×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Четвъртата въздушна линейка вече е в България
  • Хванаха 15 души от ЖП администрацията да крадат плодове
  • Българин е убит при нападение с нож в Атина
  • Днес ще има мощна магнитна буря
  • Товарен самолет се разби при кацане в Хонконг, има жертви
  • Изборите в РСМ: ВМРО-ДПМНЕ води в 53 общини, балотаж в Скопие
  • 15 медала за България от Балканските игри по спортна аеробика
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

143 г. от обявяването на София за столица на България


143 г. от обявяването на София за столица на България
Ключови думи: 143 години, софия, столица
03 Април 2022, Неделя, 10:00 ч.

Решението е взето по предложение на проф. Марин Дринов

На 3 април 2022 г. отбелязваме 143 години от обявяването на София за столица на България. Това историческо решение е взето от Учредителното събрание на Княжество България по предложение на проф. Марин Дринов.

Датата 22.III/03.IV.1879 г. остава завинаги в историята на София.

Учредителното събрание в Търново провъзгласява града за столица на Третата българска държава.

Всички фактори от географско, стратегическо, комуникационно естество, правещи града уникален измежду останалите български селища, са взети предвид при избора на столица след Освобождението, предава dnes.bg.

В първите месеци след Освобождението, заемайки длъжностите вицегубернатор на София и управляващ Отдела на народното просвещение при Временното руско управление, Марин Дринов развива всестранна обществено-политическа дейност. Историк, учен и общественик, той първи аргументирано изразява възгледа си София да се превърне в столица на новата държава.

С него са съгласни повечето от видните дейци: Драган Цанков, Григор Начевич, Марко Балабанов и др. Впоследствие, въпросът за избор на столица е поставен за обсъждане в Учредителното събрание. Съвременници посочват, че дискусията е кратка.

Краят е поставен от Драган Цанков. В изказването си той подчертава, че България има две столици – историческата Търново и София, откъдето се извършва управлението. По тази причина, предлага и в бъдеще София да остане резиденция на Княза, а в Търново да става неговата коронация.

Предложението се приема с висшегласие. По този начин се демонстрира и приемствеността между средновековните български царства и Третата българска държава.

Около десетилетие по-късно София се сдобива и със свой автентичен герб.

Проектът на герба, чийто оригинал се намира в постоянната експозиция на Регионалния исторически музей – София, е на художника Харалампи Тачев. Създаден е по повод световното изложение в Париж (Франция) през 1900 г., за да бъде поставен в тържествената зала на форума. Проектът е утвърден лично от княз Фердинанд, който е изявен познавач на хералдическото изкуство.

Гербът е с формата на щит, разделен на четири полета, в които са поместени символи, свързани с града и неговата история. В горното ляво поле е изобразена градската богиня на Улпия Сердика, предава БГНЕС.

Образът е взет от антична монета, сечена в Сердика по време на император Септѝмий Севѐр и неговата съпруга Юлия Дòмна. В горното дясно поле е базиликата „Света София“, която дава сегашното име на града.

В долното ляво поле е планината Витоша – вековен свидетел на всички исторически превратности. В долното дясно поле е храмът на Аполòн Мѐдикус със статуя на божеството. Този сюжет също е взет от антична сердикийска монета, сечена по време на император Каракàла. Аполòн Мѐдикус е едно от здравеносните божества, почитани в Сердика, известна и тогава с лековитите си минерални извори.

В центъра на щита има по-малък щит с изображение на лъв, което е копирано от медальон, открит при археологически проучвания в старата столица Велико Търново. Той символизира приемствеността между двата града като столици на България. А над щита е изобразена крепостна корона.

Първоначално гербът включва само крепостната корона. През 1911 г., по предложение на помощник-кмета Ради Радев, към герба е добавен девизът „Расте, но не старее“, а през 1928 г. – и лаврови клонки от двете страни на щита.

С подкрепата на Столична община по повод празника ще бъдат открити две изложби. Това е изложбата "Новият живот на старите софийски сгради", която ще може да се види до 14 април в Галерия на открито в градина "Кристал". Изложбата съдържа кадри на 27 реставрирани сгради в София, съхранили в себе си историческите корени и културното наследство на града, дело на журналиста Митко Попов.

Другата изложба е с 24 фотографии на фоторепортера Йордан Симеонов и е „Портрет на София“ и ще бъде под стъкления купол на Софийското ларго. Главни герои са жени, които се казват Софѝя и живеят в София.


