×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кои мерки отпадат и кои остават след края на извънредната епидемична обстановка


Кои мерки отпадат и кои остават след края на извънредната епидемична обстановка
Силно препоръчително ще остане носенето на маски в градския транспорт, лечебни заведения и в други закрити помещения, където има струпване на хора
Ключови думи: мерки, 1 април, флагман
30 Март 2022, Сряда, 19:00 ч.
Автор: Флагман.бг

От 1 април остава в сила изискването за предоставяне на документ на граничните пунктове - за ваксинация, преболедуване, изследване или аналогичен документ

Извънредната епидемична обстановка официално се отменя, считано от 1 април. Това обявиха здравните власти.

"В България, след поредицата от разхлабване на мерки, е време да направим следващата крачка към живота, какъвто го познавахме преди март 2020 г. Много държави вече го направиха. От 1 април 2022 г. България вече няма да бъде в извънредната епидемична обстановка. Това означава, че отпадат въведените противоепидемични мерки в страната", каза министърът на здравеопазването Асена Сербезова.

"Много хора загубиха битката с COVID, връщането към нормалността е относително. Много хора имат постCOVID симптоми в продължение на месеци. Пострадаха и много отрасли. Около 100 милиона души загубиха работата си по време на пандемията. Тя се отрази и върху образователната система", добави министърът. 

Кои мерки остават в следващите 3 месеца

За срок до три месеца след отмяната на епидемичната обстановка остават в сила да действат следните мерки:

- възможността на НЗОК да изплаща на изпълнителите на медицински помощи средства за работа при неблагорпиятни условия;

- продължава се действието на експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК за определяне на трайно намалена работоспособност и степен на увреждане, съответно на експертните решения на Комисията към ВМА за годност за военна служба и служба към доброволния резерв, при които срокът на инвалидност, съответно срокът на годност, е изтекъл по време на извънредното положение или на извънредната епидемична обстановка.

"Да кажем, че пандемията е свършила, би било прибързано. Но България е сред четирите страни, които задържаха най-ниски стойности по заболеваемост", коментира главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

„По отношение на носенето на защитни маски - имаше редица спорове, но няма никакво съмнение в тяхната ефективност. Силно препоръчително ще остане носенето на маски в градския транспорт, в лечебни здравни заведения, при струрпване на много хора на открито и за хора в рискови възрасти и такива със съпътстващи заболявания. Препоръчително остава и използването на дизенфектанти”, добави той.

Какви правила ще важат за влизане в страната

Остава граничният здравен контрол. От 1 април остава в сила изискването за предоставяне на документ на граничните пунктове. Ще се изисква един от валидните цифрови сертификати, които действат и към сегашния момент - за ваксинация, преболедуване, изследване или аналогичен документ.

Отпада изискването за трите цвята по зони за държавите и ограничението за недопускането у нас на лица от страни в червената зона.

Структура на работата на лечебните заведения

Нов законопроект предвижда възможността министърът на здравеопазването да въвежда противопидемични мерки извън обявена притивоепидемична обстановка. Те няма да бъдат същите, както досега. Няма да са свързани с възможността за ограничаване придвижването на територията на страната, налагането на карантини, локдауни или спирането на обекти. Не може да се включва забрана за влизането в страната на граждани на други държави.

Законът предвижда запазването на структурата на лечебните заведения с така наречените COVID отделения. Остава и възможността за поддържане на готовност извън отделенията болниците да се преструктурират за лечение на пациенти с коронавирус.

Лицата, които са болни или контактни, подлежат на карантина. Това важи за всички заразни заболявания.

За възнагражденията за медиците

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров добави, че се водят преговори за начина, по който ще продължи изплащането на възнагражденията на медицинските специалисти. 

„Всички с нетърпение очаквахме да дойде моментът, в който ще преминем към нормален ритъм на работа, моментът, в който ще дадем възможност на колегите отново да получават своите възнаграждения на база свършена работа. Сега ще имаме в наследство плащания, свързани с извънредното положение. Тези пари осигуряваха фонд "Работна заплата" в много лечебни заведения. Нашите предложения са за компенсиране и отпадане на тези плащания, както и насочването на усилията към полагането на положителни първи стъпки в това отношение.  Задачата, която стои пред нас, е да подсигурим заплащането и доходите на българските лекари. Може би другата седмица ще подпишем анекс. Поставяме началото на стратегия, в която България трябва да се справи с кризата, пред която сме изправени в здравеопазването", добави д-р Маджаров. 

Заплащането за поставена доза ваксина към личните лекари не отпада, тъй като не е свързано с извънредната епидемична обстановка. Тази дейност остава и ще бъде заплащана, както досега.

Личните лекари няма да могат да издават направление за PCR тестове след 1 април, стана ясно още по време на пресконференцията.

За ваксинационната кампания

Министърът на здравеопазването коментира още, че е нормално е да има заболели дори в страните с високо ваксинационно покритие.

„Можем обаче да предотвратим сериозните последствия. Продължаваме информационната кампания за ваксинацията, която се казва "Плюс мен". Това е първата по рода си толкова мащабна кампания. Длъжници сме на хората - да предадем посланията, основани на науката, в достъпен вид. Кампанията има собствен сайт- https://plusmen.bg Там е достъпно всичко за ваксините и ваксинацията. Има изчерпателна информация за ваксинацията и на децата, на жените, които планират бременност или вече са бременни или кърмачки. Материалите в сайта са базирани изцяло на научни данни и са изготвени от експерти в различни сфери. Апелирам пандемията да не се използва с политически цели”, уточни Сербезова.

По думите й COVID-19 ще остане известно време с нас и ние трябва да се научим да живеем с него и да лекуваме, дори извън извънредна епидемична обстановка.

Евентуално връщане на мерки ще се основава само на епидемиологични критерии, стана ясно още от думите на министър Сербезова. След отпадане на ограниченията, ще има мониторинг в продължение на месец, за да се види въздействието на тази промяна, каза още тя.

"Около 30-50% от хората ще продължат да носят маски, защото така ще се чувстват по-добре. Ще наблюдаваме какво ще е поведението на хората в България. Ще се наблюдава как промяната се отразява върху разпространението на инфекцията. Извънредната обстановка трябва да бъде заменена от по-добре таргетирани интервенции", коментира още тя. 

Осигуряването на медикаменти за лечебните заведения

Има достатъчни количества от необходимите медикаменти, увериха властите. Плащането на тези лекарства от държавата не е обвързано с епидемичната обстановка, но е обвързано с евентуално обявяване на край на пандемията от СЗО. Ако това се случи, за нашата страна няма да има възможност да осигурява лекарствените продукти по този ред.

Д-р Ангел Кунчев коментира още, че ако искаме да няма връщане назад и да сме предпазени, трябва да ваксинираме максимално голям брой хора.


В категории: COVID-19


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
4
Коментара
4
Коментара по темата
4.
до 3
30.03.2022 23:36:42
1
6
Някоя в която противният цирк привърши, привършва, или въобще не е започвал. В краен случай, някоя такава поне през лятото.
3.
до 1
30.03.2022 23:04:46
1
5
я кажи коя е тая по-нормална държава? Северна Корея ли? Или Австрия и Германия? или Австралия? Дай списък на "нормалните" държави? Канада може би? Ще ги видиш на есен "нормалните" държави ;)
2.
Овцеее
30.03.2022 21:05:58
5
11
Долни еврогейци от Продължаваме Подмяната, същите че и по зле са от герберастите. Много хора загубили битката.... много повече губим битката от глад , рак , инфаркти и инсултите. Но никой не помага там. Продажници са и трябва да се разстрелват
1.
Долни боклуци!
30.03.2022 19:52:11
8
18
Дори и да можеш да идеш в някоя по-нормална държава, после не можеш да се върнеш в тази клоака, ако не искаш да ти бъркат в мозъка и пъхат кой знае какво! Е, предполагам, че можеш пак да се откупиш чрез тъмничен затвор посред лято, но нямам желание.

А пък кампанията си я наречете "БЕЗ мен" и си я наврете на същото място където беше и преди!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Таксиджия налетя на бой на известна бургаска пианистка Таксиджия налетя на бой на известна бургаска пианистка Вокалният педагог Христина Ботвиновска повикала полиция след обиди, заплахи и опит за физическа саморазправа Боксофис звяр: Одисея на Кристофър Нолан чупи рекорд след рекорд Боксофис звяр: Одисея на Кристофър Нолан чупи рекорд след рекорд Кино в Лондон обяви денонощни прожекции без прекъсване за следващите две седмици, в САЩ еуфорията на фенове е дори по-голяма Цялата власт и доброволци на крак в Пловдив: Дървета падаха като клечки, потопени булеварди (ВИДЕО) Цялата власт и доброволци на крак в Пловдив: Дървета падаха като клечки, потопени булеварди (ВИДЕО) Десетки коли премазани от огромни клони Дневен хороскоп за 21 юли 2026: Рибите получават примамливи предложения Дневен хороскоп за 21 юли 2026: Рибите получават примамливи предложения Денят носи възможности за професионално развитие, но звездите съветват да не се прибързва с важните решения, големите разходи и новите ангажименти „Солени ветрове“ връхлитат Бургас: 22 барда и 5 дуета от четири държави превземат „Охлюва“ „Солени ветрове“ връхлитат Бургас: 22 барда и 5 дуета от четири държави превземат „Охлюва“ В „Небесните бардове“ ще се пеят песни на Пламен Ставрев, Христо Граматиков, Светлана Стоянова, Гриша Трифонов, Емил Ангелов и Бойко Георгиев, ще бъде почетен и Льоди  Буря в Ямбол: Дървета смазаха коли, улиците се превърнаха в реки Буря в Ямбол: Дървета смазаха коли, улиците се превърнаха в реки Силният вятър повали дървета и клони, а поройният дъжд предизвика сериозни завирявания в града Опасни бури над Западна България, рискът остава до полунощ Опасни бури над Западна България, рискът остава до полунощ Очакват се проливни валежи, гръмотевици, внезапни пориви на вятъра и локални градушки Спасители от Созопол бият тревога: Жегите са по-опасни и от мъртвото вълнение Спасители от Созопол бият тревога: Жегите са по-опасни и от мъртвото вълнение Българските туристи са много дисциплинирани, каза Робърт от Полша, който вече пето лято надува свирката и вади хора от морето „Сексотерапия“, изневери и много смях: „Мухи без глави“ ще ви изненада и с необичайна „рецепта за щастие“ „Сексотерапия“, изневери и много смях: „Мухи без глави“ ще ви изненада и с необичайна „рецепта за щастие“ Мая Новоселска и звезден актьорски състав влизат в комичния свят на Теди Москов на 22 юли Войната в Иран има потенциал да доведе до световна криза Войната в Иран има потенциал да доведе до световна криза Израел се надява да унищожи ислямистите и техните проксита. Чрез нея Тръмп вижда начин да прочисти Европа от омразните му либерал-глобалисти 
US войници загиват, кораби горят, а Тръмп вдигна залога: Иран ще плаща за всеки убит US войници загиват, кораби горят, а Тръмп вдигна залога: Иран ще плаща за всеки убит Войната взе живота на 17 американски военнослужещи, Техеран съобщи за 50 жертви, а хутите отвориха нов фронт срещу Саудитска Арабия Цар Футбол си свали шортите и се надупи пред богатите Цар Футбол си свали шортите и се надупи пред богатите Суета, цинизъм и шоу – триединството на новия футболен ред  Войната в Иран има потенциал да доведе до световна криза Войната в Иран има потенциал да доведе до световна криза Израел се надява да унищожи ислямистите и техните проксита. Чрез нея Тръмп вижда начин да прочисти Европа от омразните му либерал-глобалисти  Почина футболната легенда Кевин Кигън Почина футболната легенда Кевин Кигън Отиде си двукратният носител на „Златната топка“ Шест държави разкъсват 21-вия пакет срещу Русия, ЕС изпадна в санкционна криза Шест държави разкъсват 21-вия пакет срещу Русия, ЕС изпадна в санкционна криза Гърция блокира общото решение, а Германия, Франция, Италия, Австрия и Португалия настояват за изключения в защита на националния си бизнес „Партията на хлебарките“ разтърси Индия „Партията на хлебарките“ разтърси Индия Десетки хиляди студенти блокираха Ню Делхи след грандиозен корупционен скандал в образованието До 1000 евро глоба на плажа: Удрят шумните и безразсъдни туристи До 1000 евро глоба на плажа: Удрят шумните и безразсъдни туристи Плажните ракети, силната музика, SUP без спасителна жилетка и дивото къмпингуване могат сериозно да оскъпят почивката ЕС спря унищожаването на нови дрехи: Задават се повече намаления и аутлет стоки ЕС спря унищожаването на нови дрехи: Задават се повече намаления и аутлет стоки Големите модни компании вече трябва да препродават, даряват или подготвят непродадените облекла и обувки за повторна употреба 13-годишно момче загина под срутен фонтан по време на шампионската нощ на Испания 13-годишно момче загина под срутен фонтан по време на шампионската нощ на Испания Стотици жители на града в провинция Саламанка излезли по улиците след последния съдийски сигнал От Доха до Бургас: Как един спрян полет удря целия туристически сектор От Доха до Бургас: Как един спрян полет удря целия туристически сектор Отпадането на Qatar Airways засяга не само София, а хотелите и курортите по Черноморието
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Колко хора загинаха за ден, управляван от заспалия Байдън Виц на деня Виц на деня Жена пробва бански пред огледалото и му казва:
- Огледалце, огледалце, я кажи...
А то:
- Ако теб не те е срам, на мен изобщо не ми пука!
Виц на деня Виц на деня - Мамо, бременна съм!
- Ама как така бе, дъще, къде ти беше главата?
- Под кормилото май, не помня точно.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Който иска да пее, винаги намира песен
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори