Защо идеята да се топлим с геотермална енергия е вода гази, жаден ходи
Може и да не е поднесена по най-професионалния начин, но идеята е много разумна и актуална
След изказването на финансовия министър Асен Василев, че може да се топлим с геотермална енергия, се развихриха коментари по форумите, повечето от които бяха на ръба (или оттатък) на иронията и подигравката. Може и да не е поднесена по най-професионалния начин, но идеята е много разумна и актуална.
За съжаление добрите идеи у нас обикновено се посрещат така. През 2013 г. в Столична община започнахме да работим идеята за геотермия. Благодарение на експертизата на проф. Костадин Щерев (един от най-големите капацитети в областта на минералните води в България) и на инж. Руслан Тунтев (специалист в проектирането и изграждането на геотермални централи) бе изработен и остойностен проект за геотермална централа в сградата на НАГ, която можеше да отоплява сградите на НАГ, Министерския съвет и Министерство на труда и социалната политика, използвайки енергията на водата от сондажа при Централната Софийска минерална баня. Бе направено проучване за възстановяване на проектния капацитет на сондажа – 25-28 л. в сек.(този сондаж, както и преобладаващата част от сондажите в София, е правен през 70-те години на миналия век и оттогава не е поддържан). Проектът не видя бял свят. Две години по-късно с участието на същите специалисти бе разработена идея за използване на енергията на находище на минерална вода „Лозенец“ за отопление на сградата на НДК и басейн Спартак. Проектът предвиждаше намаляване на разходите за отопление на тези два обекта с близо 3 млн. лв. годишно (при цени от 2015 г.) при инвестиция от 14 млн. лв. И този проект не видя бял свят.
При общественото обсъждане на така наречената „Програма за София“ на видните софийски визионери предложих да се запишат три проекта (малко, но все пак като за начало е нещо) за изграждане на геотермални централи – в НАГ, в НДК и в квартал „Надежда“. В бележка номер 793 от отговорите на София план е записано „не“, „предвид ограничените възможности за приложение на тези централи“ и защото имало мярка в програмата в Приложение 1А, където пише: „Мярка 1.М.5 – Изграждане на локални топлоцентрали на геотермална енергия“, с проектна готовност „никаква“ и индикативен бюджет 10 млн. лв. за 7 години... а НДК не става, защото била държавна сграда...
Да се върнем на идеята София да се топлофицира с енергията на минералните води. По данни на професор Щерев в Софийското поле има капацитет за 500 мегавата топлинна мощност от геотермални централи. Е, това не са всичките 2 500 мегавата на Топлофикация „София“, но е енергия от Господ дадена тук, в София, а не газ от 5-6 хиляди километра. И разбира се няма да стане изведнъж, но може, а и трябва да се започне, и то веднага.
Защото за такива случаи българският народ е казал „вода гази, жаден ходи“...
*Позиция във Фейсбук на Петър Диков, бивш главен архитект на Столична община. Заглавието е на Флагман.бг.
Преди да се съблечеш: 11 неща, които променят секса напълно
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Започна извеждането на блокирани кораби през Ормузкия проток
Синът на Дейвид Бекъм прави филмов дебют в гей драма
Фалшив ИИ билкар подмами болни хора с „мехлем чудо“ в интернет
ФИДЕ отложи санкциите срещу българския шахмат до 30 септември 2026 г.
СОС разглежда предложението Любен Дилов-син да бъде удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на София“
Виктория Капитонова отпразнува рожден ден с равносметка за личния си живот
24/06/2026, Сряда 18:20
3
Бюджет 2026 с рекорден дефицит от 5,7 процента, запълват дупката в хазната с още един дълг
Грешки при монтажа на климатик могат да съсипят ефективността на уреда и да вдигнат сметките за ток
Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн
Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои
