×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Не е за пренебрегване чернодробното засягане при пациенти с ковид


Не е за пренебрегване чернодробното засягане при пациенти с ковид
Д-р Лина Хаджиилиева, специализант по гастроентерология във Вътрешното отделение на МБАЛ Бургасмед
07 Юни 2022, Вторник, 10:10 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Прекомерната антибиотична употреба, дългите курсове на антибиотично лечение дават своето отражение върху гастроинтестиналния тракт

Д-р Лина Хаджиилиева завършва Медицинския факултет на Тракийски Университет в Стара Загора през 2016г. В края на същата година започва работа в МБАЛ „Бургасмед“, но скоро след това излиза в майчинство.  Специализант по гастроентерология във Вътрешното отделение на болницата е от септември 2020г.

-Д-р Хаджиилиева, с постъпване като специализант по гастроентерология в „Бургасмед“ попаднахте в Ковид отделението. Какво бе за вас да започнете кариерата си на лекар именно в разгара на най-страшната пандемия?

 Специализацията си в „Бургасмед“ стартирах през септември 2020г. в условията на световна пандемия, пред прага на втората вълна, която ни връхлетя с пълна сила в този период. От този момент до края на извънредното положение с моите колеги от отделението основно поехме грижата за пациентите в Ковид структурата на болницата. Работата в него бих определила като предизвикателство, излизане извън зоната на комфорт. В началото на пандемията все още нямаше единни правила, по които да се водим при лечението на пациентите, информацията за това заболяване и влиянието върху организма беше недостатъчна. Като млад лекар не мога да не отчета ползата от професионална гледна точка, поради опита, който натрупах от  работата с интензивни пациенти с прояви на дихателна недостатъчност и тежки усложнения от страна на всички системи.

За мен пандемията даде отражение освен професионално, така и от чисто човешка гледна точка. Аз също усетих страха от неизвестността, бях изолирана за дълго време от близките си и от детето си с идеята да ги предпазя.

-Как се отнасяха с вас колегите ви и какви са основните уроци, които научихте в това най-тежко болнично звено?

За добрата работа в такова натоварено отделение от голямо значение е работата в екип. Всеки даваше максимума от себе си. Старшите лекари полагаха всекидневно усилия в ръководенето на Ковид отделението, даваха дежурство наравно с нас, специализантите, помагаха ни със съвети. Сестрите и санитарните също неуморно полагаха грижи за пациентите.

В този период научих много нови уроци и си направих изводи за това, колко важно е доверието между лекар и пациент, грижата за собственото здраве и отговорността на индивида към обществото.

-Какви по-конкретно  пост ковидни оплаквания наблюдавахте при пациентите в отделението?

Ковид усложненията от страна на гастроинтестиналния тракт са от една страна вследствие на увреждащото  действие на вируса върху този тракт. SARS-CoV-2 навлиза в организма посредством повърхностния протеин, който се свързва с АСЕ 2 рецептора и проявява многократен тропизъм, включително и към органите на гастроинтестиналния тракт. От друга страна усложненията се дължат на приложеното лечение. При една част от пациентите симптоми от страна на гастроинтестиналния тракт се наблюдава още в хода на болничното лечение, а при други в по-късен период, като част от т.н. „постковид синдром“.

Приеманата, като част от наложената терапевтична схема при лечение на пациенти с Ковид инфекция, антикоагулантна и антиагрегантна терапия може да доведе до кървене от горния гастроинтестинален тракт, особено при неконтролиран прием от страна на пациента и липса на протекция на стомашната лигавица.

-Предотвратими ли са тези неразположения и каква част от тях се дължи например на приложено самолечение вкъщи?

Прекомерната антибиотична употреба, дългите курсове на антибиотично лечение дава своето отражение върху гастроинтестиналния тракт. По-голямата част от пациентите, които постъпваха за лечение в нашето Ковид отделение вече бяха провели лечение в амбулаторни условия с 2-3 антимикробни препарата. Като резултат от прекомерната антибиотична употреба се наблюдава нарушение на нормалната бактериална флора на дебелото черво, добра предпоставка за развитие на Клостридиум дефициле колит. Микроорганизмите отделят токсин А и В, които предизвикват възпаление на чревната лигавица. Клиничното протичане може да е различно по тежест и е свързано с прояви на коремна болка, фебрилитет, водна диария, дехидратация. От важно значение е своевременната диагностика и лечение.

-Колко често се наблюдават гъбични инфекции на гастроинтестиналния тракт, както и случаи на протрахиран реактивен хепатит?

Вследствие на спад в имунитета, прилагането на антимикробни препарати, кортикостериоди във високи дози, се наблюдава и развитието на микотични инфекции при една част от пациентите, част от които сме установявали още в хода на лечението.

Не е за пренебрегване чернодробното засягане при пациенти с Ковид инфекция. При един не малък процент се развива т.н. реактивен хепатит. Той може да се разгледа като следствие от увредата на хепатоцитите от самия вирус от една страна, и на хепатотоксично действие на прилаганите медикаменти, от друга. Поради този факт е важно изследването на чернодробните ензими в хода на лечението. При по-голямата част от пациентите това състояние е преходно и след  включването на адекватна хепатопротективна терапия се наблюдава нормализиране  на чернодробните ензими. Редки са случаите на тежък остър хепатит.


