Заради скечове в 7/8: Патрашкова осъди Трифонов за 50 хил. лева
Такива подигравки можели да убият човек, казва свидетел
Известната журналистка Кристина Патрашкова осъди Слави Трифонов на 50 000 лева заради скечове в предаването му. Решението е на Софийския апелативен съд. Това е втората инстанция, на която Патрашкова печели процеса, който води срещу "СЕДЕМ - ОСМИ" АД. Делото е заради десетина скеча в предаването.
Според съда най-общо те могат да се групират като такива, отнасящи се до личността на Патрашкова (третирана като непривлекателна), до сексуалния й живот (третиран като отсъстващ/неинтензивен) и до правоговора й (пародират се изразни средства, вложени като нейни думи).
"Скечовете са проява на недобър артистичен вкус, внушенията за външността, правоговора и сексуалния живот представляват недопустимо навлизане в лична сфера", казват магистратите. Те добавят, че внушенията са позорящи и са в състояние да предизвикат заявените неимуществени вреди.
"Настойчивостта на сценаристите и водещия обосновава кумулиране на неимуществените вреди", казват съдиите Иво Дачев, Мария Георгиева, която е докладчик, и Асен Воденичаров, цитирани от 24 часа. Те добавят, че се очертава тенденциозност, която надхвърля мярата на допустимо осветяване на личност, популярна в медийното пространство. В проведено на 10 юни 2020 г. съдебно заседание били разпитани двама свидетели.
Според единия скечовете по адрес на журналистката приличали на кампания. В поне 7-8 предавания тя била таргетирана като публично лице за осмиване и опозоряване. След 2-3 месеца започнала да приема предаванията с гняв. Наблюдавала се динамика в отношението й спрямо скечовете.
След третото предаване тревожността й нараснала. Свидетелят казал, че тя „излязла от релси“. Мнението му било, че такава подигравка може да убие човек. Става дума за най-гледаното предаване, в най-гледаното време, отбелязва съдът. За няколко месеца Патрашкова не била психологически в строя. Свидетелят се опитвал да я разсее, канейки я да излязат, но тя отказвала, въпреки че принципно била отворен човек, който обича да излиза и контактува.
От началото на делото в шоуто спрели да я пародират. Според друг свидетел в рамките на една година имало около 10 скеча. Известната журналистка получила уплаха да излиза сред хора. Изпаднала в депресия. Изпитвала мнителност, че хората я гледат и я коментират. Станала нервна и избухлива. Плачела по телефона и отказвала да излиза, въпреки, че обичала да посещава изложби, заведения. Професионализмът й помогнал да запази работата си през този период. На свидетеля не е известно да е имало друго основание тя да се чувства зле. Затова съдът приема, че жалбата й е основателна.
"Сумата от 50 000 лв. е справедлив еквивалент за страданията, обидата, променения начин на живот, предизвикани от медийния интерес в предаването „Шоуто на Слави“ към журналистката", посочват магистратите. Тяхното решение не е окончателно. То може да бъде обжалвано пред ВКС.
Празник е, почитаме двама християнски светци
Илияна Йотова към българите в РСМ: Няма да ви предадем и ще пазим правата ви
Стотици вечеряха на пясъка във Варна: Музика, море и благотворителна кауза събраха Аспарухово
Жълт код за опасна жега в почти цяла България, край морето остава по-прохладно
Дневен хороскоп: Три зодии се радват на любовен късмет, но Луната и Марс носят напрежение
Трикове и хитрини за отслабване след 30 и 40 години
Фентанилови зомбита? Две дрогирани момчета уплашиха минувачи край Сахат тепе в Пловдив
TikTok плаща 400 млн. долара заради данни на деца - едно от най-големите споразумения по случая в САЩ
Смърт за лайкове: Петима тийнейджъри загинаха в Ирландия, опасна мания превръща магистралите в сцена
„Чакай тук“: Баща остави 7-годишния си син сам на Фуджи и продължи към върха
Три години след еврото: 4 от 10 хървати над 65 години са в риск от бедност
Над 40% от работещите българи прегарят: Ето сигналите, които не бива да подминаваме
