НИМХ питат премиера защо се прехвърлят от МОН към МОСВ
Te изпратиха отворено писмо
От Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ са отправили отворено писмо до министър-председателя Кирил Петков, в което поставят въпроси, свързани с прехвърлянето на НИМХ от Министерството на образованието и науката /МОН/ към Министерството на околната среда и водите /МОСВ/, съобщиха от НИМХ.
В писмото работещите в Националния институт по метеорология и хидрология поставят въпросите:
"защо правителството прехвърля НИМХ от МОН към МОСВ с проекта за Закон за държавния бюджет на Република България за 2022 г., въпреки трите изключително успешни за Института години след излизането му от състава на БАН и преминаването му към МОН; прозрачно ли е взето решението за преминаване на НИМХ от МОН към МОСВ; смятате ли, че може да направите декларираната от правителството промяна, без участието на водещите експерти в съответната област"/
От НИМХ информират, че "на 6 януари 2022 г. са депозирали писмо до премиера и до министрите Василев, Сандов и Денков, подписано от всички ръководни органи в НИМХ и подкрепено /с подписи/ от 97 процента от работещите във всички структури на НИМХ в страната, предава vesti.bg. От НИМХ поставят и въпроса ясни ли са на премиера действителните мотиви на образователния министър да "извади" една национална научна организация със 132-годишна история от министерството на науката.
От НИМХ заявяват, че "с отпадането на правото на делегиран бюджет и формиране на преходен остатък за НИМХ в Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. в действителност ни се отнема възможността за участие в международни и национални научни проекти и програми, и да получаваме средства по тях?".
Чий е този "пропуск", питат още в отвореното писмо от Националния институт по метеорология и хидрология.
Писмото, разпространено до медиите, е публикувано на сайта на НИМХ и във Facebook страницата на Института.
Индийският премиер намали автомобилите в кортежа си, за да пести гориво
Хор „Самодивски огън“ и Стойко Василев с поредно силно представяне и престижни отличия
С вълнуващ спектакъл училището в Св. Влас отбеляза тържествено 120 години от своето съществуване
НЗОК и РЗОК обявиха 18 май за Национален ден на отворените врати
Алтернативите на поскъпващите горива – реални и невъзможни
Икономисти предупреждават: Държавната намеса в цените ще вдигне разходите
Вълнуващ бинарен урок по ИТ и философия в СУ „Н. Й. Вапцаров” в Царево
Vivacom Run Fest - първият маратон за служителите на телекома стартира през май
Когато небето се разрази: Как да се предпазим при гръмотевична буря
Зарков: Спирането на политическото влияние в съдебната власт не е само въпрос на норма, а и на съзнание
Лили Иванова пожела успех на Дара на "Евровизия": България се гордее с теб!
Рокадите продължават: Кабинетът освободи Деньо Денев от ДАНС