В категории: Животът


Коментари
Флагман.БГ Съдили Ева Веселинова за над 1 милион лева Съдили Ева Веселинова за над 1 милион лева 20/10/2025, Понеделник 19:09 1
Тервел ИЛИЕВ Ансамбъл Българи ще гостува в Бургас Ансамбъл Българи ще гостува в Бургас 20/10/2025, Понеделник 18:55 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Леден вятър от петък, очакват се и гръмотевични бури Леден вятър от петък, очакват се и гръмотевични бури От запад на изток през България ще преминава студен атмосферен фронт, алармира Meteo Balkans Добре че пише погледни, за да знаем, че минават коли, коментират читатели на Флагман Добре че пише погледни, за да знаем, че минават коли, коментират читатели на Флагман Жителите се чувстват пренебрегнати и сравняват преминаването през улиците с “игри на волята” Ще останат ли „акулите“ без треньор след загубата от дубъла на Лудогорец? Ангел Стойков подаде оставка Ще останат ли „акулите“ без треньор след загубата от дубъла на Лудогорец? Ангел Стойков подаде оставка Ръководството обмисля всички възможни варианти за изход от настоящата ситуация Пиян полицай помете колата на семейство от Перник Пиян полицай помете колата на семейство от Перник  После ги заплашил грозно  Видна личност от киното и театъра е предложен за почетен гражданин на Бургас Видна личност от киното и театъра е предложен за почетен гражданин на Бургас Отчитайки приноса му като пазител на българската културна идентичност, за Бургас е чест, че е роден тук и неговият творчески път е тръгнал именно от родния бряг Влиза ли ДПС-НН официално във властта? Вероятно ще има свои заместник-министри Влиза ли ДПС-НН официално във властта? Вероятно ще има свои заместник-министри Очаква се решението на Съвета за съвместно управление Съдили Ева Веселинова за над 1 милион лева Съдили Ева Веселинова за над 1 милион лева Ева Веселинова не се разделила наистина с предаването „Господари на ефира”, в което се прослави като репортер От утре започва ремонтът на пътя за кв. Сарафово От утре започва ремонтът на пътя за кв. Сарафово Ремонтните дейности ще продължат до 13 декември  Близки на убитото в мола момче: Ще има око за око, зъб за зъб Близки на убитото в мола момче: Ще има око за око, зъб за зъб Майката на убитото в мола в София дете разкри причината за зверството и отправи люта закана Димитър Николов награди бургаските медалисти от Европейското първенство по Кудо Димитър Николов награди бургаските медалисти от Европейското първенство по Кудо Кметът Димитър Николов награди бургаските деца, които спечелиха медали от Европейското първенство по кудо, на което морският град бе домакин
Испанският премиер заяви, че не вижда смисъл в промяната на времето Испанският премиер заяви, че не вижда смисъл в промяната на времето Педро Санчес ще предложи премахване на лятното часово време в ЕС  Марти умира сам между ламарините при зверското меле край Златица Марти умира сам между ламарините при зверското меле край Златица Една кошмарна история с за гонка с 260 км/ч и човешки живот, оставен на произвола Русия обвини Украйна, че възпрепятства мирното споразумение Русия обвини Украйна, че възпрепятства мирното споразумение Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини Киев, че изпраща противоречиви сигнали, които възпрепятстват процеса Ердоган пак се размечта за ислямска диктатура Ердоган пак се размечта за ислямска диктатура Това беше голямата му цел някога, но опитът за преврат през 2016 го усмири Сенегалският футбол бе разтърсен от жестока трагедия!  Сенегалският футбол бе разтърсен от жестока трагедия!  18-годишен вратар беше отвлечен и убит от своите похитители   Товарен самолет се разби при кацане в Хонконг, има жертви Товарен самолет се разби при кацане в Хонконг, има жертви Самолетът се е сблъскал с патрулен автомобил, който в този момент се е намирал извън оградената зона ДПС победи ГЕРБ на кметския балотаж в Черногорово ДПС победи ГЕРБ на кметския балотаж в Черногорово За първи път ДПС спечели кметско място в община Димитровград Българка показа какви съкровища са задигнати от Лувъра (СНИМКИ) Българка показа какви съкровища са задигнати от Лувъра (СНИМКИ) Обирът в Париж се случи за 7 минути и потресе световната културна общност. Изпечените крадци посегнаха дори на колие подарено от Наполеон Експерт: Тази диета е научно обоснован път към по-здраво общество и по-чиста планета Експерт: Тази диета е научно обоснован път към по-здраво общество и по-чиста планета Приемането на растително богата "диета за здравето на планетата“, включваща умерена консумация на месо, може да предотврати до 40 000 преждевременни смъртни случая на ден в световен мащаб Гигантски астероид е ударил Земята, но кратерът липсва Гигантски астероид е ударил Земята, но кратерът липсва Изследователи са открили ново находище на древни тектити в Южна Австралия
Венци Стефанов, президент на Славия Венци Стефанов, президент на Славия Вуцов никога повече не трябва да бъде викан в националния Виц на деня Виц на деня Две мутри си говорят:
- Абе, кой ден сме днес?
- Е, де да знам, те постоянно ги сменят дните.
Виц на деня Виц на деня Между английски джентълмени:
- Според мен, единствените свестни неща, които идват от Уелс, са прос*итутките и ръгбистите...
- Как смееш! Жена ми е от Уелс!
- О, така ли?! И на кой пост играе?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Немият рибар така обясни на Златната рибка трите си желания, че получи виолончело, големи гърди и ваучер за курс по ски!

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори