Проектът MARE…TERRA събра най-талантливите ни художници в градската галерия на Поморие
Впечатляващата експозиция от масивна живопис и скулптури е факт с подкрепата на Община Поморие
Градската художествена галерия на Поморие „Дечко Стоев” представи, с подкрепата на на Фонд „Култура“ към Община Поморие, проекта „МОРЕ…ЗЕМЯ // MARE…TERRA”. Авторите в изложбата са художници, отдавна доказали своя професионализъм и високи художествени постижения в редица изложби и конкурси. Имената им са сред най-значимите представители на съвременното изкуство – доц. Емил Бачийски, Иван Велчев – Йово, Иво Бистрички, проф. Красимир Русев, Любен Генов, Милчо Талев, Симеон Шивачев, проф. Станислав Памукчиев.
Вчера реновираната и модерна изложбена зала край брега посрещна ценителите на изкуството за презентацията на този изключителен проект, събрал в едно творци с различни стилове и похвати, които, докато са създавали своите картини и скулптури, умишлено не са поддържали контакт помежду си. Ефектът на крайния резултат, който бе показан снощи, бе наистина галещ естетическите сетива на всички присъстващи.
Сред гостите бяха забелязани именити интелектуалци от региона, както и известни имена от средите на изобразително изкуство – като Георги Динев и художника-меценат Руси Куртлаков.
Още със самото заглавие проектът търси внушения и основополагащи за развитието на човечеството предпоставки. Морето, като начин на свързване на отделни елементи и в същото време техен обединител, като стремеж за преодоляване, като стимул за откриване на нови светове и възможности. Земята, като място на развитие на човека с всички негови въжделения, радости, тегоби и безкрайно прераждане. Тези два елемента стоят в основата на безброй произведения на световното изкуство – от дълбока древност до съвременни изяви.
„Претворени директно или индиректно, те определят отношения към околния свят, подсказват пътища и тенденции за развитие, вдъхват увереност в непреходността на фундаментални принципи и теории”, каза директорът на галерията Милчо Талев, един от почитаните съвременни творци на Поморие.
Неописуема трагедия: 11-годишно талантливо дете загина след ужас в басейн
„Сексотерапия“, изневери и много смях: „Мухи без глави“ ще ви изненада и с необичайна „рецепта за щастие“
От "Тракия" към София почти в кома: Шофьор закова скандалните 4,06 промила
Тъжна вест разтърси спорта: Топ боксьорка прегазена докато кара колело
Шокиращо престъпление: Изнасилиха мъж, полицията настръхна
Министър Илин Димитров отличи хотелите, включени в MICHELIN Guide Hotels
Почина футболната легенда Кевин Кигън
Шест държави разкъсват 21-вия пакет срещу Русия, ЕС изпадна в санкционна криза
Дико Диков и Веселин Анестиев на терен: Провериха фирмата по ремонта Отманли - Ясна поляна
Апелативният съд пусна под домашен арест тираджията от смъртоносното меле на „Тракия“
Бившият бургаски депутат Златомира Мострова влезе в ръководството на НКЖИ
Работиш цяла година на 4 часа, признават ти само шест месеца стаж?
