Нови метални врати на парадния вход на парламента провокират остри реакции
Явно целта е да се подсили сигурността на сградата
Нови метални врати от вътрешната страна на парадния вход на парламента предизвикаха остри реакции в социалните мрежи. Те са сложени в началото на тази седмица, показа проверка на „Флагман“.
Целта, изглежда, е да се увеличи сигурността на сградата предвид опитите на протестиращи да нахлуят преди няколко месеца. Все още не е забравена и може би най-критичната за парламента година – 1997-ма, когато множеството бе удържано още по-трудно.
От новите врати май първа се възмути председателката на 44-ото Народното събрание Цвета Караянчева от ГЕРБ.
Тя пусна снимка във фейсбук и написа: „Никога не съм си представяла, че един ден ще стигнем дотук. Българското Народно събрание осъмна с монтирани тежки метални врати. Почти като затвор! В някакъв смисъл трябваше да го предвидим, защото преди 2 години предупреждавахме, че който сее бесилки, ковчези и замеря демократично избрани институции с развалена риба, един ден това ще жъне – окован парламент, загрозен и настръхнал като партерен балкон от 90-те години.
Демокрацията се брани чрез диалог и демократични процедури. Никога в историята металните прегради не са водили до успокоение и обединение. Те са едновременно израз и източник единствено на гняв.
И още нещо – още след първите избори през миналата година мнозинството наложи връщане на законодателния орган в старата сграда. Модерната, стилна и европейска заседателна зала стои заключена. Доводът беше, че така опазваме традициите и символите на българския парламентаризъм. Е, как ще обясните този нов символ сега?“
Караянчева все още смята, че депутатите следва да заседават в бившия Партиен дом.
Ответна реакция в мрежата дойде от зам.-председателя на сегашния парламент Кристиан Вигенин от БСП.
Той написа: „Цвета Караянчева, която скри ГЕРБ от народното недоволство зад крепостните стени на Партийния дом през 2020 г., днес се кахъри, че са монтирани решетъчни врати зад стъклените врати на парадния вход на Народното събрание. Българският парламент е най-достъпният за граждани и журналисти парламент, който съм виждал по света и тези отворени нови врати не променят това.“
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид
"Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син
АПИ уточни: Пострадалите край Ботевград не са служители на Агенцията
Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“

Не може ме мръдна от топлото местенце!
Не може да ме върнете на село!
Не може да ми търсите сметка за деянията на мен и нарко компанията ми!
Възнаграждение за страха сме получили от мафията и ще се пазим от народната "любов"!
Сега очаквам и по една тежка картечница зад всяка решетка! НО и тя няма да спаси ни@КОЙ, най-много да ожесточи Народа.
Боже, Боже!
АБЕ това да не е зандан?..
Отврат!
Очаква и да скърцат подобаващо!
Представям си Даунинг Стрийт, па дори и Кремъл орешетен като затвор.
И доживяхме един сбирщайн от младежи, изстреляни във властта от електоралното невежество и хитри кукловоди - политически невнятни, конституционно неграмотни и идеологически нефелни, офисен планктон, изваден от разни канторки и стартъпи, да зарешети Народното събрание. От страх. И от простотия. Не ви е срам!
Не помня името на онова момче - някакво адвокатче, което през живота си няма и 10 минути, през които да се е борило за Свобода и Демокрация - което се води председател на това Народно събрание. Но се обръщам към него - момче, вие сте позор. Позор!