня Виц на деня Учените от БАН са успели да кръстосат крака и седят така по цял ден! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Който не пие от кръчмата, ще пие от аптеката.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори