У нас малцина вярват, че защитата на ценностите е по-важна от разходите за живот
Едва един от четирима българи очаква животът му да остане непроменен заради войната в Украйна, а в ЕС такъв отговор дават 37 на сто
Поддържането на цените трябва да бъде водещо, дори ако се отразява на защитата на общите ценности. Това мнение споделят 70% от българите, участвали в проучване на Евробарометър. Данните бяха представени от Европейския парламент.
За сравнение този отговор се споделя от 39 на сто от останалите участници в допитването от ЕС. Защитата на свободата и демокрацията като европейски ценности трябва да бъде цел, дори ако се отразява на разходите за живот, заявяват 59 процента в ЕС. У нас на това мнение са 28%.
Едва един от четирима българи очаква животът му да остане непроменен заради войната в Украйна, а в ЕС такъв отговор дават 37 на сто. Промени очакват 71 процента от българите и 61 на сто от останалите в ЕС. Последиците от войната вече са намалили стандарта на живот на 40% от европейците и на 62 на сто на хората у нас, показват данните.
Мнозинството в България (88 на сто) и в ЕС (58%) заявява, че не е готово да се сблъска с покачване на цените на енергията заради войната. Общо 40 процента в ЕС и за осем на сто у нас казват, че са готови да плащат по-скъпа енергия.
Попитани дали могат да посрещнат поскъпване на храните, в ЕС готовност изразяват 39%, докато у нас този отговор се споделя от едва 10 процента от участниците. Не са готови 59 на сто в ЕС и 87% от българите, сочат данните от проучването.
Мненията на участниците се различават чувствително при отговорите на въпроса за отношението им към отделни страни. В ЕС 58 на сто имат положително отношение и 27 процента - отрицателно мнение, за САЩ. У нас 40% се отнасят към САЩ положително, а 53 на сто - отрицателно.
Към Турция в ЕС положителните мнения са 28 на сто, а отрицателните - 60 процента. В България отговорите показват 47 на сто положително и 45% отрицателно мнение.
Към Китай в ЕС положителното отношение е 22 на сто, а 70 процента са на отрицателно мнение. У нас 50 на сто имат положително мнение, а 37% - отрицателно.
Към Русия в ЕС положително мнение изразяват 10 на сто, а отрицателно - 85%. В България положителни мнения дават 49 процента срещу 43% отрицателно.
Попитани как оценяват това, че страната им е част от ЕС, 65 на сто от европейците са доволни, докато у нас такъв отговор дават едва 47 процента от участниците, сочат данните на Евробарометър.
Източник: Офнюз
Защо самолетите не режат Тихия океан по права линия? Картата ни подвежда
Нови подробности за внезапната смърт на актрисата Хейдън Панетиър
Село като малък град: Айдемир има 5000 жители, заводи, ферибот и собствена индустриална зона
Дунав падна до рекордните -126 см при Русе, АЕЦ „Козлодуй“ вече свали мощността на Пети блок
Извънредно! Кола помете оградите на бул. „Янко Комитов“ в Бургас, полиция е на място
Ева от „Тоника“ 12 години без Гого: Не казвам „беше“ - за мен той съществува
Тази секси мацка е правнучка на Тодор Живков
Звездите на поп-фолка събраха феновете на Морска гара Бургас за двудневния MAX FEST (ВИДЕО)
Опаковката същата, продуктът по-малко: Търговците местят поскъпването в грамажа
Тръмп обяви Ормуз за американска територия: След думите идва икономически удар срещу Иран
Евровизия може да промени Бургас далеч след 2027 г.: Туризмът иска повече полети, по-добри пътища и нов образ на България
Край на фиктивните граждански договори: НАП ще гледа кой реално работи като служител
