ЕК предупреди европейците да се подготвят за покачване на цените
С оглед на покачващите се цени на газа Вестагер се определя като предпазлив оптимист
Европа не може да избегне покачването на цените на фона на закупуването на енергия от нови доставчици на по-висока цена. Това предупреди вицепредседателят на Европейската комисия Маргрете Вестагер в интервю за германския вестник Велт.
Тя припомни, че значителна част от европейската индустрия се основава „на много евтина енергия от Русия и много евтина работна ръка от Китай“. „Имаше риск от зависимост от Русия, но цената на енергията беше привлекателна. Сега има рискови обстоятелства и на това трябва да се сложи край“, цитира изданието думите й.
Вестагер припомни, че сега европейските страни трябва да развиват енергийни партньорства със страни като Норвегия, Канада и Австралия. „Ще има по-висока цена, която трябва да се плати поради екологичните закони и разпоредбите за здраве и безопасност в тези страни“, припомни вицепредседателят на ЕК. Отговаряйки на въпроса кой ще плати за това, тя призна: „В крайна сметка, разбира се, потребителите“.
С оглед на покачващите се цени на газа Вестагер се определя като предпазлив оптимист. Ако европейците успеят да закупят заедно втечнен природен газ, това може да доведе до намаляване на цените, смята тя.
На 16 май Европейската комисия почти удвои прогнозата си за инфлацията в еврозоната тази година до рекордните 6,1% при очаквани преди това нива от 3,5%. През 2023 г. ЕК очаква инфлацията в ЕС да бъде 2,7% спрямо 1,4% очаквани през миналата есен. Тя също така намали прогнозата си за растеж за ЕС и еврозоната през 2022 г. от 4% на 2,7%, а през 2023 г. - от 2,8% на 2,3%.
Несебърлийката Ивелина Пехливанова с фурор на световно първенство
Къща на ужасите: Съпруг принуди жена си да спи с над 120 мъже
Фортуна се усмихна на Левски, ЦСКА и Григор Димитров
13-месечно момченце бе убито, 10 трагични пропуска на системата
Защо Gen Z плаща за тишина
Туристическият бранш на спешна среща с АПИ. Стана ясно кога приключват ремонтите на АМ "Тракия"
Община Бургас ще подмени стари и опасни дървета по ул. „Оборище“
КУБ с официална позиция: Не сме анклав или престъпна групировка
Ще има ли зоополиция и ефективни присъди срещу насилието над животни
„Двигателят на времето“ събра иновативни училища в Бургас!
Европарламентът затяга мерките срещу изкуствения интелект
След палежа: Скопие уверява, че насилието няма да бъде толерирано
