Публикуваха отговорите на матурата по БЕЛ
Резултатите ще бъдат обявени до 8 юни тази година
Министерството на образованието и науката публикува верните отговори от държавния зрелостен изпит по български език и литература (БЕЛ), който се състоя днес, съобщи пресцентърът на МОН.
Върху "Споменът - скръб и утеха" в елегията "Аз искам да те помня все така" на Димчо Дебелянов разсъждаваха зрелостниците, които избраха да пишат интерпретативно съчинение на днешния държавен зрелостен изпит по български език и литература.
Втората възможност беше есе със заглавие "Тежестта на думите". Младежите имаха 120 минути, за да създадат текст с обем до четири страници. В първата част на матурата по български език и литература се наблегна върху прилагането на книжовните норми и четенето с разбиране.
Във втората част се изискваше познаване на изучаваните литературни произведения и способност за тяхното тълкуване. В една от задачите се очакваше зрелостниците да открият темата в откъс от неизучавана творба, а в друга - да съпоставят интерпретацията на една и съща тема в изучаван и в неизучаван текст. Общо 46 661 младежи подадоха заявления за явяване на днешния изпит.
До него бяха допуснати 44 206 зрелостници. Останалите не са завършили успешно 12-и клас. На матурата се явиха 43 028 души, което е 97 процента от допуснатите.
До обяд в Министерството на образованието и науката бяха постъпили пет сигнала за нарушения. В Самоков е анулирана изпитна работа, защото не е използван черен химикал.
Във Варна, Пловдив, Сандански и Кърджали са хванати зрелостници с мобилни телефони. Държавният зрелостен изпит се състоя днес в 736 училища. Навсякъде бяха осигурени квестори и видеонаблюдение. Резултатите ще бъдат обявени до 8 юни тази година.
Двойна трагедия, инфлуенсърка загина в катастрофа, баща й се самоуби
Христо Стоичков скърби
Зидан прие историческо предложение
Шофьорите да карат с повишено внимание при 51-вия км на АМ „Хемус“
Прокурори от Бургас предупредиха ученици в Средец за дрогата и наказанията след 14 години
ЕК активира евро механизма за защита на вота в България преди изборите на 19 април
НАП започва всеки ден да публикува средните цени на дизела и бензин А95
Мадуро се чувства добре в затвора в Ню Йорк и тренира всеки ден
Разбиха печатница за фалшиви евро в Румъния след арестите в София
Дете на 14-години е било принудено износи близнаците на майка си и приятеля ѝ
4386 дела са постъпили в Окръжния съд в Бургас през 2025 г., повече от 75% са приключени
Никола Цолов получи премия от 25 000 евро
