×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Маймунската шарка – пандемия 2.0? По-бързо от вируса се разпространява отново само паниката


Маймунската шарка – пандемия 2.0? По-бързо от вируса се разпространява отново само паниката
Изразът „Правят ни на маймуни“ придобива ново измерение, лятото ни изглежда няма да е такова, каквото очаквахме след края на COVID истерията
22 Май 2022, Неделя, 20:59 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Изненадващо точно година след „упражнение“ за нова пандемия, провело се в Мюнхен, светът пак е изправен пред здравна криза, но има ли място за страх?

Маймунската шарка – новото модерно заболяване, което се разпространява по-бързо от горски пожар в повече от 10 държави на 4 континента почти едновременно, дава ново значение на изразът „Направиха ни на маймуни“. Всъщност единственото нещо, което се разпространява по-бързо от него на този етап изглежда е паниката – също както в ранните дни на ковид пандемията, за която заради войната в Украйна всички сякаш забравиха.

На запад шокиращоте заглавия вече валят. Експерти бият позициите си по отношение на това дали болестта може да се превърне в следващата пандемия. Любопитно е, че през март 2021 г. Инициативата против ядрени заплахи (NIT) си партнира с Конференцията по сигурност в Мюнхен, за да извърши упражнение за това как би могло да реагира човечеството при заплаха от маймунска шарка. Първият регистриран случай в симулацията е потвърден на 13 май 2022 г. във фиктивната държава Бриния. Според упражнението вирусът се разпространява глобално в рамките на 18 месеца и в края на тази „пандемия“ светът е преминал през общо 3 млрд. случая и 270 млн. жертви.

Сега, през май 2022 г., този път в реалния живот, вирусът, който изключително рядко инфектира хора, се разпространява на 4 континента по едно и също време. „Може ли маймунската шарка да се превърне в пандемия? По-скоро не, но може би да“, съобщава NewScientist, позовавайки се на неназован експерт. Великобританският The Mirror пък вече мина в режим „параноя“. „Русия е преглеждала вариант маймунската шарка да се използва като биологично оръжие, твърди бивш съветски експерт“, гласи тяхно скорошно заглавие.

Вчера, буквално ден преди ежегодната Асамблея на „Световната здравна организация“, от там свикаха „извънредна среща“, въпреки че случаите в света наброяват едва няколко десетки. И вече предупрежденията валят. Едва излезли от COVID пандемията и вече жадни за живот, на хората сега се казва отново: Носете маски и избягвайте събиранията.

„Влизайки в летния сезон, притесненията са, че разпространението на маймунската шарка може да се ускори заради събиранията на много хора на едно място“, алармира Ханс Клуге – регионалният директор на СЗО за Европа.

Неособено изненадващо това се случва в контекста на растяща в глобален мащаб инфлация и покачваща се скорострелно цена на живота – условия, в които общественото недоволство със сигурност ще расте, но пък ще има нов опасен вирус, който да възпира хората от масови протести от страх. За „локдаун“ засега никой не говори, но и това, оказва се, не е изключено, въпреки че последните 2 години демонстрираха ясно, че тази крайна мярка не върши работата, която се предполага и заради която ЕС изгуби милиарди и вероятно заради това сега е в криза.

А междувременно „вечният враг“ на Запада – Русия, изглежда също както при началото на COVID пандемията, „пее същата песен“. Путин вече е наредил да се засили граничния контрол и карантина, ваксинирани срещу заболяването за здравни работници и са предоставени тестове, които могат да се правят в домашни условия.

По всичко личи, че обещаното и очаквано спокойно лято, на което цяла Европа се надяваше, няма да се състои заради масовата паника, която отново се насява в обществото. Вероятно новините за маймунската шарка през идните месеци ще се сипят като летен дъжд в идните седмици. А в началото на есента нищо чудно и да си припомним какво беше две години да броим ирелевантни бройки на ковид положителни тестове за денонощието. Всичко това – поне докато не преминат „успешно“ в полза на Демократите, междинните избори в САЩ през ноември.  
 




Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
9
Коментара
9
Коментара по темата
9.
Някой да се учудва?
23.05.2022 14:30:41
0
2
Тъй като ни направиха на маймуни с китайската кашлица,как да се казва?
Много ясно ,че маймунска!
Следващата ще е нещо с насекоми-животинските се изчерпват.
8.
Само да вметна, че и вие сте в кюпа
23.05.2022 08:19:05
0
2
https://www.flagman.bg/article/267261
7.
_nib_
23.05.2022 07:30:24
16
17
Продажните ибрикчии да благодарят на мръсният американец за биолабораториите пръснати по цял свят.
6.
И така, какво се случва там?
22.05.2022 22:23:55
11
35
В продължение на много години на територията на Украйна работят 30 секретни американски биолаборатории, а украинският персонал няма пряк достъп до изследванията и никой никога не докладва в Киев. На военен език това се нарича биотероризъм.
5.
Бивш ковид идиот
22.05.2022 22:17:03
8
23
Искам веднага ваксина за нова “страшна зараза”!Ще си сложа 3-4 бустера,само чакам бтв,нова,кунчев и витанов да се задействат да ми кажат кога…
4.
waiting
22.05.2022 22:13:57
6
16
чакаме Маймунотъпак-а дето 2 години се подвизаваше като Коронотъпак да се изкаже компетентно какво следва. После да каже и числата от тотото :)
3.
Мила Янева
22.05.2022 21:31:50
29
29
Флагман вие стигнахте дъното на простотията, наистина ли си мислите,че някой още ви вярва?????
Глупости само, а и най- много се смях на частта където замесвате Путин, че го е пуснал като биологично оръжие.Вие сте за съд, където да обясните защо разпространявате пълни лъжи и глупости.
Жалко,че се пишете журналисти.
2.
Еми
22.05.2022 21:20:55
3
16
Кат дойде есента ше му мислим. А до тогава пей сърце.
Приказката за мравката и щуреца знаете ли я. Мравката надживяла щуреца, ама нейното живот ли е? Лятото работа, зимата затворен.
1.
*********
22.05.2022 21:05:35
0
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Продажбите на нови автомобили в България с 27% ръст на годишна база Продажбите на нови автомобили в България с 27% ръст на годишна база Регистрациите на хибридни електрически автомобили са заели 34,6 на сто от пазара и остават предпочитания избор сред потребителите в ЕС Правителството обяви новите мерки за борба с имотната мафия Правителството обяви новите мерки за борба с имотната мафия "Ограничаваме възможността за безконтролен достъп до изключително чувствителна информация, каквито са нотариалните актове", подчерта Георги Георгиев 79-годишна баба се оказа собственик на мистериозно изчезналото уникално БМВ 79-годишна баба се оказа собственик на мистериозно изчезналото уникално БМВ Флагман.бг узна какво точно се е случило с жълтото балонче и защо вече месец МВР го пази пред Пето РУ 2 млрд. лв. печалба в хазарта, 70 млн. за тотото: защо държавата търси концесия за 15 години 2 млрд. лв. печалба в хазарта, 70 млн. за тотото: защо държавата търси концесия за 15 години Тотализаторът остава държавен, но се отваря врата за международен оператор с двойно по-висока концесия "Купувач" открадна мотоциклет по време на оглед за покупка "Купувач" открадна мотоциклет по време на оглед за покупка Качил се на машината „за проба“, но потеглил и изчезнал в неизвестна посока Последна информация за състоянието на 7-годишното дете, което пострада при жестоката катастрофа край Пловдив Последна информация за състоянието на 7-годишното дете, което пострада при жестоката катастрофа край Пловдив След трагедията на Околовръстното близките настояват за промени, а жителите го наричат "тунел на смъртта" и започват протестни действия Втори ключов шеф на „Лукойл“ отстранен от Румен Спецов Втори ключов шеф на „Лукойл“ отстранен от Румен Спецов От длъжност е освободен управителят на „Лукойл България“ Александър Величков, който управляваше най-големия търговец на горива в страната Почина бившият вицепремиер Кирил Цочев Почина бившият вицепремиер Кирил Цочев Той бе вицепремиер в кабинета на Любен Беров и Жан Виденов - държавникът, който не допусна „режим на тока“ Ивелин Михайлов: Благодаря на полицаите, които претърсваха дома ми - поне не правиха сцени пред децата ми Ивелин Михайлов: Благодаря на полицаите, които претърсваха дома ми - поне не правиха сцени пред децата ми Не съм имал нищо общо с властта, как КПК ще ме разследват - те са "бухалките", каза лидерът на партията Ще дават тотото на 15-годишна концесия Ще дават тотото на 15-годишна концесия ГЕРБ, БСП и ДПС предлагат държавният монопол върху тотото да бъде даден на частен концесионер; „Да, България“ предупреждава за риск от нов хазартен бум
Защо Папа Лъв XIV избра Турция за първа задгранична визита Защо Папа Лъв XIV избра Турция за първа задгранична визита Ето какво определя и важността на това посещение Колумбийският президент: Натискът на САЩ върху Венецуела е заради петрол, не заради наркотици Колумбийският президент: Натискът на САЩ върху Венецуела е заради петрол, не заради наркотици Обвинението му идва на фона на нарастващата американска военна активност в Карибите и Тихия океан Apple си връща трона: iPhone 17 изстрелва компанията на върха на световния пазар Apple си връща трона: iPhone 17 изстрелва компанията на върха на световния пазар С рекорден ръст в продажбите и нови модели в подготовка, Apple измества Samsung и се готви да остане №1 до 2029 г. 15-годишни австралийци атакуват в съда националната забрана на социалните мрежи 15-годишни австралийци атакуват в съда националната забрана на социалните мрежи Активистите, нарекли се "Проект дигитална свобода", като това е най-новият им опит да блокират закона Ужасяващо: Извадиха от водата безжизненото тяло на млад футболист Ужасяващо: Извадиха от водата безжизненото тяло на млад футболист Играчът беше два дни в неизвестност Мелания Тръмп посрещна елхата пред Белия дом в бяло палто Мелания Тръмп посрещна елхата пред Белия дом в бяло палто Съпругата на американския президент се появи публично под звуците на военен оркестър Тръмп праща преговарящи в Москва и Киев, отказа се от крайния срок за мирното споразумение Тръмп праща преговарящи в Москва и Киев, отказа се от крайния срок за мирното споразумение Крайният срок за мен е, когато всичко приключи, каза американският президент Италия изгони опасния имам от Торино, подклаждал джихад срещу християните Италия изгони опасния имам от Торино, подклаждал джихад срещу християните Шейх Шахин е арестуван, лишен от гражданство и експулсиран заради крайни религиозни послания, създаващи риск за националната сигурност Гърция обяви червен код заради Бурята „Адел“ Гърция обяви червен код заради Бурята „Адел“ Очакват се поройни дъждове Търг за произведение на Реноар започва от 1 милион евро Търг за произведение на Реноар започва от 1 милион евро Tворбата,  никога не е била показвана публично от създаването си преди повече от 100 години
Бойко Борисов Бойко Борисов "Постна пица – Дянков" няма да предложа пак Виц на деня Виц на деня Техника за овладяване на гнева:
1. Поемете дълбоко въздух
2. Затворете едното си око.
3. Издишайте.
4. Стреляйте!
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, пусни ме под юргана. Студено ми е.
- С гащи не може. Тук има дрескод!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Едно време с какви хубави имена кръщаваха децата! Сега го повикаш в парка по име и пет кучета дойдат при теб!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори