×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Нова и опасна мода: Да се заразиш умишлено с COVID-19


Нова и опасна мода: Да се заразиш умишлено с COVID-19
Мнозина опитват всякакви номера, за да се сдобият със сертификат
23 Януари 2022, Неделя, 21:00 ч.
Автор: Флагман.БГ, Снимката е илюстративна

Има телеграм група, в която заразени и желаещи да се заразят си разменят координатите 

Те са готови на всичко, за да се заразят с коронавирус - включително да си платят. Организират се в групи в "Телеграм" и си търсят болен, от когото да прихванат вируса, разказва "Дойче веле". Какви са тези хора и защо го правят?

Мартин не вярва на политиците - нито на числата, които споменават, нито на данните, които споделят. Той чете вестниците, но "алтернативните информации", които намира в чатове в "Телеграм", му допадат повече. Още когато чува, че се работи върху ваксината срещу коронавируса, първата му мисъл е, че няма да си я постави. Мартин споделя, че оттогава всеки ден мисли дали е сбъркал, но винаги стига до извода, че е взел правилното решение.

Когато искаш умишлено да се заразиш с коронавирус

Мартин е на 32 години и живее в Хамбург, разказва "Франкфутер алгемайне цайтунг" (ФАЦ). Той има дете, обича да посещава барове и клубове и прекарва много от времето си навън. Но когато в края на лятото Хамбург въвежда правилото 2G (само за ваксинирани и преболедували), той започва да се страхува. Какво ще стане, ако въведат същите ограничения и на работното му място? Той не иска да си купува фалшив сертификат за ваксинация, защото не го смята за "морално оправдано". Негов познат му разказва, че си е купил фалшив положителен PCR тест и по този начин е получил статут на "преболедувал". Но Мартин не иска да прави и това. За него остава една-единствена възможност - да се зарази умишлено.

Мъжът намира група в чат приложението "Телеграм", в която хора като него търсят болен от коронавирус, за да се срещнат с него. Някои дори са готови да си платят. Един потребител разказва, че е поставен под стрес от работодателя си. Други вярват, че човек не може да се зарази с коронавирус, затова начинанието им се струва безсмислено. Трети пък молят някой да им изпрати слюнка в плик по пощата. Търсенето е по-голямо от предлагането. Но един от участниците в групата, Дирк Шнайдер, пише: "Имам корона отскоро и ще я споделя. От Любек съм."

Тимур от Швейцария разказва как е стоял в автомобил с инфектиран над 1 час. Болният кашлял и кихал, но нищо не се получило - резултатът на Тимур е негативен. Сега той е принуден да стои по цял ден вкъщи и няма друг избор, освен да се зарази. Не вярва, че "грипът" може да му причини нещо, защото "познава тялото си твърде добре".

Една потребителка дава съвет на Тимур: да използва клечка за уши, за да вземе проба от инфектиран, и след това да си я постави в носа. Нейна приятелка е направила така. В резултат 15 души се заразили. Някои са боледували, други - не, но всичките са дали положителен резултат.

Когато положителният резултат носи "облекчение"

След няколко дни в групата се появява друг мъж от Швейцария, който е с положителен тест. Тимур предлага да се срещнат. Той изпълнява процедурата с клечката за уши, след три дни PCR тестът му е положителен. Вече има и симптоми. Тимур се хвали в групата, другите го поздравяват, той предлага да помогне на още няколко потребители да се заразят.

Мартин търси някой от района на Хамбург, който да го инфектира. Една жена се свързва с него и предлага да изпрати неин познат, с когото да пият от една и съща чаша. Мартин се съгласява, но след това се уплашва и отказва срещата.

Седмица по-късно приятели на Мартин се свързват с него - всички са болни с леки симптоми. Двете семейства се срещат няколко дни. След това те се изолират "от уважение към другите хора", а приятелката на Мартин дава положителен резултат на бързия тест. Неговият обаче е отрицателен - "много разочароващо". Затова той отива да си направи PCR тест и точно преди него бърше носа си с носната кърпа на приятелката си. Резултатът е "положителен" Мартин вече е "напълно облекчен".

Любимата платформа на корона скептици, антиваксъри и крайнодесни

"Телеграм" се превърна в любимата платформа на крайнодесните и последователите на конспиративните теории, казва Юлия Смирнова от лондонския Институт за стратегически диалог. Освен реч на омразата и антисемитизъм, в "Телеграм" се срещат и директни призиви за насилие към политици, ученици и представители на бизнеса. Повечето подобни призиви са от Източна Германия, но се срещат също и в западните провинции.

В някои групи в Северен Рейн-Вестфалия можете да намерите коментари като този: "Извършителите трябва да получат наказания, които присъстват в учебниците по история и след 200 години. Сравнимо с Нюрнбергските процеси." В друга група се казва: "Най-доброто нещо е бързата екзекуция веднага след присъдата." Става дума за американския имунолог Антъни Фаучи.

Стратегията за привличане на членове на тези групи е различна. Често се публикуват например видеоклипове от демонстрации срещу мерките или ваксините. "По този начин хората чувстват, че не са сами", обяснява Смирнова. Използва се и емоционален език. Полицаите се наричат "наемници", германската държава - "диктатура". "По този начин в тези канали се легитимира насилието срещу представители на държавата", казва Смирнова.

В тези чатове се смесва хетерогенна група от хора - корона скептици, антиваксъри, последователи на конспиративни теории, езотерици, крайнодесни. Но за разлика от "Фейсбук", "Инстаграм", "Ютюб" и "Туитър" няма законови изисквания платформата да предприема мерки срещу незаконно съдържание, тъй като се смята за чат приложение, а не за социална мрежа. На опитите на германското правителство да започне диалог с "Телеграм" реакция от платформата, чиято централа е в Дубай, за момента няма.


В категории: COVID-19


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
18
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира 10/08/2026, Понеделник 19:30 1
18
Коментара по темата
18.
dddddd
24.01.2022 11:03:28
1
3
Това медиите верно сте най опасните разпространяваща фейк лъжливи манипулативни информация
17.
мислещ
24.01.2022 10:46:07
2
4
Тоя омикрон е по-лесен за каране от настинка, един ден температура и главоболие, и после 10 дена си на държавна издръжка /ако си направиш PCR/и си взимаш тъпия сертификат !
16.
do 12
24.01.2022 10:25:08
3
5
o6te po tup trqbva da si 4e da se vaksinira6 :D
15.
до 12
24.01.2022 08:10:53
4
10
Точно толкова колкото да се инжектираш с тромбоза!
14.
Аз наблюдавам друга тенденция
24.01.2022 07:38:43
1
11
Най-новата мода е хора с ниска граматическа култура и беден речников запас да се наричат журналисти
13.
Burgas
24.01.2022 07:37:57
5
1
Covid 19 parfum dasi kupi idiota martin v germania bil nznm kakvo e bil kaval hvarli se ot 15 etash pone nqma dati se smeqt kato umresh
12.
Гражданин
24.01.2022 07:26:40
12
16
Колко трябва да си тъп или олигофрен за да се заразиш имишлено със вируса.. не знаех че има и такива хора
11.
Virus
24.01.2022 02:39:37
9
11
Nevqrvah che ima tolkova prosti hora
10.
Хаха
23.01.2022 23:46:43
7
17
Както казваме в българия да си прост нее лесно това си е цяло изкуство.Един бил толкова прост че на конкурса за глупаци взел второ място хаха
9.
Българина
23.01.2022 22:48:40
8
22
Кашата става все по-голяма. Как в една София, където боцналите са над 45% - най-много в БГ болните са най-много? Нали трябваше да е обратното?..
8.
Hohi
23.01.2022 22:34:58
3
11
Значи като отида да се тествам четири пъти за един ден и изляза накрая положителен, нарочно съм се заразил, а тестовете са абсолютно точни. Защо в РЗИ не им излизат повторно положителните? Да не би да няма сертификати за повторно преболедували?
7.
????????????!!!!!!!!Eror,Eror,Eror....
23.01.2022 21:54:37
4
9
Тука дажи не смятам са изказвам,че ми дойде малко в повече и процесора ми спече!!
Ай чау!
6.
И аз искам!
23.01.2022 21:43:15
16
34
Прекарах почти безсимптомно миналия март. И скоро ще остана без сертификат. И ако ме натиска някой да се дупча смятам да разцелувам някой с корона. Това е сериозно.
5.
несертифициран
23.01.2022 21:18:58
16
42
няма начин да накарат някой да се ваксинира,ко ще и още пет сертификата да искат,пълни шматки,да не говорим че някъде изчезна грип Б ,хаха,всичко е ковид,всички хора почиват от ковид ,други болести няма
4.
Сър Пичук
23.01.2022 21:13:11
6
15
Аз пък в Телеграм цъкам по порно групите!
КОРОНА-та я хващам така или иначе през няколко месеца!
3.
това извън българия е
23.01.2022 21:12:24
7
19
лесен начин за набавяне на законен сертификат
2.
123
23.01.2022 21:11:58
9
17
Блабла флегмански плашила Европа гори цял ден. Стане ли същото тука се заровете добре
1.
хаха МИ ТВА Е ИСТИНАТА !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
23.01.2022 21:10:20
20
18
ЗА ДА ПОЛУЧИШ ИСТИНСКИ ИМУНИТЕТ!!!!!!!!!!!СЕГА ЩЕ РЕВНАТ ЩОТО НЕ МОГАТ ДА ТЕ БОДЪТ !!!!!!!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Прасковата - сладка, сочна и само 39 калории на 100 грама: Какво всъщност дава на организма Прасковата - сладка, сочна и само 39 калории на 100 грама: Какво всъщност дава на организма Почти 90% от плода е вода, а в него има фибри, витамин C, калий и още ценни хранителни вещества Шок на спирка в „Меден рудник“: Сгащиха 16-годишна с чашка, пълна с 60 грама пико Шок на спирка в „Меден рудник“: Сгащиха 16-годишна с чашка, пълна с 60 грама пико Непълнолетната от Сливен била с 40-годишната бургазлийка Недка, и двете са задържани от Четвърто РУ Лютеницата загуби битката за буркана: Ето коя зимнина българите правят най-често Лютеницата загуби битката за буркана: Ето коя зимнина българите правят най-често Компотите и туршиите изпреварват кралицата на българската трапеза, а в София домашни консерви приготвя едва една трета от хората според национално проучване на Тренд Гринго оглави ромски протест за по-добър живот в Айтос Гринго оглави ромски протест за по-добър живот в Айтос Бившият мъж на Софи Маринова поиска по-добри пътища и удобен транспорт, но протестът повдигна въпроси за данъците и незаконните къщи Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г. Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г. 620,20 евро няма да останат окончателният праг, уверява социалният министър Наталия Ефремова, но новият размер ще зависи от механизъм, който тепърва трябва да бъде договорен със синдикати и работодатели Забравете за 40-дневния капан: Мъртвото вълнение ни връхлетя, но затихва за 24 до 48 часа Забравете за 40-дневния капан: Мъртвото вълнение ни връхлетя, но затихва за 24 до 48 часа Старши спасителят Петър Русев призова: Задължително следете флаговете и без алкохол поне 8 часа преди влизане във водата 17-годишната Виктория Ангелова е световна шампионка на троен скок 17-годишната Виктория Ангелова е световна шампионка на троен скок Българката триумфира в Юджийн с 13,91 метра в последния си опит и донесе 13-ото ни злато в историята на световните първенства до 20 години Ники Кънчев се раздел тайно. Водещият проговори за слуховете Ники Кънчев се раздел тайно. Водещият проговори за слуховете Водещият на Стани богат категорично отрече твърденията, че е сложил край на отношенията си с Даниела Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира Журналистът и общественик от Варна Стефан Курдов посвети последните години на борбата срещу насилието над животни и настояваше за работеща зоополиция БМВ-то на бургаски гангстер е зарязано на бензиностанция в ж.к. "Братя Миладинови". Институциите - пас! БМВ-то на бургаски гангстер е зарязано на бензиностанция в ж.к. "Братя Миладинови". Институциите - пас! Хора от бл. 75 в ж.к. Братя Миладинови са сигнализирали Oбщината, ОП Транспорт и полицията, но реакция няма и колата продължава да стои на метри от колонките
Как Малта се превърна в новия филмов магнит на Европа Как Малта се превърна в новия филмов магнит на Европа Данъчни облекчение привличат големите  Елтън Джон остана сляп с едното око: На 79 години музикалната легенда води най-тежката си битка Елтън Джон остана сляп с едното око: На 79 години музикалната легенда води най-тежката си битка Тежка инфекция увреди зрението му, но певецът не се отказва - лечението на лявото око вече дава известни признаци на подобрение Яхтата на Зукърбърг не откликна на сигнал за помощ, друг кораб спаси лодката Яхтата на Зукърбърг не откликна на сигнал за помощ, друг кораб спаси лодката Launchpad била по-близо до останалия без гориво плавателен съд край Аляска, но екипажът твърди, че не е чул съобщението Мощно земетресение 7,4 удари Колумбия, има ранени и сериозни разрушения Мощно земетресение 7,4 удари Колумбия, има ранени и сериозни разрушения Трусът с епицентър край Сан Хосе дел Палмар разлюля Богота и съседни държави, властите се опасяват от вторични земетресения Нигерийската армия измъкна 33 отвлечени пътници след престрелка Нигерийската армия измъкна 33 отвлечени пътници след престрелка Войници и полицаи настигнали похитителите в щата Замфара, преди заложниците да бъдат отведени навътре в гористата местност Прищина отвърна на Зеленски: Свалиха украинското знаме след думите му за Косово Прищина отвърна на Зеленски: Свалиха украинското знаме след думите му за Косово Кметът Пърпарим Рама обяви, че Косово трябва да бъде уважавано, след като Киев потвърди позицията си за непризнаване на независимостта му Уитни Хюстън оживя като Барби: Куклата пресъздава емблематична визия от 80-те Уитни Хюстън оживя като Барби: Куклата пресъздава емблематична визия от 80-те Моделът е вдъхновен от клипа към I Wanna Dance With Somebody и беше представен около рождения ден на легендарната певица Откриха римски кораб на 2100 години край Сицилия, стотици амфори лежат на 46 метра дълбочина Откриха римски кораб на 2100 години край Сицилия, стотици амфори лежат на 46 метра дълбочина Останките са от II или I век преди новата ера, а древните съдове са служили за пренасяне на вино и зехтин Москва видя промяна при Радев: България вече говори по-сдържано за Русия Москва видя промяна при Радев: България вече говори по-сдържано за Русия Руското външно министерство приветства новия тон на София за войната в Украйна, но смята, че е рано за възстановяване на двустранните отношения Полудяха ли германците или те дойдоха - има 14 хил. сигнала за НЛО Полудяха ли германците или те дойдоха - има 14 хил. сигнала за НЛО Небето над Германия предизвика невиждан интерес, но експертите имат земно обяснение за огромната част от загадъчните светлини
Илияна ЙОТОВА, президент Илияна ЙОТОВА, президент Потресена съм от примитивната политическа употреба на инцидента с дрона Виц на деня Виц на деня - Киро, забелязъл ли си, че твоята тъщата има златен зъб?
- Отдавна, ама все не намирам повод.
Виц на деня Виц на деня - Какво е мъдрост?
- Това е, когато сам стигаш до мисълта, че се занимаваш с глупости...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Това което не се решава с добра дума, се решава с добра дума и пистолет в ръка
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори