Окръжен съд-Бургас е домакин на регионално обучение за защита на собствеността
Лектор на обучението е съдията от Върховен касационен съд Светлана Калинова
Окръжен съд – Бургас е домакин на регионално обучение „Защита на собствеността по реда на чл. 109 от Закона за собствеността“, организирано от Националния институт на правосъдието в партньорство със съда, в което участват окръжни и районни съдии и съдебни помощници. Лектор на обучението е съдията от Върховен касационен съд, Светлана Калинова.
„Правото на собственост се защитава от закона. Съдебната власт се грижи за справедливо отстояване на правата и законните интереси на гражданите, в случая тяхната собственост“, коментира съдия Калинова
. Разисквания член от Закона защитава правото на собственост. По време на обучението бяха обсъдени начините, по които съдебно се регламентират териториалните граници на собствеността върху имот, приложимите съдебни практики и тълкувателни решения по дела на Върховния съд. Изискванията за редовност на внесената в съда искова молба, доказателствените средства, най-често разглеждани от съдилищата хипотези, са само част от въпросите, които представя обучението. „Темата за имотните спорове е много актуална за обществото ни, и е често срещана като процеси в съда“, отчита Административният ръководител на Окръжен съд – Бургас, Росица Темелкова.
„По този вид дела, ние насочваме страните към доброволно разрешаване на споровете помежду им чрез медиация. Но хората очакват по-често от нас, съдиите, да разрешим техния спор. И ние следва аргументирано и справедливо да защитим въпросната собственост“, каза още съдия Темелкова.
Лисабон вече гони 7000 евро на квадрат, а луксозните имоти стигат 35 000 евро
Жена удуши котка, глобиха я с 30 000 евро
13-годишно момче подпали 14 000 декара край Хасково, огънят стигна и до военен полигон
Нов удар срещу спекулата: Санкциите могат да стигнат милиони евро
Бургас чертае бъдещето си: Общинският съвет гласува първия „Дом Роналд Макдоналд“ у нас
Проф. Касчиев: Унгарците правят бент и спират водата към нас, стига бодряшки изказвания
Проф. Рачев след градушката: Борбата с нея е като да ловуваш африкански слон с вилица
Димитър Петров: Държавата си връща контрола и пада чадърът над задкулисието
Щети за хиляди след бурята в София: Какво покрива застраховката
Космати гангстери превзеха Германия: Миещите мечки вече са около два милиона
Роботи вдигат щанги в Пекин, един се претърколи
Порой отнесе мъж в Пещера, издирват го с дронове и следови кучета
