Кардиохирурзите в МБАЛ "Сърце и Мозък" в Бургас отбелязват три години от първата неоперативна смяна на аортна клапа
До момента екипът на д-р Пенчев, д-р Корновски, д-р Градинаров и техните асистенти е помогнал на 73 пациенти, използвайки тази минимално инвазивна техника
Вече три години кардиохирурзите в МБАЛ "Сърце и Мозък" в Бургас прилагат щадящ неоперативен метод за смяна на аортна клапа (TAVI). До момента екипът на д-р Пенчев, д-р Корновски, д-р Градинаров и техните асистенти е помогнал на 73 пациенти, използвайки тази минимално инвазивна техника. Първоначално методът се въвежда в бургаската високотехнологична болница съвместно с водещите инвазивни кардиолози от Чехия – д-р Матез и д-р Земанек.
TAVI се използва за лечение на пациенти с тежко стеснение на аортната клапа. Аортната стеноза е клапно заболяване, характерно за хора в напреднала възраст.
„Доскоро единственият метод за лечение на тези пациенти беше отворена операция. От няколко години имаме възможност при високорискови пациенти в напреднала възраст или с голям брой придружаващи заболявания да прилагаме TAVI, като имплантираме клапната протеза през малък разрез на крака или рамото при по-щадяща форма на анестезия“ – обясни инвазивният кардиолог д-р Пенчев.
„Класическата оперативна техника не е загубила своята роля, но с новия метод TAVI можем да предложим лечение на много по-голям брой пациенти, някои от които не са подходящи за оперативно лечение. Решението един пациент да бъде насочен за TAVI или за класическа операция се взема след обсъждане от мултидисциплинарен екип. Точната оценка и детайлната подготовка, която извършваме в нашата клиника, позволяват по-гладко протичане на процедурата и бързо връщане на пациента към нормален начин на живот“ – коментира доц. Мирчева, началник на клиниката по кардиология.
Последният пациент, при който е осъществена TAVI, е Л.Й. на 60 г., преживял изминалите 5 години на диализа. На петия ден след процедурата той вече се чувства добре и се подготвя за изписване.
В болниците от групата на Българския Кардиологичен Институт интервенцията се превръща в стандарт за лечение на високорискови пациенти със стеснение на аортната клапа, с резултати, съизмерими със световните. Тя се осъществява напълно безплатно за здравноосигурените лица.
Бургаският дует Paradox с два хита в новогодишното шоу на БНТ
Любовен хороскоп за седмицата: Нова страст за Овен и Близнаци, изпитание за Водолея
Жената на Боби Михайлов: Ние предполагаме, а Господ разполага
Мария Бакалова с послание: Българското кино заслужава световно признание
Епичен кадър от Мирноград! Дядо Мраз се завърна, за да развее руското знаме
Проф. Николай Овчаров: България стои достойно сред великите цивилизации на света
Пампорово посрещна първите скиори: пистите са отворени, а празничното настроение вече е по склоновете
Радослав Ревански за Бриджит Бардо: Тя е жената, прославила Белица с Парка за мечки
Мирът е близо! Тръмп май постигна договорка с Путин, чака се тази вечер думата на Зеленски
Спокойна и ясна новогодишна нощ: слаб сняг само в планините и Североизточна България
Пожар в Русе: Лек автомобил пламна пред блок в квартал „Здравец-Изток“
18-годишен младеж е задържан за шофиране след употреба на кокаин