В категории: Здраве


Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
Емел МАХМУД Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Откриха отрова за плъхове в бебешка храна 19/04/2026, Неделя 22:53 0
България Всички новини
Междинни резултати от Бургас: Румен Радев гони 50 %, ще има ли изненада в листата на ГЕРБ Междинни резултати от Бургас: Румен Радев гони 50 %, ще има ли изненада в листата на ГЕРБ ГЕРБ вкарват трима, а осмият в листата Атанас Пъчков засега пренарежда листата  Румен Радев може да спечели 140 депутатски мандата Румен Радев може да спечели 140 депутатски мандата "Възраждане" вероятно ще паднат под бариерата след приемането на гласовете от чужбина Прогресивна България стигна до 134 депутатски места, ПП-ДБ измества ГЕРБ от второто място Прогресивна България стигна до 134 депутатски места, ПП-ДБ измества ГЕРБ от второто място Резултатът може да се вдигне още повече, ако "Възраждане" изпадне от парламента  Първи изборни резултати от град Бургас: ПБ - 47,4 %, ГЕРБ - 22,8 % Първи изборни резултати от град Бургас: ПБ - 47,4 %, ГЕРБ - 22,8 % Следват БСП – 6,49 %, БСП  - 5,19 %, МЕЧ – 3,9 %, ПП-ДБ – 3,9 %, „Възраждане“ – 3,25 % "Прогресивна България" печели убедително в Малко Търново "Прогресивна България" печели убедително в Малко Търново Формацията на Румен Радев е с 48,55 % в странджанската община Изненадващи данни от паралелно преброяване: Радев - 44,4 %, "Възраждане" е на ръба Изненадващи данни от паралелно преброяване: Радев - 44,4 %, "Възраждане" е на ръба Според данни от "Мяра" БСП няма да е част от следващото НС Радев може и да има и 120 мандата, чакат се гласовете от чужбина Радев може и да има и 120 мандата, чакат се гласовете от чужбина „Възраждане“ може да падне под бариерата заради масовия вот извън страната Победителят в изборите Румен Радев изненадващо се появи със съпругата си Деси Радева Победителят в изборите Румен Радев изненадващо се появи със съпругата си Деси Радева В последните три месеца, самата Деси няколко пъти даде подобни индикации със странните си постове и коментари в социалните мрежи Румен Радев спечели убедително изборите, вкарва 6 от Бургас в следващото НС Румен Радев спечели убедително изборите, вкарва 6 от Бургас в следващото НС ГЕРБ печелят три мандата, ПП-ДБ - двама  Тони Димитрова насърчава обезверените да гласуват, посвети им "Веднъж се живее" Тони Димитрова насърчава обезверените да гласуват, посвети им "Веднъж се живее" Безкрайно си обичам града, казва тя и добавя, че й предстоят вълнуващи срещи с публиката в Бургас, Пловдив, Варна и може би Русе
Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Властите подозират опит за изнудване, изтеглят партиди и в Чехия, и в Словакия Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Изключителна активност край Сена, българите извън страната показват засилен интерес и ангажираност в гласуването Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Изборният ден започна още снощи в Оукланд и Крайстчърч и ще приключи най-късно в западната част на Съединените щати Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Фондация „Брижит Бардо“, която стана граждански ищец по делото, поиска най-тежко наказание Богатите напускат Дубай – сменят го с хитова балканска дестинация Богатите напускат Дубай – сменят го с хитова балканска дестинация Черна гора привлича с комбинацията от морски климат, планински пейзажи и по-бавен ритъм на живот Това са цветовете в които ще видим iPhone 18 Pro тази есен Това са цветовете в които ще видим iPhone 18 Pro тази есен Очаква се четири различни предложения да стигнат до крайния потребител Почина един от най-великите реализатори в историята на баскетбола Оскар Шмид Почина един от най-великите реализатори в историята на баскетбола Оскар Шмид Баскетболната легенда си отиде на 68 години след дълга битка с мозъчен тумор Алкохолизмът в Русия е в подем, мерките на Путин не помагат Алкохолизмът в Русия е в подем, мерките на Путин не помагат Диагнозите на алкохолна зависимост скачат с 30% за една година Обрат : Над половината британци искат отново да се присъединят към ЕС Обрат : Над половината британци искат отново да се присъединят към ЕС Великобритания излезе от общността окончателно през 2020 година Жесток удар по туризма в Дубай, затварят легендарен хотел Жесток удар по туризма в Дубай, затварят легендарен хотел Обединените арабски емирства са в криза, след като бяха отменени близо 20 000 полета
Бойко Борисов Бойко Борисов Хората знаят: като дойде ГЕРБ - строят. Другите само приказват Виц на деня Виц на деня - Тайната на успеха в живота е свързана с честността и принципността.
- Как по-точно?
- Ако ги нямате, успехът е гарантиран.
Виц на деня Виц на деня - Какво стана с голямата ти любов?
- Приключи.
- Разделихте ли се?
- Не, оженихме се.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато един мъж мълчи, значи е мислител. Когато една жена мълчи, значи мислителят е загазил.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори