×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Абитуриенти заменят купона с планинско изкачване


14 Май 2022, Събота, 17:03 ч.
Автор: Флагман.бг

За други ще звучи специален поздрав-директорска песен. Олимпийската шампионка Стойка Кръстева изпраща зрелостници в София

Абитуриенти ще изкачат планински връх вместо да отидат на бал. Точно такъв е случаят със зрелостниците от столичното 29-о училище „Кузман Шапкарев“. Те са решили да отбележат паметния ден с поход на 21 май – ден след втората матура, вместо да купонясват в ресторант, пише вестник Телеграф.

„Децата решиха така, защото считат, че изкачването има значение за тях. Балът е нещо, което се формализира и не му се предава съществен смисъл, докато в това те виждат идея, знаци, символи“, сподели директорката Маргарита Милева. Това се вижда и от поканата, която дванайсетокласниците изпращат до педагозите си. „Години наред ни давахте сили и мотивация да вървим нагоре. Устремът към висините, който запалихте в нас, няма да угасне с последния училищен звънец. Искаме да споделим с Вас още едно изкачване. Ще се радваме да покорим заедно връх Половрак в живописната Лозенска планина. Името му е дадено от древните траки и означава “орлов поглед”. Да се извисим като орлите и да погледнем смело към бъдещето!”, споделят младежите.

С изкачването на върха абитуриентите няма да изхарчат и много пари на родителите си, тъй като не им трябва официални костюми и куверти. В изкачването ще се включат всички техни преподаватели от 8-и до 12-и клас. „Колегите бяха много изненадани, всички поздравиха зрелостниците за идеята. По-различна е от това, което се прави на баловете по ресторанти. Идеята е да се направи нещо общо с учителите, да се преодолее поредната трудност. Държаха да е връх, за да има изкачване и преодоляване. Пожеланието ни е да покоряват още върхове и да се справят с изпитанията, а ние като техни учители дадохме началната подкрепа и те са благодарни за това“, сподели пред „Телеграф“ Венелина Стоянова, зам.-директор на училището и бивш класен ръководител на учениците. В последния учебен ден педагозите изненадаха възпитаниците си. На изпращането те им подариха трибагреници. „Целият клас е патриотично настроен. Идеята е където и да отидат да покоряват чужди светове, да не забравят родината си и да се връщат винаги тук и да носят България в сърцата си“, обясни Стоянова.

Абитуриентите на Природо-математическата гимназия „Св. Климент Охридски” в Монтана запомнят своя бал пък с музикалния поздрав от директорката. „Тази година не съм решила все още дали дали ще пея, но понякога пея. Учениците го запомнят. Учителят ни по музика е Пламен Крумов от Виво Монтана и с него правим нещо. Единствено ние, защото ресторантът нищо не предлага освен диджей. Баловете в Монтана са много елементарни, защото заведенията не предлагат нищо друго освен музика”, обясни директорката Бойка Симеонова. Тя допълни, че понякога има и заря, но тя се плаща от учениците, ако се предлага от хотела. Затова най-тържествено за абитуриентите на математическата гимназия е връчването на дипломите. „Имаме шалчета и шапки с отличителните знаци на гимназията. За всеки един от тях казвам нещо, когато му връчвам дипломата. Това им остава и кара детето да се чувства значимо. Тук влагам повече ресурс, защото искам да се получи по-тържествено, спазваме ритуала”, разказа Симеонова. Тогава тя връчва и три стипендии - една от бюджета на училището и две уредени на името на професор Гаврилов, който е бивш възпитаник на гимназията. Награждават и отличник на випуска.

Абитуриентите в столичното 153-то Спортно училище „Неофит Рилски“ ще бъдат изпратени от олимпийската шампионка Стойка Кръстева, която е треньор по борба в школото. Всички ученици в спортното училище са от „Локомотив”, затова сред официалните гости на церемонията днес ще бъдат ръководството на футболния клуб, на обединени спортни клубове, районната администрация, Министерството на спорта. „Всички класове се събират в двора на училището, има предаване на знамето, обръщение към учителите, слово на директора, пожелания за попътен вятър. Спазват се всички ритуали. Вече ковид мерките отпаднаха, така че официалното изпращане ще бъде по-спокойно. Миналата година беше по-семпло заради пандемията, имаше ограничителни конуси, ленти, по-малко ученици. Интересно им е на всички хора как протича“, сподели директорката Мариана Цветкова.

В Професионалната гимназия по транспорт „Макгахан“ изпращат своите ученици по-спокойно, без голямо тържество. „Не смеем, защото не искаме да рискуваме здравето на учениците и да не могат да отидат на матура. Всеки клас ще бъде в класната си стая“, обясни директорката инж. Звезда Пеева.

