Асен Василев: С валутния борд реално сме въвели еврото
Приемайки общата европейска валута, участваме в решенията на ЕЦБ
Планът за въвеждането на еврото е публичен от 5 юни миналата година. Този план го е виждало цялото население, качен е на сайта за публично осъждане и са получени няколко технически бележки, които не са свързани с датата за въвеждането. Това заяви министърът на финансите Асен Василев.
Той добави, че този план очертава всички стъпки, които трябва да бъдат направени, за да се въведе еврото на 1 януари 2024 г., Предава dnes.bg.
Ефектите върху икономиката от въвеждане от еврото ще бъдат описани, допълни министърът.
Той коментира, че основните причини за въвеждането на еврото са няколко.
"Първата е, че с валутния борд вече сме въвели еврото в икономиката, ако нямаше борд, дискусията щеше да е много по-различна, но ние имаме. Официално приемайки еврото, това ни дава място в стаята, в която се вземат решенията каква да бъде политиката и нашият глас ще се чува, а това е много важно особено в тези тежки кризи, които изискват много нестандартни решения и в икономически, и в политически план в целия свят“, каза Василев.
"Има една много хубава поговорка: "Ако не седиш на масата, си част от менюто". Ние не искаме да сме част от менюто, а искаме да седнем на масата", отсече той.
Катар покри всички разходи на феновете си за Световното
Новите „патриотични паспорти“ на САЩ са с лика на Тръмп (СНИМИ)
САЩ атакуваха Иран заради нападнат кораб в Ормузкия проток
Путин призова за преговори
Ваксината срещу варицела у нас става задължителна от 1 юли
Идеален плажен уикенд, но с калпак: Събота ни пържи с температури до 36°С
Не се стряскайте, ако видите военна техника по пътищата у нас
Историческата жега в Европа: Германия счупи абсолютния си температурен рекорд с 41,3°C
Дневен хороскоп за 27 юни 2026: Скорпионът печели с щедрост, а Лъвът да не дава празни обещания
Световна сензация: Еквадор постави Германия на колене
Изписаха от болницата треньора от „Славия“, пострадал при кървавото меле на аутобана
Мантинелите на „Тракия“ в участъка на смъртта спират само коли до тон и половина
