Защо Черно море е най-красивото в света за 1 месец в годината
В периода между средата на май и края на юни повърхността му от космоса е обсипана с тюркоазени вихри, а причината е изненадваща
За един месец в годината Черно море се превръща в най-красивия воден басейн в света. Погледнато от сателит, от почти черно то сменя цвета си в красиво синьо и тюркоазено в периода между средата на май и края на юни, а причината е изненадваща.
Вихри от тюркоазено се заформят по цялата повърхност на морето през юни.
Кадрите са комбинация между снимки от сателитите NOAA-20 и Suomi NPP, които елиминират пряката слънчева светлина и премахват „зашиването” между различните фотоси, от които е създадено изображението. Вихрите се дължат, противно на очакванията в море, което е практически лишено от живот под 150-200 метра дълбочина, на огромни количества фитопланктон, съобщават от НАСА.
Един от видовете микроорганизми, които в момента красят повърхността на морето ни, са т.нар. коколитофори. Те са покрити с бял калциев карбонат, който отразява слънчевата светлина по специфичен начин. Когато са достатъчно много, тези микроорганизми, които следват натуралните течения в Черно море, са видими от космоса.
За това защо водният басейн се нарича с това име все още се спори. Хипотезите са няколко и основно свързани със суеверия, едно от които твърди, че на дъното му – на дълбочина от 2212 метра, „живее смъртта”. За изненада в това твърдение има известен резон, тъй като живот на 200 метра под повърхността му няма. Това се дължи на това, че там във водата липсва кислород, което пък има обяснение в исторически план.
Морето някога е било езеро, около което е кипял живот. Впоследствие природен катаклизъм, вероятно земетресение, прави така, че в басейна започва да се влива вода от други източници като Мраморно море, което наводнява всички терени със зеленина. Растителността съответно умира на новото дъно на басейна и от това се отделят огромни количества сероводород, който прави водите непригодни за живот.
Според някои легенди, дори до днес на дъното на Черно море могат да се намерят останки от древни цивилизации, въпреки че за това все още няма преки доказателства. Заради липсата на кислород обаче водите на морето, погледнати под определен ъглъ изглеждат действително черни.
Това, че само за месец по повърхността му се виждат красивите тюркоазени вихри съвсем не значи, че през останалото време фитопланктон няма. Точно когато е черно на цвят в морето ни има изобилие на други микроорганизми – диатоми, които са характерни за пролетта.
Точно тази сезонност в това кой вид фитопланктон доминира във водите на морето има огромно значение за това каква е структурата на хранителните вериги. Така например коколитофорите се превръщат сега в храна за ноктилука, наричани още „морска искра”, малките диатоми хранят различните видове риби, докато големите диатоми се усвояват от медузите.
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид
"Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син
АПИ уточни: Пострадалите край Ботевград не са служители на Агенцията
Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“