Сключват договори за неустойки

В Националната финансово-стопанска гимназия учениците избират още преди да завършат 11-и клас къде ще отпразнуват бала си. За да си запазят ресторанта на дадената дата, те сключват предварителни договори с хотелите, обясни директорката Мая Гешева. Част от тях обаче не са в полза за учениците и затова те трябва да внимават какво подписват. В тях са били заложени основно клаузи с неустойки за учениците и какво трябва да плащат, ако счупят нещо или се откажат, но не и да има гаранция от страна на хотела. Балът на тазгодишните зрелостници на НФСГ ще бъде на 27-и. „Учениците са избрали свой маршрут, който е извън училище, тъй като тогава е нормален учебен ден. Той ще бъде по знакови емблематични за нашия град места – храм-паметника „Свети Александър Невски“ , Националния исторически музей и оттам ще тръгнат към хотела”, разясни Гешева. В петък абитуриентите ще бъдат изпратени в училищния двор. „Изпращането ще бъде свързано с ритуализацията на училищния живот. Ще има церемония, свързана с предаване на училищното знаме и всичко останало, което е свързано с инициативността на най-малките ни ученици и постигане на приемственост между 8-и и 11-и клас. Родителите също са добре дошли в училищния двор”, сподели директорката на НФСГ.

Миналогодишният випуск също облича роклите

Миналогодишният випуск на Средно училище „Неофит Рилски” в град Твърдица ще облече официалните рокли и костюми, за да отпразнува бала си подобаващо. Миналата година завършването им е било по-семпло заради пандемията, затова са им обещали да ги поканят отново, сподели директорката Петранка Минчева. „Не сме прекъсвали традициите заради ковид, но церемониите бяха с ограничен брой хора. Емоцията беше по-различна. Беше потискащо, че в огромния училищен двор, който друг път е пълен с ученици, бяха само 11-и и 12-и клас с родителите си. Те бяха на разстояние и на фона на огромния двор бяха малко”, допълни тя. Випускът е от 20 зрелостници. Те идват в училище, минават по червения килим, правят си снимки и ги изпращат. След това абитуриентите отиват и поднасят венци на паметника в центъра. „Традицията с венците се спазва и се предава от години. Тя е поне откакто аз съм била ученичка в същото училище”, сподели Минчева. След това зрелостниците отиват в ресторанта в Сливен, където прекарват вечерта.

МВР дебне, ще глобяват без компромиси

МВР стартира засилени проверки във връзка с настъпващите абитуриентски балове. Като най-натоварения ден от ведомството отчитат 24 май. От полицията предупреждават, че ще бъдат абсолютно безкомпромисни, няма да има никакъв толеранс към абитуриенти, нарушаващи законите. Особено внимание ще се обърне на шофьорите с проверки да не са пили алкохол или употребили и наркотици. Ще се съблюдава зрелостници да не изскачат от прозорците на колите по време на движение. От МВР уточниха, че още през април са провели срещи в училища в цялата страна. Инструктирани са и съдържатели на увеселителни заведения и охранителни фирми. Ще се следи особено стриктно непълнолетни лица да не бъдат допускани без придружител в заведенията след 22 часа. Предвид матурите в много от дните, в които учениците не учат и участват в различни организирани прояви, са извършени контролни проверки. Съставени са протоколи за предупреждение към абитуриенти и 102 акта, на място са установени 3 нарушения за алкохол и 232 за скорост.


