Немската езикова гимназия в Бургас участник в Образователната програма на Окръжния и Районния съд
Съдия Михов представи на учениците от 11 „б“ клас организацията на ведомствата в България и ролята на инстанционния контрол по съдебните актове
С открит урок за правото и разделението на властите според Конституцията на Република България започна участието на Немска езикова гимназия „Гьоте“ в Образователната програма, която осъществяват Окръжен и Районен съд – Бургас.
„Ролята на съда е да решава спорове. Народните ни избраници са законотворците, а ние, като съдии, прилагаме тези закони“, коментира окръжният съдия Симеон Михов, лектор в изнесената правна беседа. Той се позова на чл. 117 ал. 1 и ал. 2 от основния закон в страната – Конституцията, според който съдебната власт защитава правата и законните интереси на гражданите, юридическите лица и държавата и при осъществяване на своите функции съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите се подчиняват само на закона.
Съдията представи на учениците от 11 „б“ клас организацията на съдилищата в България и ролята на инстанционния контрол по съдебните актове. Той говори за видовете дела, които разглежда съда – гражданско-правни спорове, търговски дела и наказателни процеси. Младите хора получиха като подарък книжно издание на Конституцията и образователни брошури за съдействието на гражданите при извършено престъпление, осигурени по програмата от Висшия съдебен съвет. Предстои съдия Михов да изнесе открит урок и пред ученици от Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас.
Абсолютен шок след смъртта на 16-годишна ученичка
Рядко име празнува на 26 май
26/05/2026, Вторник 07:33
0
Дневен хороскоп за 26 май 2026 г.: Лъвът се освобождава от товара на миналото
Спипаха митрополит Иларион с кокаин в колата?
На прага сме на екстремни горещи вълни, „топлинен купол“ носи рекордни температури
Почина много известен рапър
Лили Иванова покори легендарната „Олимпия“ 17 години по-късно
Студент по философия е арестуван заради случая в Благоевград
Тревога в Италия: Два случая на ебола в района на Комо
Трамвай се заби в заведение, има ранени!
Левски уреди бразилец за 1.5 млн. евро
В Русия пак се изправиха пред криза с бензина
