×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Детски градини и училища у нас пред угрозата да затворят заради скъпия ток


02 Май 2022, Понеделник, 19:39 ч.
Автор: Флагман.БГ

Искат увеличаване на средствата за издръжка на забавачките

Ако парите за ток, гориво и издръжка на училищата не бъдат увеличени, има опасност от затваряне на учебни заведения и детски градини. За това алармират от Съюза на работодателите в системата на народната просвета. От там настояват държавните субсидии за издръжка на училищата и детските градини да бъдат увеличени.

„Опасностите от затваряне на учебни заведения веднага след лятото поради неплатени сметки за ток и горива станат все по-реални. Завишените цени на хранителните продукти за децата в градините ще доведат най-напред до намаляване на качеството на предлаганата храна, а след това и до затваряне на градините поради липса на средства за храна“, написа във „Фейсбук“ Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

„След пресметнатите увеличения на заплатите на учителите, договорени с активното участие на МОН и социалните партньори, средствата за издръжка са под критичния минимум за нормалното функциониране на образователната система“, посочва още Стаматов.

Какви са необходимите стъпки за излизане от затрудненото положение? От Съюза на работодателите в системата на народната просвета настояват за спешна целева актуализация на парите за ток, гориво и издръжка на образователните институции - увеличение с поне 40% на парите за издръжка.

„Предлагаме субсидията да бъде целева за всяка институция според броя на учениците и на класовете, но и според броя на сградите ползвани от училищата или детските градини“, обяснява Диян Стаматов.

Нужни са още средства за издръжка на детските градини - освен за консумативи, трябват пари за повишените цени на продуктите за храна. Предложението е да бъдат заложени още 30% към сегашния стандарт от 650 лв. за дете. Следваща стъпка е целево увеличение на парите за общежитие в зависимост от броя на учениците в тях, но не по-малко от 50 000 на общежитие допълнително.

Необходимо е още прилагане на различен формат за заплащате на цените на тока от сегашния. Държавата да приложи по-големи облекчения за сметките на училища и детски градини, предлагат от съюза. Директорите са готови с предложения за актуализация, които ще внесат утре на заседанието на Отрасловия съвет към Министерството на образованието.


В категории: Просвета


4
Коментара
Георги РУСЧЕВ АПС със сигурност ще влезе в 52-ото НС АПС със сигурност ще влезе в 52-ото НС 15/04/2026, Сряда 14:41 0
Тервел ИЛИЕВ Ултамаратонец почина при опит за рекорд Ултамаратонец почина при опит за рекорд 15/04/2026, Сряда 14:23 0
4
Коментара по темата
4.
Б
03.05.2022 10:47:57
0
0
Разкошна фалшива новина.
3.
Котора
02.05.2022 20:32:59
0
6
С популисткия си ход да премахнат таксите за детските градини правителството ги обрече на мизерия. Сега ще гледат и хранят безплатно сичкото мангал и украински бежанци. Това правителство са пълни боклуци и лъжци.
2.
Разбирач
02.05.2022 20:11:11
0
4
Тъкмо ще има електрически ваканции.
1.
Тони
02.05.2022 20:07:36
2
4
Защо да затварят? Нали приемат украинчета безплатно за сметка на бедната ни и окрадена държава? Българските семейства да се чудят кой и по какъв начин да им гледат децата, че да ходят на работа за да плащат масрафа на чуждите деца? Оказва се, че държавата е майка за чуждите и мащеха за родните дечица. Такова нещо в друга държава няма. Навсякъде другаде бежанците са по палаткови и други катери. Да видя как Кирчо и сие ще ги изгонят от хотелите.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
На една от отсечките на АМ Тракия намалиха скоростта до 100 км/ч На една от отсечките на АМ Тракия намалиха скоростта до 100 км/ч По трасето са монтирани пътни знаци и табели, сигнализиращи шофьорите за неравностите и необходимостта да ограничат скоростта Милева Владкова: Държавата трябва да спре да говори из регионите и да започне да говори с хората в тях Милева Владкова: Държавата трябва да спре да говори из регионите и да започне да говори с хората в тях Румен Радев е личност, която в годините се превърна в символ на държавността, на принципността и на морала, каза втората в листата на "Прогресивна България" АПС със сигурност ще влезе в 52-ото НС АПС със сигурност ще влезе в 52-ото НС Увереност за добрите резултати ми дава екипът от кандидати за народни представители от листата на АПС за Бургаска област. Това са честни, достойни, опитни и силно мотивирани представители на общността Хранителни комбинации, които пречат на усвояването на витамини Хранителни комбинации, които пречат на усвояването на витамини Експерти обясняват как съчетаването на определени продукти може да намали ползите от здравословното хранене Кандидат-депутатът Атанас Пъчков си поставя лична кауза в НС - четирилентовия път до Средец Кандидат-депутатът Атанас Пъчков си поставя лична кауза в НС - четирилентовия път до Средец Той не води кабинетна или онлайн кампания, а теренна офанзива из целия регион, заради това в неделя вечерта следете преференциите за №108 в листа 15 Разследването срещу Никола Бургазлиев приключи, внесоха делото в съда Разследването срещу Никола Бургазлиев приключи, внесоха делото в съда Грозят го до 15 години затвор Агенцията на Юлий Павлов: "Прогресивна България" води убедително, БСП влиза в парламента Агенцията на Юлий Павлов: "Прогресивна България" води убедително, БСП влиза в парламента ГЕРБ ще имат около 20 %, а ПП-ДБ - 12 % Какво време ни очаква до края на април Какво време ни очаква до края на април През идния уикенд предстои застудяване След ужаса на терасата - щастлива развръзка за момченцето от Ямбол След ужаса на терасата - щастлива развръзка за момченцето от Ямбол То и сестричката му са посрещнати с отворени обятия от приемно семейство. Работи се и с биологичните родители за провеждане на срещи Как двама 18-годишни паднаха от покрива на кола, управлявана от момиче без книжка Как двама 18-годишни паднаха от покрива на кола, управлявана от момиче без книжка Драмата се случи в Добричко
Благотворителна футболна инициатива събра 2400 евро в подкрепа на дете от Несебър Благотворителна футболна инициатива събра 2400 евро в подкрепа на дете от Несебър Събитието показа силата на съпричастността и единството Над 100 дизайнерски яйца ще представи Деница Благоева в Бургас. Над 100 дизайнерски яйца ще представи Деница Благоева в Бургас. Експозицията се реализира с подкрепата на Община Бургас Ултамаратонец почина при опит за рекорд Ултамаратонец почина при опит за рекорд Бившият кралски морски пехотинец е бил открит в отдалечения планински район Кинтейл в северозападната част на шотландските планини в събота Турски тираджия се заби в сграда в Новозагорско и загина на място Турски тираджия се заби в сграда в Новозагорско и загина на място По първоначални данни товарен автомобил МАН с прикачено ремарке е загубил управление, напуснал е пътното платно и се е ударил в сграда Почина Олга Петрова Почина Олга Петрова Нейната светлина ще продължи да живее във всяка изложба, във всяка картина и във всеки спомен. Известна българска балерина и нейния дядо са загинали при тежка катастрофа навръх Великден Известна българска балерина и нейния дядо са загинали при тежка катастрофа навръх Великден Катастрофата е станала на 12 април 2026 г. в ранния следобед на разклона за берковското село Мездрея 3-г. дете стана свидетел на убийство след нападение на питбул 3-г. дете стана свидетел на убийство след нападение на питбул Семейната почивка се превръща в ужасяващ момент, който оставя тежка следа у всички присъстващи 17-годишно момче е загинало в тежката катастрофа край Карлово 17-годишно момче е загинало в тежката катастрофа край Карлово Зад волана на BMW-то, което се е ударило в мантинела и дърво, бил 18-годишен водач с едва два месеца стаж Самолет се разби в Германия, има загинали Самолет се разби в Германия, има загинали Все още не е ясна причината за инцидента Цял блок в пламъци при ужасяващ пожар, най-малко 11 са ранени (ВИДЕО) Цял блок в пламъци при ужасяващ пожар, най-малко 11 са ранени (ВИДЕО) Пожарът предизвика паника сред живущите в района и доведе до значителни материални щети и падащи парчета бетон 
Бойко Борисов Бойко Борисов Хората знаят: като дойде ГЕРБ - строят. Другите само приказват Виц на деня Виц на деня - Скъпи, направих палачинки като извинение, че блъснах колата.
- Какво си направилааа?!
- Палачинки.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки си лафят.
Едната пита:
- И защо не си отворила на новото си гадже, когато е позвънял на вратата ти?
Другата:
- Щото баба ми казваше, че мъж който звъни на вратата - не чука!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Бог е създал половите органи, за да може българинът да изказва кратко и точно мислите си
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори