Луксозният туризъм в Европа набира скорост
След срива, предизвикан от пандемията от Covid-19 и на фона на продължаващите локдауни в Китай, туризмът започва да се възстановява, а Европа е водещата световна туристическа дестинация, пише Травелнюз.
Европейският луксозен туризъм достига между 130 и 170 милиарда евро годишно, а тази сума може да нарасне тройно през следващите 10 години, сочи проучване на консултантската компания Bain по поръчка на Европейския алианс за културни и творчески индустрии, цитирано от AFP.
Макар "луксозните" туристи заемат едва 2% в структурата на туризма, те генерират близо 22% от общите европейски туристически приходи, като имат 22-процентов дял в разходите за настаняване и до 33 на сто от разходите за култура, развлечения и шопинг.
Туристите от най-висок клас харчат 8 пъти повече от средните туристи, а луксозните хотели наемат два пъти повече персонал, отколкото стандартните.
Франция, Италия, Испания и Великобритания са начело на дестинациите за луксозен туризъм, който възлиза на над 20 милиарда евро. Германия привлича между 5 и 10 милиарда евро, колкото и Швейцария. Други страни също се справят добре - като Гърция с 10 милиарда евро (7 на сто от БВП) и Португалия с 4 до 6 милиарда евро.
В доклада е изтъкната и появата на дестинации като Хърватия, Словения и северните страни, които привличат с естествения си характер и устойчиво развитие.
Туристите от най-висок клас предпочитат да посещават Европа заради гастрономията, културата, историята, изкуството и шопинга, но Стария континент е далеч от красивата природа и приятните усещания на дестинации като Бали, Австралия или Япония, обясни пред AFP Бенедикт Епине, делегиран директор на комитета "Колбер" (Comite Colbert), обединяващ 90 френски луксозни марки.
Според Матео Лунели, президент на Altagamma и нов председател на туристическата асоциация, обединяваща европейски луксозни марки, разработването на план за развитие на туризма от най-висок клас в Европа би могло да доведе до увеличение на стойността на сектора до 520 милиарда долара годишно между 2030 и 2035 г.
Билет за „Мръсното копеле“ може да ви спечели вечеря за 200 евро в Dock 5
Педофил ли е убитият на Младежкия хълм в Пловдив
Ще се върне ли Натали Трифонова в bTV още през септември
На Преображение морето показва най-коварното си лице: Как да оцелеем в мъртвото течение
НАП удари заведенията по морето: 700 нарушения при 2100 проверки
Опасно над Вашингтон: Marine One на Тръмп премина твърде близо до пътнически самолет
Задържаха тийнейджъри заради убийството на Младежкия хълм
Украински дронове удариха за втора нощ една от най-големите руски рафинерии
Фабрика за смърт: 10 кг фентанил на ден се равняват на 5 млн. токсични дози
Драгомир Драганов изненада с женствена визия и обувки на платформа
Мирослав Севлиевски: Назначенията в енергетиката ще покажат дали Радев прави нов бардак със стари муцуни
Българският Окуджава в музикална изповед с руска актриса, пее на остров Света Анастасия и в Несебър