В категории: Лайфстайл


1
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Арсенал натиска за Винисиус, не щади пари Арсенал натиска за Винисиус, не щади пари 27/07/2026, Понеделник 19:00 0
1
Коментара по темата
1.
Браво
15.05.2022 03:10:00
0
3
Поклон пред тези млади хора! Само здраве и щастие да им пожелаем, ей такива и трябват на България!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Намериха издирваната 12-годишна пианистка Мери, излязла без слуховите си устройства Намериха издирваната 12-годишна пианистка Мери, излязла без слуховите си устройства СДВР призовава всеки с информация да се обади на 112 Рибена чорба за 10 евро, таратор - 9 в Созопол: Това са единични случаи, уверява шефът на КЗП Рибена чорба за 10 евро, таратор - 9 в Созопол: Това са единични случаи, уверява шефът на КЗП Александър Колячев обяви засилен контрол по Черноморието след сигнали за цаца за 9 евро и три кюфтета за 20 евро Георги Маджаров влезе в ролята на председател на Народното събрание Георги Маджаров влезе в ролята на председател на Народното събрание Областният управител Дико Диков поздрави участниците в "Модел Република България - Чайка" и ги призова да останат и да се развиват в страната Кола блъсна мотор край Морска гара, шофьорът лежи на тротоара Кола блъсна мотор край Морска гара, шофьорът лежи на тротоара Сблъскал се е кола до Магазията преди конферентния център Сирени вият в Безмер, а протестите заглъхнаха Сирени вият в Безмер, а протестите заглъхнаха Подписката срещу неканените гости от Америка и техните въздушни цистерни приключи след срещата на кметовете от областта с двамата министри С водосвет и големи амбиции: Малките акули започнаха подготовка в Бургас С водосвет и големи амбиции: Малките акули започнаха подготовка в Бургас Наборите 2015 и 2016 на Черноморец 1919 направиха първата крачка към новия сезон под ръководството на Стоян Стоянов Парламентът посяга към Facebook: ЦИК тръгва след агитацията в социалните мрежи Парламентът посяга към Facebook: ЦИК тръгва след агитацията в социалните мрежи Забраните за деня за размисъл и публикуването на изборни резултати трябва да обхванат социалните мрежи и личните блогове Автобусът летял неуправляем към моста на „Цариградско шосе“, джърситата предотвратиха голяма трагедия Автобусът летял неуправляем към моста на „Цариградско шосе“, джърситата предотвратиха голяма трагедия Шофьорът каза на диспечера, че се опитал да спре, но не можел, разказва очевидец Жена с газов пистолет нахлу в аптека и поиска оборота Жена с газов пистолет нахлу в аптека и поиска оборота 38-годишната нападателка заплашила служителка и разбила стъклото пред касата, но била заловена минути по-късно TOP MOBILITY вече предлага велосипеди под наем в България TOP MOBILITY вече предлага велосипеди под наем в България Клиентите могат да избират между разнообразни механични и електрически велосипеди – градски, туристически, планински, gravel и детски модели, съобразени с различни нужди, предпочитания и маршрути
Тръмп притисна Иран за бърза сделка: Ще сложат ли тайните разговори край на войната? Тръмп притисна Иран за бърза сделка: Ще сложат ли тайните разговори край на войната? Американският президент обяви, че разговорите с Техеран били добри, но предупреди, че военните удари могат да бъдат възобновени Огнен ад в Португалия: Над 1000 пожарникари се борят с няколко фронта Огнен ад в Португалия: Над 1000 пожарникари се борят с няколко фронта Най-активните пожари бушуват край Сантарем, Гуарда, Брага и Браганса Тръмп пита Путин: Помагат ли руски сателити на Иран да избира цели Тръмп пита Путин: Помагат ли руски сателити на Иран да избира цели Вашингтон проверява твърденията за разузнавателна помощ от Москва, докато преговорите с Техеран продължават Талантлив бургазлия направи сериозна крачка към голямото кино Талантлив бургазлия направи сериозна крачка към голямото кино Късометражният му филм Доброто зло беше представен в програмата на Международния филмов фестивал в родния му град След атентата на Берлин Прайд: Проблемът е, че се казва Абдул, а не Хайнрих След атентата на Берлин Прайд: Проблемът е, че се казва Абдул, а не Хайнрих Абдул Б. е бил осъден седмици преди нападението и познат на службите, а случаят постави тежки въпроси за оценката на риска в Германия Владо Загатото е бил изгорен жив при убийство в Банкя Владо Загатото е бил изгорен жив при убийство в Банкя Овъгленото тяло на бизнесмена Владимир Янков е открито след пожар в дома му в Банкя, а аутопсията трябва да разкрие как е настъпила смъртта Службите след спешна среща при Радев: Няма пряка заплаха за България Службите след спешна среща при Радев: Няма пряка заплаха за България Засилена е охраната на летище Безмер и наблюдението на въздушното пространство заради конфликтите в Украйна и Близкия изток Бабатунде пак тръгна по света: Тигъра от Акуре подписа в Северен Кипър Бабатунде пак тръгна по света: Тигъра от Акуре подписа в Северен Кипър Култовият бивш нападател на Левски добави поредна спирка към кариерата, която от години се движи извън футболната карта на Европа Поколението Z и "бунтът на хлебарките" разби мита за непоклатимата власт в Индия Поколението Z и "бунтът на хлебарките" разби мита за непоклатимата власт в Индия BBC проследява как изпитният скандал, безработицата и Instagram превърнаха Партията на хлебарките в национална сила Аржентинският президент нарече бразилския си колега: "Крадец", "престъпник" и "затворник" Аржентинският президент нарече бразилския си колега: "Крадец", "престъпник" и "затворник" Бразилия отзова посланика си след обидите на Милей към Лула
Асен Симеонов Асен Симеонов Не съм отвлякъл Наталия Виц на деня Виц на деня Между приятели.
- За последен път те питам, кога ще ми върнеш 50-е евра?
- Много се радвам, че е за последен.
Виц на деня Виц на деня Човек се напил и паднал.
Минувач го среща.
- Какво се случва?
- Не знам и аз сега идвам.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не се тревожи, бъди щастлив.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори