×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

14% ръст на цената на газа за май заради спрените доставки от Русия


14% ръст на цената на газа за май заради спрените доставки от Русия
„За първи път България ще бъде 100% енергийно независима по отношение на доставките на природен газ от Русия", каза председателят на КЕВР
Ключови думи: Станислав Тодоров, КЕВР
14 Май 2022, Събота, 08:24 ч.
Автор: Флагман, снимка-архив: Лъчезар Лисицов

През следващия месец се очаква намаление на стойността от същия порядък

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ, считано от 1 май 2022 г., в размер на 162,17 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Основната причина за увеличението е едностранното спиране на доставките от страна на „Газпром“. В изключително кратки срокове общественият доставчик „Булгаргаз“ предприе действия за осигуряване в пълен обем на заместващи количества от нови доставчици, покриващи изцяло нуждите на българските потребители, съобщи КЕВР.

Поради приключилия отоплителен сезон изменението на цената ще има минимално отражение върху сметките на битовите потребители.

Същевременно за м. юни 2022 г. актуализираните прогнози на „Булгаргаз“ за цена на газа показват цена около 140 лв./MWh, сравнима с цената за м. април 2022 и значително по-ниска от цената за м. май. Основен фактор за това са сключените от „Булгаргаз“ сделки за директни доставки на втечнен природен газ от производители, без посредници, на по-ниски цени от цените на „Газпром“. Очаква се в началото на следващата седмица, след финализиране на търговските преговори по доставка и транспорт на втечнен газ, „Булгаргаз“ да внесе официално заявление с предложение за цена за месец юни.

Комисията определи цената на природния газ за месец май след задълбочен анализ на внесеното от „Булгаргаз“ на 13.05.2022. актуализирано заявление. Предложената цена на обществения доставчик е формирана в резултат на сключени множество сделки с търговци на природен газ, при критерий „най-ниски доставни цени“. В ценовия микс за м. май също е включено и цялото количество по анекса на договора от 2019 с фирмата-доставчик от Азербайджан. По този начин ще бъдат задоволени напълно нуждите на битовите потребители, на топлофикационните дружества и на индустриалните клиенти, както и за количествата природен газ по програмата за освобождаване.

„За първи път България ще бъде 100% енергийно независима по отношение на доставките на природен газ от Русия. Дори и в тази извънредна ситуация „Булгаргаз“ осигурява необходимите количества за всички потребители и няма да има ограничаване на консумацията. Това е изключително добра новина, предвид кратките срокове за реакция след едностранното спиране на доставките от „Газпром“, подчерта председателят на КЕВР Станислав Тодоров на откритото заседание на 29.04.2022 г.

Решението на КЕВР за утвърждаване на цена на природния газ, считано от 01.05.2022 г., е публикувано на интернет страницата на регулатора, се посочва още в информацията.

Увеличението на цената на газа за май е с близо 14% спрямо април.

 


В категории: Бизнес , Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
17
Коментара
Димитър КИРЯКОВ Сините вече спечелиха 9,6 млн. евро от УЕФА Сините вече спечелиха 9,6 млн. евро от УЕФА 11/08/2026, Вторник 21:45 0
Михаил ДИМИТРОВ Левски го направи! На прага е на Шампионска лига Левски го направи! На прага е на Шампионска лига 11/08/2026, Вторник 21:42 0
17
Коментара по темата
17.
b
14.05.2022 14:15:54
0
3
A сега зависими от частни хамерикански фирми на 100%!!!!!!!!!!!!!!!!!!
16.
XX
14.05.2022 12:36:08
0
4
Хахаха.... говорим за диверсификация, пък се гордеем, че отрязваме най-големия и евтин доставчик, до когото имаме и тръба. НАТОвска ши'з'о'ф'рения.
15.
До 13
14.05.2022 11:54:51
0
13
Мисли, който може, правителството и троловете му само се потят и пърдят!
Защо ли и Църквата ги анатемоса?
14.
До 13
14.05.2022 11:14:09
0
6
Смятай колко си мислещ!
13.
мислещ
14.05.2022 11:01:31
12
5
То щото ако още ползвахме руски газ щеше да поевтинее, джуджето е пред фалит и естествено щеше да издои пак дойната крава България , както го правят от 70 години ! Добре че Путлер започна тази война, та най-после да се отървем от "братушките" завинаги !
12.
Пази Боже,сляпо да прогледа
14.05.2022 10:43:08
0
15
То пък едно правителство - шанаджии и шантомерки, с тапия от курсове в Харвард!
11.
Убийствена промяна
14.05.2022 10:39:20
2
11
Фактът, че българското правителство буквално е изоставило своите моряци на произвола на съдбата, е не просто объркващ, а направо възмутителен за позицията на страната. Многократно се опитвахме да се свържем с българското външно министерство, за да обсъдим подробностите по евакуацията на моряците, но тези опити не доведоха до конструктивни резултати. От своя страна Министерството на външните работи, заедно със съответните министерства и ведомства на републиката и Русия, ще продължи да предприема конкретни стъпки, за да гарантира, че на чуждестранните моряци е предоставено всичко необходимо и че те ще могат да се завърнат безопасно у дома възможно най-скоро!
10.
Гост
14.05.2022 10:25:56
5
4
Не ми пука за газта.Без Руски туристи и собственици и един лев да е нафтата каква файда.Газ ли ще ядем?
9.
Народът на Бг.
14.05.2022 10:07:09
4
10
През май 14% ръст на цената на газа за май заради спрените от Кирчо и Кокорчо доставки от Русия.
След месец предстои 40% ръст на цената на газа заради спрените от Кирчо и Кокорчо доставки от Русия
8.
Rammstein
14.05.2022 09:40:56
7
0
We’re all living in Amerika
Amerika ist wunderbar
7.
До 4 путката на лорер
14.05.2022 09:30:19
4
23
Тези лешояди от промяната само крадат и лъжат!
Единственият им ход е да търсят кой им е виновен, че им осветляват комисионерството, кражбите, предателството и далаверите!
6.
До 4
14.05.2022 09:30:00
3
26
Никой не ни е врътнал кранчето,защото така му е кеф,а защото не е платено от страна на България.Да те питам ако ти си търговец и някой откаже да плаща за твоята стока,ще му я дадеш ли безплатно???
5.
Истината
14.05.2022 09:18:57
8
27
Безумието на Кирчо и Кокорчо :
- 14 % по-скъп за СЪЩИЯТ РУСКИ ГАЗ НО доставян не директно от Газпром а от Гърция !?!
Това са 100млн. комисионни между новите посредници : Гърция-Газпром- хората на Кокорчо във Виена.
Тези 100млн естестмено ще се платят от нас българите в името на евро-атлантизма и ОБОГАТЯВАНЕТО НА ПЛОМЯНАТА.
А Гешев се прави на умряла лисица.
4.
путкин до 1
14.05.2022 09:04:09
21
13
дае, друго си е да ти врътват кранчето когато сметнат за добре, важното е да е евтинийка :):):)
3.
Еврейски номерца
14.05.2022 09:02:16
11
21
Санкциите на Америка срещу Европа продължават!
2.
Мистерия
14.05.2022 09:00:39
11
26
Без скъпия руски газ, само с евтен газ от САЩ и Азърбайджан, а цената по висока!
1.
йй
14.05.2022 08:47:17
12
23
няма значение дали дали била независима от Русия или от еди кой си, важното е кое е най-изгоднона българина идиоти такива
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Полицаи намериха 10 грама марихуана в апартамента на Миро от Бургас Полицаи намериха 10 грама марихуана в апартамента на Миро от Бургас 25-годишният мъж е задържан за срок до 24 часа Знаково лице на ГЕРБ сложи лятна жълта рокля и обяви, че напуска партията Знаково лице на ГЕРБ сложи лятна жълта рокля и обяви, че напуска партията Днес продължавам напред - към нови хоризонти, нови успешни проекти и нови каузи, обяви Десислава Райчева Сините вече спечелиха 9,6 млн. евро от УЕФА Сините вече спечелиха 9,6 млн. евро от УЕФА До този момент българският шампион отстрани Борац Баня Лука, Университатя Крайова и Кайрат Алмати по пътя си в Шампионската лига Небето над Бургас издаде края на лятото: Стотици щъркели завъртяха прощален танц Небето над Бургас издаде края на лятото: Стотици щъркели завъртяха прощален танц Белите птици вече се събират по Via Pontica за дългия път на юг, а големият миграционен спектакъл тепърва предстои Първата иновативна зебра с ИИ у нас е вече факт в Бургас (ВИДЕО) Първата иновативна зебра с ИИ у нас е вече факт в Бургас (ВИДЕО) Иновативното съоръжение бе монтирано преди броени часове край училище и детска градина - вижте как работи Спират хаоса с тротинетките по морето: Съвместни екипи блокираха най-големия ни курорт Спират хаоса с тротинетките по морето: Съвместни екипи блокираха най-големия ни курорт Проверяват и фирмите за отдаване под наем за спазване на възрастовите ограничения Гръцката полиция издирва българин - шофирал в насрещното и опитал да блъсне патрулка Гръцката полиция издирва българин - шофирал в насрещното и опитал да блъсне патрулка Полицаите стреляли по гумите му Последната бариера пред морето беше вдигната: "Обетованата земя" вече не е само мираж Последната бариера пред морето беше вдигната: "Обетованата земя" вече не е само мираж Платформата и 10 специализирани колички очакват хората с увреждания на Северния плаж в Бургас, а първия тест направи гражданинът Тодор Кацаров 310 340 българи са на максимални осигуровки - вижте къде работят 310 340 българи са на максимални осигуровки - вижте къде работят Търговията, финансите и енергетиката също събират десетки хиляди работещи с максимални осигуровки, а в държавното управление те са едва 652 Народният представител Силвия Христова оглави "Прогресивна България" в Бургас Народният представител Силвия Христова оглави "Прогресивна България" в Бургас Партията залага на изцяло нови имена и вертикална структура, Силвия Христова е първият градски лидер
Левски го направи! На прага е на Шампионска лига Левски го направи! На прага е на Шампионска лига Сините се класираха за плейофа  Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро Касова бележка от Хвар отвори нов спор за сметките в курортите, а властите вече предупреждават бизнеса да не губи туристи Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух „Обичам Бургас“ е специален концерт, създаден от бургазлии за бургазлии, който всяка година обединява различни поколения и изкуства в една емоционална среща с таланта на града Борисов смени лидера на ГЕРБ-София, скоро и във Варна Борисов смени лидера на ГЕРБ-София, скоро и във Варна Промени се задават и във Варна, но смяната на Иван Портних със Стоян Петков още не е обявена официално от ГЕРБ Кшищоф Яцковски: Силен удар по Иран ще отприщи хаос в Западна Европа Кшищоф Яцковски: Силен удар по Иран ще отприщи хаос в Западна Европа Коренното население ще бяга от много градове и дори села, за да се спаси, предвижда известният полски ясновидец Трагедия на Амолофи: 65-годишна българка загина в морето край Кавала Трагедия на Амолофи: 65-годишна българка загина в морето край Кавала Спасител и екип на Спешна помощ са опитали да реанимират жената, а причината за смъртта ще се изяснява със съдебномедицинска експертиза Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им Дева, Риби, Близнаци и Стрелец оставят зад себе си период на спънки, разочарования и трудни решения според астролога Ейми Демюр Башар Асад е осъден на смърт Башар Асад е осъден на смърт Наказанието беше наложено от сирийски съд Остров Света Анастасия отбелязва своя „рожден ден“ с атрактивна програма Остров Света Анастасия отбелязва своя „рожден ден“ с атрактивна програма Любимата туристическа дестинация ще предложи на своите посетители си музика, преживявания и много емоции за споделяне Майка наби детето си на плажа, арестуваха я и може да отиде в затвора Майка наби детето си на плажа, арестуваха я и може да отиде в затвора Свидетелка повикала полицията, двамата родители били задържани, а прокуратурата разпоредила детето да остане под лекарско наблюдение
Съдия Петко Минев за убийството в Пловдив Съдия Петко Минев за убийството в Пловдив идях с очите си албумът от аутопсията. Цялото тяло на този човек няма здраво място Виц на деня Виц на деня - Скъпи, гледам Красавицата и звяра.
- И?
- Ако ти беше звяр, пак щях да те обичам!
- Еми, то и ти ако беше красавица щях да те обичам..
Виц на деня Виц на деня Ако жена те попита:
"Скъпи много ли ме обичаш?"
То помни - положителният отговор е платен!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Може ли да се гледа с телескоп Слънцето?
- Може, но само два пъти - един път с лявото и втори път с дясното око...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори