×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Сутрешно слънце и следобедни дъждове днес, петък 5 юни
  • Започва описът на щетите след наводнението в котленското село Тича
  • Пороен дъжд падна във Великотърновско, наводни Прохода на Републиката
  • Зеленски предложи среща с Путин в открито писмо до него
  • Премиерът Румен Радев е на посещение в Черна гора
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Нестинарите от Странджа почетоха светците си (СНИМКИ)


Нестинарите от Странджа почетоха светците си (СНИМКИ)
Кметът на община Малко Търново Илиян Янчев също участва в ритуала
29 Май 2022, Неделя, 20:39 ч.
Автор: Емел МАХМУД

Вижте какво разказва легендата за святото място

И тази година нестинарската общност от Странджа съхрани традицията, като се събра в местността Влахов дол на Голямaтa Аязма за ритуала измиване на иконата на св. св. Константин и Елена. Събитието, което се провежда всяка последна неделя от месец май, събра на едно място жителите на петте села в Странджа, съхранили нестинарството – Кости, Българи, Сливарово, Граматиково и Кондолово. Сред присъстващите бе и кметът на община Малко Търново Илиян Янчев, който почита всички места в Странджа, изпълнени с мистика и святост. 

Хората от всяко село, съпроводени от тъпана и гайдата и водени от нестинарите поставиха на одърчетата си иконите след смиването им с аязменска вода, обредните хлябове, кърпи и дарове. Според обичая бяха подредени трапези и раздадени курбани. 

Кметът Илиян Янчев изрази своите благодарности към нестинарите, че пазят традициите живи. 

Местността Влахов дол се намира на около 6-7 км южно от село Граматиково. 

Според легендата в местността Голямата аязма във Влахов дол, в неделята предшестваща деня на светите Константин и Елена още преди да са дошли хората от селата, се появявал елен. Той идвал, за да бъде принесен в жертва. Еленът лягал да си почине и едва след това се оставял да бъде заклан. Веднъж обаче не го изчакали да си почине и го принесли в жертва уморен. От този ден нататък еленът престанал да идва за жертвоприношението и се наложило да го заменят с друго животно (най-честоагне или овен). Еленът бил наричан „влях”. Затова и местността била наречена Влахово (Вляхово).

Там е най-старото и тачено аязмо на св. св. Константин и Елена – Голямата Аязма. Това е най-святото за нестинарите място. Наричат го Родината – мястото, откъдето са се разселили нестинарите, което било свещено за влизане в огън и на чиято поляна са играли първите нестинари. Преди десетилетия хòра от 5 странджански села (Граматиково, Сливарово, Кондолово, Българи и Кости) тръгвали на нестинарско шествие в последната неделя през Костадинският месец май, за да се съберат при Голямата Аязма. Стигали дотам танцувайки, а пътя им на отиване никога не съвпадал с този на връщане – извършвали свещеното движение в кръг, обратно на слънчевото движение. Легенда разказва, че денят на шествието по мистериозен начин бил свързан с езическите времена – на същия ден ставало “откриването” на аязмите, т.е. свещените извори започвали да текат.

Според нестинарите там се е зародила вярата в двамата светци и огнената обредност – на това място според древна легенда светците били намерени мъртви. Там Костадин е проговорил на хората да стъкмят голям огън и да тъпчат в жаравата му. Съществувало е селище, от което нестинарите са се разселили по другите села и заради това в техните представи това е Родината. Всяка година те се завръщат и правят общ панагир. В тази нестинарска Светая Светих всяко село има своя олтар – одърче. Пет са одърчетата, пет са и нестинарските шествия, идващи от различни посоки в планината, пет тъпана думкат, пет гайди захващат нестинарската.
 




В категории: Малко Търново


Емел МАХМУД Автор
Емел МАХМУД
8
Коментара
Флагман.БГ Поздравителни адреси до Флагман.бг Поздравителни адреси до Флагман.бг 05/06/2026, Петък 19:00 0
Светлозария КИДЕРОВА Топ 10 най-добри мъжки арабски парфюми Топ 10 най-добри мъжки арабски парфюми 05/06/2026, Петък 17:49 5
8
Коментара по темата
8.
ani4ka_1000
03.06.2022 13:32:44
0
3
Чаках чаках. крушкув,ама комунист ако не излъже народа за цената на дървата,не е комунист.Ти като горски да си гледаш работа - бракониери, превозни билети, разрешителни за сеч, да се грижишза засаждане на нови дървета.
Складове, персонал, техника... Е не,кръчар ще се пишеш,избирай!А ракията, мезето, курвите (може да се пускат лелите от държавната аднинистрация на себестойност).

Избирай крушкув.
7.
Кондйо
30.05.2022 10:09:05
2
6
Хората така знаят така изпълняват ритоалите дали са християнски или не важното е да са от сърце и душа другото е чиста лъжа язи не съм видел поп на магаре като христос в йеросалим по им ходят скъпите коли на нашите дедовци
6.
наню
30.05.2022 08:07:12
1
4
агнето бeшe сурово,още имам киселини,срамота,ама нищо,пак сe нахлeпахмe както трябва,а наздраве.
5.
Мдаа
30.05.2022 08:03:21
5
6
Колкото богомилите са християни, толкова и нестинарите са почитатели на християнските светии. Езичество се вихри по българските земи и се опитва да се представя като християнство и православие. Докато духовно невежият българин не си избие от главата комунистическите езически и окултни култове към магьосници и врачки, към отдавна отхвърлени "учители" и учения, сектанство и ереси, народът и държавата няма да прокопсат. Предците ни са били духовно мъдри, но наследниците им са все по-отдалечаващи се от здравата православна вяра.
4.
*********
30.05.2022 05:57:22
0
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
3.
Уж за нестинарството пишете?!
30.05.2022 05:21:12
0
13
На всяка втора снимка - Янчев. Това нещо като рекламна статия за него ли е?
2.
Поп Полковник
29.05.2022 23:23:46
10
3
На днешния ден който православен има малка чурка,трябва да я натопи в масло от кандилото и да изрисува с нея кръст върху тъпана на нестинарите. И чурката му ще стане голяма като паламуд
1.
Внимавайте !
29.05.2022 21:21:30
17
11
Внимавайте !
Пазете душата си !

Този ритуал няма нищо общо с Християнството.
Опитите да се забъркат Светците Константи и Елена в това "измиване, обличане на икони".
Елен който идва за жертвоприношение.
Танци в транс с "измитите икони" върху огън през ноща.

Усещате ли мирис на сяра ?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Крум Зарков и кубинският посланик обсъдиха тежкото американско ембарго и консолидацията вляво Крум Зарков и кубинският посланик обсъдиха тежкото американско ембарго и консолидацията вляво Председателят на БСП изрази солидарност на българските социалисти със страдащото население в карибската държава Футуролози и ректори в Синеморец: Изкуственият интелект вече улавя мислите ни Футуролози и ректори в Синеморец: Изкуственият интелект вече улавя мислите ни Критичното мислене е спасението, казват те С роботи и научни експерименти откриха нов STEM център в Поморие С роботи и научни експерименти откриха нов STEM център в Поморие 15 години Флагман.бг – от амбициозен бургаски проект до водеща медия в България (ГАЛЕРИЯ) 15 години Флагман.бг – от амбициозен бургаски проект до водеща медия в България (ГАЛЕРИЯ) Сайтът се развива с темповете, наложени от агресивната и динамична среда - ъпдейти на Google, хакерски атаки, конкуренцията в медийния сегмент, в който се включиха и социалните платформи, разполагащи с огромен финансов и IT ресурс Нургюл Салимова би Нарва, но остана на косъм от среброто на Европейското по шахмат Нургюл Салимова би Нарва, но остана на косъм от среброто на Европейското по шахмат Т.нар. „Швейцарска система“ я лиши от медал ВМС на САЩ задържаха супертанкер с ирански петрол в Индийския океан ВМС на САЩ задържаха супертанкер с ирански петрол в Индийския океан Напрежението в региона продължава да е критично Поздравителни адреси до Флагман.бг Поздравителни адреси до Флагман.бг Най-голямата медия в Югоизточна България навърши 15 години от своето създаване Тобиас Замет преди концерта на Avantasia в София: Забравяме за политиката и лошите новини за 150 минути Тобиас Замет преди концерта на Avantasia в София: Забравяме за политиката и лошите новини за 150 минути Визитата им у нас е част от голямото им европейско турне Бургас може да стане логистичният мост между Европа и Азия Бургас може да стане логистичният мост между Европа и Азия Кристиан Хиршман от Azurite Europe вижда града като бъдещ товарен център за връзка с Централна Азия през Черно море Чудо в МБАЛ „Сърце и Мозък“ след тежка катастрофа Чудо в МБАЛ „Сърце и Мозък“ след тежка катастрофа От „Молете се на Бог“ до „Върнаха ми детето“ – история за пътя от изкуствената кома до усмивките на щастието
След взрива на морски дрон в Румъния: Урсула фон дер Лайен предупреди за пряка заплаха по източната граница След взрива на морски дрон в Румъния: Урсула фон дер Лайен предупреди за пряка заплаха по източната граница Лидерите на ЕС единодушно определиха случилото се като пряка заплаха, произтичаща от продължаващите военни действия в близост до границите на блока Премиерът Румен Радев от Черна гора: Предишните управления ни завещаха над 2,2 милиарда евро скрити разходи Премиерът Румен Радев от Черна гора: Предишните управления ни завещаха над 2,2 милиарда евро скрити разходи Процедурата за свръхдефицит на ЕК е оценка за бюджетните „гимнастики“, изсмукването на бизнеса и съмнителните поръчки, обяви министър-председателят Кога ще свърши войната в Украйна Кога ще свърши войната в Украйна Добре познатият в бившата съветска република с геополитическите си прогнози мистик прогнозира още през есента прекратяване на бойните действия Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени Статистикът, който е и сред най-известните международни анализатори, коментира, че ако Русия използва атомно оръжие срещу Украйна, няма никой да се намеси Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Сладураната е като две капки вода с татко си принц Уилям Израел и Ливан се договориха за примирие Израел и Ливан се договориха за примирие Техеран не вижда напредък в диалога за постоянно примирие със САЩ Европа сама реже клона, на който седи Европа сама реже клона, на който седи Либерал-глобализмът стигна дотам, че коренният жител вече е по-долна категория човек от мигрантите Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Ахмад Джахангард Такало дори не знае откъде са дошли парите Земетресение разлюля Турция Земетресение разлюля Турция Епицентърът на земетресението е в района на град Пазарджък, където на 6 февруари 2023 г. стана силен трус с магнитуд 7,7 по Рихтер Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Найджъл Бойл, станал световно известен с безапелационната си и ключова роля на инспектор Иън Бъкълс в мегахита на BBC „Line of Duty“
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Нека не забравяме - надолу няма дъно Виц на деня Виц на деня Барман към сервитьора:
- Абе пич, престани да изхвърляш пияните посетители, не забравяй, че работиш във вагон-ресторант!
Виц на деня Виц на деня Иванчо дочул стонове от спалнята на родителите си. От любопитство погледнал през ключалката и възкликнал:
- Леле-е-е... а на мен ми се карат, че си бъркам в носа...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки упорит мъж може да постигне всичко, което иска жената.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори