Един от най-четените вестници в Дания се извини на читателите си заради COVID: Ние се провалихме
Наричаме ваксината „супероръжие“ и болниците ни са „супер“, въпреки че днес те пак са под натиск, а почти цялото население – въоръжено, пишат от вестника
„Ние се провалихме“. Това е заглавие в един от най-четените вестници на Дания “Ekstrabladet”, в който ръководството на таблоида публично се извинява на читателите си за това, че в последните близо 2 години е изнасял правителствена ежедневна информация за коронавируса без поставя под съмнение статистиката и самият наратив. Това не е първият случай, в който новинарски екип поднася извинения на читателите си. През май 2021 г. главният редактор на немското издание “Bild” Джулиан Райхелт също направи подобно изявление кратко видео, където постави въпросите дали медията в Германия е била обективна, обвинявайки децата за разпространението на COVID.
Ето какво пишат журналистите от „Ekstrabladet”:
ГЛЕДАХМЕ осцилациите на махалото на новите случаи на коронавирус, хоспитализациите и смъртните случаи. Давахме превес дори на най-малките движения на тази статистика, изложена от експерти, политици и властите, които постоянно ни предупреждавахме за чудовището „корона“ под леглата ни. Чудовище, което само ни чакаше да заспим, за да ни атакува в тъмната нощ.
ПОСТОЯННОТО ментално внимание ни изтощи – всички нас. Затова ние, от пресата, трябва да опишем нашите опити. И ние се провалихме.
НИЕ НЕ бяхме достатъчно наблюдателни, когато властите трябваше да отговарят на въпроси, като „какво всъщност означава да си хоспитализиран С корона или ОТ корона“. Защото има разлика и тя е голяма. А по-точно – официалната бройка на хоспитализираните се оказа, че е с 27% по-висока от истинската. Хората са настанени в болници само защото са тествали положително. Сега вече знаем това.
РАЗБИРА СЕ, властите са тези, които са по-отговорни за изнасяната информация към обществото. Те трябва да гарантират, че тя е акурантна и честна. Числата за това колко са болни от корона и колко са умрели трябва, по очевидни причини, са публикувани отдавна, за да можем да имаме ясна картина за „чудовището под леглото“.
ОБЩО ВЗЕТО съобщенията от властите и политиците към хората в тази историческа криза се оказаха недостатъчно ясни и оставят много да се желае от тях. И затова части от населението губят доверие към тях.
ДРУГ ПРИМЕР: Постоянно ни се обяснява, че ваксинацията е нашето „супероръжие срещу вируса“. А болниците ни са „Суперболници“. Независимо от това, сега изглежда, че суперболниците ни отново са на максимално притиснати, въпреки че почти цялото ни население е въоръжено със „супероръжието“. Дори децата са ваксинирани масово – нещо, което съседните ни държави не направиха.
С ДРУГИ ДУМИ: Тук има нещо, което не заслужава термина „супер“. Дали са ваксините, болниците или комбинация от всичко това, можем само да предполагаме. Но със сигурност начинът, по който властите комуникираха с хората не е „супер“. А точно обратното.
Разходите за заплати в държавния бюджет се свиват с 629 млн. евро
Закопчаха 64-годишен крадец минути, след като задигна автомобил в Бургас
Бургас и морето ще се проведе на 1 август, вижте кои са песните
Константин Стойков с дебют на ринга на ELITBET MAX FIGHT 66 в Бургас срещу опасния Чарли Даинес
Челен сблъсък между две тротинетки в Оризаре прати 16-годишен в болница със счупена ръка
Нелепа драма в Приморско: 85-годишен турист се опита да плува и се удави в басейн
Спряха спешната евакуация на кораби през Ормузкия проток след експлозии
Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова
Дневен хороскоп за 26 юни 2026: Важни решения за Девата, късмет за Рибите
Филип Буков и Деси Бакърджиева в Бургас заради „Илюзията в брака“
Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита!
73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“
