Скръбна вест: Навръх Гергьовден си отиде бургаският фантастолог Атанас Славов
Той бе двигател на фантастичните изкуства в България, почина на 75-годишна възраст в София
Навръх Гергьовден почина бургаският писател и фантастолог Атанас Славов. Той си отиде от инсулт два месеца преди да навърши 75-годишна възраст. За кончината му съобщиха негови колеги.
Атанас Славов е издъхнал в София, където живееше от години.
„Отиде си писателят, издателят, общественикът, мислителят, радетелят и двигателят на фантастичните изкуства в България, човекът, на който смисълът на живота бе да движи и поддържа българската фантастика. Той си замина, но това което остави след себе си като личност и творец остава! Светла му памет!“, написа директорът на Арт Център „Компас“ Емануил Арнаудов.
"Беше един от малцината, при които духът наистина надделяваше материята. Светла му памет!", сподели фантастът Янчо Чолаков във Фейсбук.
Атанас Славов е роден на 29 юли 1947 г. в Бургас. Той е първият председател на Дружеството на българските фантасти "Тера фантастика", създадено и дълги години позиционирано в морския град.
Публикува разкази и романа „Психопрограмираният“. Негови разкази са превеждани и издавани на немски, руски и английски език. Въпреки че, по собствени признания, не обича литературознанието, е публикувал над 40 статии по фантастология. Най-значимите от тях са представени в библиографията.
Изявява се като художник-фантаст. Има две любителски изложби на компютърни графики, в които използва собствена технология, основана на фракталната математика. Съставител е на три албума на клубни графици и живописци: „Клубове прогностика и фантастика“ (1980); „Млади художници-фантасти“ (1981); „Образите на фантастиката“ (2006). Междувременно е работил като сондьор, техник по кислородни инсталации, строител, журналист, мебелист, логик и др.
Колизеумът отвори вратите си през нощта, билетите свършиха
Руло Павлова без грам брашно: Хрупкаво отвън, нежно отвътре и с богат ванилов крем
Пералнята мирише и трупа мръсотия? Не правете тази популярна грешка с оцета
Гана оглави фронта за репарации за робството: "Време е за отговорност!"
Едно тесто за всичко: Става за пухкава пица, питки и домашен хляб
Финансов обрат за три зодии: Едно обаждане или среща може да промени всичко
Колизеумът отвори вратите си през нощта, билетите свършиха
17/08/2026, Понеделник 20:00
0
Жегата ни състарява: 4 допълнителни дни в гореща вълна се свързват с 9 дни към биологичната възраст
Телефонът загрява и зарядът изчезва за часове: Причината невинаги е батерията
Бургаската Жаклин Костадинова прави голямата крачка: Представя първата си авторска песен "Аз и ти"
Този бутон на климатика остава подценен, а в жегите носи повече комфорт и по-нисък разход
Нито правоъгълник, нито квадрат: Това е единственият такъв национален флаг в света
Евровизия 2027 в Бургас: Стратегически шанс за дългосрочен възход на българския туризъм
