×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Китай запушва теч за $1 трилион, съюзявайки се с наркокартелите зад гърба на САЩ
  • Обновена Експерт предупреди за проблеми за АЕЦ Козлодуй, ако Дунав продължава да спада
  • Атанас Пеканов с амбициозна задача - 95% изплащане на парите по ПВУ
  • Рок вечер на острова този петък – Остава и П.И.Ф се качват на една сцена
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Прогноза: 1300 строителни фирми ще спрат дейност до края на годината. Остава ли държавата без пътно поддържане?


Прогноза: 1300 строителни фирми ще спрат дейност до края на годината. Остава ли държавата без пътно поддържане?
Решението за преизчисляване на сумите, по които са сключени договорите за поръчки, при сериозна инфлация е правилно, но закъсняло, смятат от бранша
31 Юли 2022, Неделя, 16:19 ч.
Автор: Флагман.бг

Политическото ръководство на ПП използва строителния бранш в своите политически игри, смята Валентин Николов

"Не е вярно, че пътностроителните фирми са свалили правителството на промяната. Проблемът с тези фирми е само върхът на айсберга. Политическата криза и управлението на промяната се отразиха изключително негативно върху строителния отрасъл. Политическото ръководство на ПП използва строителния бранш в своите политически игри". Това каза пред БНР Валентин Николов, изпълнителен директор на Камарата на строителите в България. По думите му общият обем на строителната продукция за четвъртото тримесечие на миналата година и за първото тримесечие на тази година, отнесен към съответния предишен период, е със спад от 40%.

"Има сериозен спад в приходите на бюджета от строителния сектор и това не е епизодично, а системен проблем, който неминуемо ще се отрази върху икономиката на страната. Има сериозно намаляване на заетите в отрасъла, има фалити на фирми. Средномесечно от регистъра на строителните фирми ни отпадат по около стотина фирми, а това е много на фона на 6500 фирми, вписани в него. До края на годината около 1200-1300 фирми могат да прекратят своята дейност".

По думите на Николов решението за преизчисляване на сумите, по които са сключени договорите за поръчки, при сериозна инфлация е правилно, но закъсняло.

"България е единствената страна, която няма методика за индексация на строителните договори".

Той заяви, че Кирил Петков и Асен Василев не са се вслушвали в експертното мнение на хората в екипа си. Николов смята, че след решение на Конституционния съд служебният кабинет може да подпише документи за изплащане на парите на пътните фирми:

"Колегите няма да оставят държавата без пътно поддържане, без снегопочиставне, тъй като това е свързано с живота на хората, с икономиката, с националната сигурност".

Изпълнителният директор на Камарата на строителите в България обобщи, че в последните 20 години у нас се е създадена национална строителна индустрия:

"През миналата година 95% от строителния обем е извършен от български строителни фирми. Това е успех, постигнат без рестрикции на чуждите фирми, а на базата на конкуренцията. Този успех постигнахме със съвместните усилия на политици, строители, експерти. Този показател е най-висок за всички страни от Централна и Източна Европа. Това е възможност за нашето общество в такива кризисни моменти".


В категории: Бизнес


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
9
Коментара
9
Коментара по темата
9.
До 8
31.07.2022 20:15:27
1
8
Така е -тогава фалираха в пъти повече фирми,за се пълнят чекмеджета.
8.
Бивш строител
31.07.2022 20:13:35
2
7
Боквите хора да се махат-да видят какво им беше на фирмите през 2008-2009 когато тиквата не разплати свършена работа и фалираха
7.
www
31.07.2022 18:47:57
0
14
Въпрос със силно понижена трудност: Защо няма нито една чужда фирма, която да строи пътища у нас и нито една, която да ги поддържа? За тези милиарди, които се раздават, щеше да има опашка от цяла Европа, пък и не само, но никой не се хаби да кандидатства, защото всичко се раздава само на няколко родни участници, до един свързани неразделно с държавната власт. Не остана държава на континента с по-лоши пътища от нашите, но въпреки това чужденци не пускаме. Пътищарите заплашват, защото знаят, че са монополисти и имат гръб, който няма да разреши да бъдат заместени от по-читави строители.
6.
блябля
31.07.2022 18:31:57
5
3
Така или иначе всички ще усетите какво става, когато държавата си сключва договори и после не плаща по тях.
5.
Антигроб ДПС БСП и Бсп
31.07.2022 17:43:40
1
14
Тея фирми ако бяха по римско време щяха да бъдат избесени на първия клон.
4.
Разгонена овца
31.07.2022 17:36:09
2
16
Една група крадливи чакали вият с пяна на уста по заповед на султана от сарая, жалко за работниците при тях
3.
Така е 2
31.07.2022 17:34:33
0
10
Идват избори.
2.
Дааа
31.07.2022 17:20:11
3
17
Пътищарите си чакат парите за шкафчетата на дпс и герб.
1.
Мария
31.07.2022 17:01:27
1
24
Най после,да се закриват и да не се занимават с кражба на пари. Нека да имаме 5 фирми ама да изпълняват качествени ремонти и да строят както са пътищата в Европа, всичко друго е една голяма кражба на едни милиарди от всички нас.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Кой ще стане лидер на Прогресивна България в Царево: Галин Гакев или Дико Диков Кой ще стане лидер на Прогресивна България в Царево: Галин Гакев или Дико Диков Избраният председател почти сигурно ще е кандидат-кметът на ПБ за морската община Румънците са най-доверчиви в ЕС, българите остават под средното ниво Румънците са най-доверчиви в ЕС, българите остават под средното ниво Евростат отчита 5,4 точки за България срещу 7,5 за северната ни съседка, но показателят не измерва доверието в държавните институции Боташ, АМ Черно море и 33% от Хан Тервел: Какво договори властта с Турция Боташ, АМ Черно море и 33% от Хан Тервел: Какво договори властта с Турция Бойко Борисов обвини кабинета, че тихомълком е допуснал турската държавна компания до перспективния блок, а опозицията поиска да бъде публикуван тайният протокол Какво е сила на духа? Питайте незрящия ултрамаратонец Виктор Асенов на Teen Boom Fest Какво е сила на духа? Питайте незрящия ултрамаратонец Виктор Асенов на Teen Boom Fest Човекът, който доказа, че няма невъзможни върхове, идва в Бургас. Бургаските музиканти отново се събраха за незабравима лятна вечер Бургаските музиканти отново се събраха за незабравима лятна вечер Над 100 творци и приятели празнуваха с песни и танци в Морската градина София влиза в битка с жегите с климатични убежища и нов градски план София влиза в битка с жегите с климатични убежища и нов градски план Столицата ще увеличава сенките, зеленината и водните елементи в най-силно нагряващите се райони Задържаха 20 незаконни мигранти в района на река Ропотамо Задържаха 20 незаконни мигранти в района на река Ропотамо Получена е оперативна информация за пътнически микробус, превозващ чужди граждани, преминали незаконно държавната граница с Турция ГДБОП разби фабрика за фентанил, Демерджиев: Цялата мощ на държавата е срещу наркотрафикантите (ВИДЕО) ГДБОП разби фабрика за фентанил, Демерджиев: Цялата мощ на държавата е срещу наркотрафикантите (ВИДЕО) Високотехнологичната лаборатория в София произвеждала между 6 и 10 кг от опасната дрога дневно Ура! 20 чисто нови влака тръгват по релсите от понеделник Ура! 20 чисто нови влака тръгват по релсите от понеделник Мотрисите Škoda ще заменят най-старите композиции в Западна България, а Siemens се насочват към северните линии Йотова води стремително към Дондуков 2, но балотажът може да размести партиите Йотова води стремително към Дондуков 2, но балотажът може да размести партиите Политолози виждат Андрей Гюров и Костадин Костадинов като възможни съперници, а ГЕРБ е изправен пред рискован избор
Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Атина остава водеща за международните купувачи, а инвеститорите все по-често разглеждат Гърция като дългосрочно убежище за капитала си Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Във Вашингтон твърдят, че преговорите вече са започнали, но иранските власти признават единствено за контакти с Оман за Ормузкия проток Зеленски повери на Рустем Умеров преговорите за край на войната Зеленски повери на Рустем Умеров преговорите за край на войната Бившият военен министър ще оглави и украинското външно разузнаване, като поема дипломатически и отбранителни задачи Български талант подписа с "Валядолид" Български талант подписа с "Валядолид" 18-годишният вратар Стефан Михайлов напуска школата на "Национал" и продължава развитието си в Испания Дронове удариха турски кораб в Черно море, трима моряци са в тежко състояние Дронове удариха турски кораб в Черно море, трима моряци са в тежко състояние Плавателният съд се запалил край Новоросийск, а продължаващата опасност от нови атаки затруднила спасителната операция Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Чадърът не спира прегряването, а главоболието, гаденето и внезапната отпадналост могат да бъдат първите сигнали за опасно обезводняване Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие Месецът е най-хладният и валежен юли след 2019 г., но контрастите остават огромни - от едва 13% от нормата в Малко Търново до 371% край Варна Огнен ад край Спокейн: 60 000 души са евакуирани, 600 сгради изгоряха Огнен ад край Спокейн: 60 000 души са евакуирани, 600 сгради изгоряха Три неконтролирани пожара достигнаха жилищни квартали, оставиха хиляди без ток и принудиха властите да мобилизират Националната гвардия Една от най-малките държави в света официално си върна древното име Една от най-малките държави в света официално си върна древното име Науру вече е Република Наоеро, а промяната връща местното произношение, изместено през колониалната епоха Тази държава е най-доброто място за нов живот през 2026 г. Тази държава е най-доброто място за нов живот през 2026 г. Балтийската страна оглави глобална класация благодарение на банковата си система, бизнес средата и сигурността за семействата
Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Моето име се завъртя в какви ли не конфигурации, в какви ли не чудесии, но аз няма да се кандидатирам Виц на деня Виц на деня - Какъв е най-добрия начин да се харесам на жените?
- Пиши им любовни бележки върху стотачки.
Виц на деня Виц на деня - Бай Кольо, имаш ли гаечен ключ десятка?
- Имам, ама знаеш ли защо имам?
- Защо?
- Защото не го давам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Скъпа, исках да ти купя цветя, но цветарският магазин беше затворен, затова съм ти взел бирички
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори