×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Русия може да изкара с една трета повече от енергиен износ тази година


07 Април 2022, Четвъртък, 19:00 ч.

Според прогнози на Bloomberg Economics Русия ще получи близо 321 млрд. долара от енергиен износ тази година

Руската икономика се представяше колебливо през март, първия пълен месец на войната в Украйна, но може да се окаже, че тепърва ще отчете забележителен текущ баланс, ако големите ѝ търговски партньори не затворят кранчето на енергийния износ, предава investor.bg.

Според прогнози на Bloomberg Economics Русия ще изкара близо 321 млрд. долара от енергиен износ тази година – ръст от над една трета спрямо 2021 г. Страната също така е напът да отчете рекорден излишък по текущата сметка, който според Института за международни финанси (Institute of International Finance - IIF), базиран в САЩ, може да достигне до 240 млрд. долара.

„Единичният най-голям двигател на руския излишък по текущата сметка продължава да изглежда стабилен“, се казва в доклад на IIF. Въпреки санкциите се очакват значителни притоци на валута към Русия, посочват още от организацията.

Но изчисленията могат да се променят значително, ако бъде наложено ембарго върху продажбите на енергийни продукти. Дори и без такова обаче е налице намаляване на износа и добива на руски петрол, като според Международната агенция по енергетика (МАЕ) страната може да загуби близо една четвърт от добива на суровината този месец.

Много от традиционните купувачи на Русия също се оглеждат за други източници на доставки. В същото време други – като Индия – получават щедри отстъпки в цената.

Засега страни като Германия отказват да прибегнат до пълно енергийно ембарго. Само някои държави, сред които САЩ и Великобритания, наложиха изрична забрана на вноса от Русия на енергоресурси.

Петролът и газът формират около половината от руския износ и около 40% от миналогодишните бюджетни приходи.

И все пак комбинацията от силното обезценяване на рублата и скъпия долар, използван за петрол, ще генерират допълнителни 8,5 трлн. рубли (103 млрд. долара) бюджетни приходи тази година, посочват от TS Lombard.

„Финансовото министерство ще използва част от (средствата), за да смекчи удара, но предпазливо, без да разпалва още инфлацията“, посочва Мадина Хрусталева, анализатор на TS Lombard в Лондон. „Изглежда всички тези санкции ще унищожат неенергийната част на икономиката. Русия ще зависи от енергийните източници дори още повече“, коментира тя.

От Goldman Sachs Group Inc., чиято ревизия за излишъка по текущата сметка на Русия тази година го оценява на 205 млрд. долара, посочват, че това може да е достатъчно централната банка да задоволи търсенето на частния сектор на валута и евентуално да разхлаби капиталовия контрол.

В същото време от банката прогнозират по-значително свиване на руския износ тази година – с 20%, което е двойно над очаквания.

Добрият излишък по текущата сметка няма да спаси Русия от рецесия, но ще ѝ помогне да поддържа правителствените разходи във времена на ограничен достъп до капиталовите пазари.

Способността на Русия да продава петрол и газ в чужбина може да е единственото нещо, което поддържа икономиката на страната от по-тежък финансов колапс, отбелязва Bloomberg.

От IIF посочват, че енергийно ембарго от страна на Европейския съюз, Великобритания и САЩ може да доведе до свиване от над 20% на производството и може да струва на Русия до 300 млрд. евро от постъпления от износ, в зависимост от движението на цените.




Коментари
Михаил ДИМИТРОВ Почина актрисата Наталия Дончева на 56 години Почина актрисата Наталия Дончева на 56 години 02/08/2026, Неделя 18:54 3
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Дневен хороскоп за 3 август 2026: Пари за Овена и Лъва, а Везните да избягват инвестициите Дневен хороскоп за 3 август 2026: Пари за Овена и Лъва, а Везните да избягват инвестициите Близнаците получават шанс за работа в чужбина "Прогресивна България" учредява до дни структура в Бургас, а после и в другите общини в региона "Прогресивна България" учредява до дни структура в Бургас, а после и в другите общини в региона По информация на Флагман.бг общински председател на ПБ в Бургас ще стане човек, който не е народен представител в момента, но бил „силно отдаден на каузата“ Патриарх Даниил прекъсна литургията след скандирания срещу Митрофанова Патриарх Даниил прекъсна литургията след скандирания срещу Митрофанова В храм Св. Неделя се чуха викове Тук не е Москва, а АБВ представи различна версия Пловдивски бард спечели голямата награда на „Солени ветрове“ с „Кой открадна сърцата на живите“ Пловдивски бард спечели голямата награда на „Солени ветрове“ с „Кой открадна сърцата на живите“ Преди конкурса водещите споделиха, че стискат палци на поетите с китара Самуел Мануелян и Теодора Илиева от „Прегърнат облак“ да се представят добре на „Бургас и морето“ и те спечелиха първите две места Васил Найденов пее за празника на Несебър на 15 август Васил Найденов пее за празника на Несебър на 15 август Дует Ритон, трио Дежа Вю, цирк Балкански и ансамбъл Българи допълват двудневната програма за Успение Богородично Какво остана от БСП в Бургаско след историческия крах на изборите Какво остана от БСП в Бургаско след историческия крах на изборите Учудващо за мнозина, вчера се събраха над 300 социалисти от региона, които посетиха събора Историческа промяна на ГКПП Малко Търново от утре сутринта Историческа промяна на ГКПП Малко Търново от утре сутринта Товарни бусове минават през Малко Търново - бизнесът вижда шанс, кметът иска спешно разширение 20-годишен без книжка загина след зрелищна катастрофа край Бургас (ОБНОВЕНА) 20-годишен без книжка загина след зрелищна катастрофа край Бургас (ОБНОВЕНА) Колата е излязла от прав участък, резултатите от кръвната проба още не са известни  Стоян Колев превъртя играта! Пише на вътрешния министър: „Ще хвана картечницата и ще променя нещата рязко!“ Стоян Колев превъртя играта! Пише на вътрешния министър: „Ще хвана картечницата и ще променя нещата рязко!“ В 03:48 часа Иван Демерджиев го посъветва да бъде по-внимателен, защото действията му може да имат сериозни правни последици Този бюджет никой не го харесва - нито тези, които го внесоха, нито опозицията Този бюджет никой не го харесва - нито тези, които го внесоха, нито опозицията Нас, социалистите, изключително много ни притеснява промяната в механизма за определяне на минималната работна заплата. Той трябва първо да бъде възстановен и да гарантира справедливи правила за работниците, каза Зарков
В този град дилърът наема по-бързо от работодателя В този град дилърът наема по-бързо от работодателя Деца растат сред ножове, наркотици и затворени младежки клубове в английския район с най-слаби перспективи за социален успех Арест за британката в куфар: 26-годишен признал как изоставил тялото в Атина Арест за британката в куфар: 26-годишен признал как изоставил тялото в Атина Мъжът е задържан по обвинения за непредумишлено убийство и грабеж Сметка от 280 евро в Несебър разпали спор за цените по морето Сметка от 280 евро в Несебър разпали спор за цените по морето Скъпата вечеря не винаги е измама, но непогледнатото меню не освобождава заведението от задължението за ясни цени Млад мъж убива и яде котки, качва видеа в социалните мрежи Млад мъж убива и яде котки, качва видеа в социалните мрежи Мъж се представя като Чичо Гошо, а потребители разпространяват непотвърдени данни за самоличността му "Нефтохимик" завърши контролите с равенство в Нова Загора "Нефтохимик" завърши контролите с равенство в Нова Загора Отборът на Димчо Ненов започва новия сезон в Югоизточната Трета лига следващата събота, 8 август, с домакинство на Ботев II (Пд) на стадион „Лазур“. Почина актрисата Наталия Дончева на 56 години Почина актрисата Наталия Дончева на 56 години Дъщерята на Пламен Дончев изгради богата кариера във Франция и остана свързана с българското кино Иван Шишков идва в Бургаско за проверка на дългоочакван ремонт Иван Шишков идва в Бургаско за проверка на дългоочакван ремонт Регионалният министър ще инспектира пътя към Дюлинския проход, а след това ще събере кметовете от Бургаска област Турист показа колко струва почивката в Ахтопол Турист показа колко струва почивката в Ахтопол Супите започват от 1,90 евро, чадърът струва 2,50 евро, а час с водно колело достига 20 евро Европол: Мрежата Фокстрот вербува тийнейджъри за убийства в Европа Европол: Мрежата Фокстрот вербува тийнейджъри за убийства в Европа Престъпната структура превръща социалните мрежи в пазар за насилие и получава поръчки за нападения срещу израелски цели Два пожарни хеликоптера се сблъскаха край Атина, единият екипаж подаде сигнал Два пожарни хеликоптера се сблъскаха край Атина, единият екипаж подаде сигнал Спасителите издирват хората от втората машина, докато огромният пожар продължава да заплашва Западна Атика
Богдан МИЛЧЕВ, пътен експерт Богдан МИЛЧЕВ, пътен експерт МВР работи повече от всякога. Усилията са огромни, но резултат няма Виц на деня Виц на деня - Какво е общото между книгата и жената?
- Гледат се първо отзад. Ако не ти хареса, изобщо няма смисъл да гледаш отпред.
Виц на деня Виц на деня - Дядо, вярно ли е, че на лошото трябва да се отговаря с добро?
- Да, вярно е.
- Тогава дай пари за сладолед, че ти счупих очилата.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Господи, жена ми е толкова глупава, ама тооолкова глупава! Благодаря ти, Господи!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори