Рали шампион предлага промени в обучението на младите шофьори
Една от идеите му е и полицаи в цивилни автомобили
Могат ли да шофират младите хора и защо с над 30% са се увеличи загиналите при катастрофи за първите три месеца на годината в сравнение със същия период на 2021 г, темата коментира пред Нова тв Димитър Илиев, рали шампион и зам.-председател на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата". Илиев предложи няколко промени за справяне с черната статистика по пътищата.
“Това, което може да се направи е да се промени методиката и концепцията за обучение на младите хора. Има страхотни практики от други държави, като например контрол върху изпита. През него трябва да минават само хора, които наистина имат умения. Другото много важно е да се въведе 2-годишно временно свидетелство. През този период, ако шофьорът направи 1 по-голямо или 2 по-малки нарушения, тези 2 години започват да текат отново. Ако пак направи подобни нарушения, книжката му се взима и той отива на транспортно-психологическа консултация, където му се обяснява какъв е рискът на пътя”, обясни Илиев.
Според него на българските шофьори липсват знания за основни неща за пътната безопасност, затова се случват такива тежки произшествия.
“Това, което ще искам аз да се направи, е да се съобрази цялото обучение с концепцията за обучение по безопасност на движение”, заяви зам.-председателят на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата". Статистиката показва, че за последните 3 години у нас най-много тежки и фатални ПТП-та има по извънградските пътища.
“Големият проблем там са челните удари - удар в дърво и удар между два автомобила”, поясни Илиев и предложи метод за справяне с проблема.
“Има един шведски модел, казва се 2 плюс 1, който разделя трафика - потоците се ограничават с обезопасително съоръжение. Ние ще го предложим за масово въвеждане”, каза още той. Подобно съоръжение ще бъде поставено на Кресненското дефиле, поясни Илиев. Друга идея за справяне с агресивните шофьори по пътищата, които системно нарушават Закона за движение, са полицаи в цивилни коли.
“Това е една страхотна практика в други държави. Тя е насочена към арогантните шофьори, които системно нарушават правилата. Когато полицаите видят такъв шофьор, той бива моментално санкциониран”, обясни още Димитър Илиев.
Емили Тротинетката показа новия си любим от Истанбул: Казва се Танк
Ограничават движението по АМ "Тракия" към Бургас на 6 август
Слънчевото затъмнение на 12 август отваря нов път пред 5 зодии
Шокиращо: Син държал тялото на баща си във фризер 2 години и половина заради пенсията
Държавата затяга контрола: Треньорите вече упражняват регулирана професия
Парламентът заделя над 1 млн. евро за самолетни билети, в списъка е и Москва
Екшън: Мъж бяга от полицията със самоделно електрическо бъги (СНИМКА)
Германия губи работниците от Източна Европа: 45 000 повече си тръгнаха
Пленерът „Добротворци“ в Поморие събра над 3500 евро за деца в нужда
Родители след първите профилактични прегледи в Детската болница: Бургас се гордее с вас!
Пилот на "Малайзия Еърлайнс" заловен със 70 114 таблетки екстази след полет
17-годишен нападна двама полицаи, единият е със счупен пръст

Като гледам как пишеш, не е сигурно, че и ти ще си напишеш трите имена.
Смешници.