×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Вижте актуалната пътна обстановка
  • Гръцкият финансов министър Кириакос Пиеракакис беше избран за председател на Еврогрупата
  • Парламентът трябва да гласува оставката на правителството
  • Земетресение с магнитуд 6,7 удари североизточната част на Япония
  • Нов прокурор, който да разследва главния прокурор и заместниците му, ще бъде избран днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Джокович спечели делото, ще играе на Аустрелиън Оупън


Джокович спечели делото, ще играе на Аустрелиън Оупън
Новак Джокович играе в турнира от Големия шлем в Австралия
10 Януари 2022, Понеделник, 08:40 ч.
Автор: Флагман.Бг

Адвокатите на австралийските власти отрекоха сръбската тенис звезда да е бил притискан нарочно

Новак Джокович спечели делото за депортацията си, съобщава Sky News. 

Така тенисистът ще може да играе в турнира от Големия шлем Аустрелиън Оупън, информира Нова телевизия.

Заседанието се проведе онлайн, като самият 9-кратен шампион на Откритото първенство на Австралия се присъедини в края му. Той беше представен от трима адвокати, съобщава бТВ.

Заради огромния обществен интерес обсъжданията бяха излъчвани онлайн. Малко след 8:15 ч. българско време съдията Антъни Кели заяви, че Джокович е направил всичко нужно, за да влезе в страната и трябва да може да се движи свободно в нея.

Преди това Джокович напусна хотела за мигранти, в който беше настанен при пристигането си в Австралия, и се присъедини към адвокатите си. Те потвърдиха това преди да бъде съобщено решението. 

Решението за съдбата на Джокович беше поверено на съдия Антъни Кели. Той изслуша тезите на защитата на Джокович, водена от адвокат Николас Ууд. Австралийските власти бяха представени от доста по-млади адвокати – Кристофър Тан и Наоми Уултън.

Преди дни сърбинът заяви, че е получил специално медицинско изключение и може да участва в Откритото първенство на Австралия, дори да няма поставена някоя от одобрените ваксини за коронавирус. При кацането си в Мелбърн обаче той беше задържан на летището заради неправилно попълнена виза. След дълъг престой на терминала, Ноле беше преместен в хотел, в който са настанявани мигранти до изясняване на случаите им. Според близките на тенисиста условията в него са далеч от нормалните.

В началото на съдебното заседание днес съдия Кели заяви, че след кацането си на австралийска земя Джокович е действал по закон и е опитал за обясни ситуацията на властите, които са си позволили да отменят визата му само защото той е присъствал физически на летището.

Адвокатите на Джокович защитаваха тезата, че тенисистът е изпълнил всички изисквания за пристигане в Австралия и при подаване на документите е бил известен, че те са приети и на тяхно основание може да пътува. При качването си на самолета за южния континент сърбинът е имал всички нужни разрешителни и е получил одобрение за пребиваване.

Повдигна се и въпросът за отношението към Джокович от страна на граничните власти. Стана ясно, че те са помолили тенисиста да изключи телефона си, което е направило комуникацията с адвокатите му невъзможна. На летището сърбинът прекара около 8 часа, преди да се свърже с близките си. Съдията няколко пъти повтори, че Ноле е заявил пред граничната полиция: „Ако ми разрешите да говоря с хора, ще се опитам да ви предоставя това, от което имате нужда“. Той обаче е нямал възможност да осигури нужните данни и е бил поставен под натиск. „Единственият въпрос, който ме вълнува, е какво още е можел да направи този човек (б.а. – Новак Джокович)?“ – заяви съдя Кели.

Адвокатите на австралийските власти отрекоха Джокович да е бил притискан нарочно. Тяхната теза, представена от адвокат Тан, се основаваше на тълкуване на подобни предишни случаи. Според представителите на местните власти, законът за миграцията и този за биологичната сигурност не трябва да се смесват, а медицинското решение за участие в първия за годината турнир от Големия шлем не е достатъчно за пребиваване на територията на страната.

Джокович получи разрешение от две независими медицински комисии да играе на Откритото първенство на Австралия, въпреки че няма поставени дози от одобрените ваксини. Неговата теза е, че е дал положителна проба за коронавирус в последните 6 месеца (на 16 декември), като това означава, че има имунитет и не е препоръчително да се ваксинира. Въпреки информацията за позитивен PCR тест на тази дата, сърбинът се появи на няколко обществени събития в родината си веднага след това.

Малко преди 4:00 българско време съдията разпореди Джокович да бъде преместен от стаята си в хотела, за да може да гледа на живо изслушването.

Огромният интерес към събитието предизвика и някои комични ситуации. Освен че заседанието се забави заради проблеми с връзката, в един момент в обсъждането успя да влезе човек, който започва да излъчва филми за възрастни. В разгара на изслушването пък съдът одобри почивка за обяд от час и 15 минути, която се проточи повече.

Пред съда в Мелбърн пък се беше събрала колоритна група от защитници на Джокович. Сърбия има голяма диаспора в Австралия. Тенисистът беше подкрепян от хора с балкански корени, които скандираха „Ноле“ и „Позволете му да играе“. По време на почивката пък се чуваха балкански ритми и се изви хоро.

Процесът повдига не само въпроси, свързани със спорта. Спорът между Новак Джокович и австралийските власти е следен от привърженици и противници на строгите мерки, въвеждани заради разпространението на коронавирус, както на южния континент, така и в цял свят.


В категории: Спорт


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
7
Коментара
Мария АРНАУДОВА Ритуали за душата в навечерието на Коледа Ритуали за душата в навечерието на Коледа 12/12/2025, Петък 13:55 0
7
Коментара по темата
7.
До 4
10.01.2022 15:11:51
1
1
"Бащата на Джокович обвини Григор Димитров, че е заразил сина му с коронавирус. Според Сърджан Джокович "с поведението си Димитров е нанесъл огромна щета на Сърбия и Хърватия".
Впоследствие не бе обявено дали Джокович се е тествал за коронавирус... Лагерът на Джокович обясни отказа му с това, че световният номер 1 "няма симптоми", като бе обявено, че той ще последва препоръките на медицинските специалисти при завръщането си в Белград.
Именно там Джокович и семейството му се подложиха на тестове, от които стана ясно, че той о съпругата му Йелена са носители на вируса."

Ето, кои НЕ се извиниха. И интересно след като преболедува леко през юни 2020 г., как сега пак е бил заразен на 16 декември 2021 0 нали уж преболедувалите имат изграден имунитет срещу вируса?
Кого лъжат? И защо трябва да му се размине, дори Джокович да е един от най-добрите тенисисти?
Баща му да си спомни, че всичко се връща рано или късно.
6.
Оптимиста
10.01.2022 13:36:19
2
2
Щом са се хванали на хорото ще го играят до край.Решили са да не го допуснат да си защитава титлата.Не съд , ами и луната да падне ,ще измислят нещо друго за да не го пуснат на корта.
5.
Уйо
10.01.2022 11:18:06
0
5
Новак е велик спортист, но правилата са за всички. Ако наистина е бил с ковид миналия месец, то тогава би било престъпление да се снима с деца на другия ден. Което ме навява на мисълта, че по скоро с подкрепата на здравните им власти са му издействали неистински документ, че е преболедувал.
4.
До 3
10.01.2022 10:56:17
3
1
Колко са нагли да си търсят правата нали?

От кого търсеше ти извинение за случката с Гришо, от журналистите ли, от коментиращите под стаиите ли, от сръбския народ или...? От кого?
3.
Пфу!!!
10.01.2022 09:53:40
4
8
Аман от тоя наглец! Фамилията му го нарече Спартак, Христос, герой и не знам какво още. Направиха си реклама и вдигнаха шум, заради нахалството си да искат да бъдат привилегировани пред другите.
А през 2020-та набедиха Григор Димитров, че бил виновен за заразата на куп тенисисти и треньори на скапания им турнир Адриа Тур. После като се разбра, че Новак Джокович е донесъл заразата от парти със заразен баскетболист на "Партизан", дори не се извиниха!!!
А Гришо кара дълъг и тежък ковид, заради тях и много дълго не можа да се възстанови физически и да си върне формата от преди това.
2.
Пишете правилно
10.01.2022 09:52:56
2
3
Australian не се транскрибира аустрелиън.

Чете се о:стреЙлиън - ɔːˈstreɪliən (британски, т.е. оригинален английски) или ɒˈstreɪliən (американски английски)
1.
TNT
10.01.2022 09:21:41
4
7
А съдбата дали ще е богосклонна към него ? не мисля ! според мен няма да спечели този турнир.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ванеса Калинкова от Бургас със златен медал от световна олимпиада и бъдеще в българската наука Ванеса Калинкова от Бургас със златен медал от световна олимпиада и бъдеще в българската наука Международни отличия и съзнателен избор да продължи пътя си в България   Някой ще спечели 40 милиона от руския танкер край Ахтопол Някой ще спечели 40 милиона от руския танкер край Ахтопол 276-метровият петролен танкер, поразен от украински дронове и изоставен в български води, може да бъде нарязан за скрап Ритуали за душата в навечерието на Коледа Ритуали за душата в навечерието на Коледа Не става дума за перфектни празници, а за затваряне на старото и създаване на място за новото Бъдещи студенти от Царево посетиха Бургаския държавен университет Бъдещи студенти от Царево посетиха Бургаския държавен университет Десетокласници и единадесетокласници разгледаха специалностите, лабораториите и иновациите във висшето училище Отлага се операцията по изтеглянето на танкера "Кайрос“ Отлага се операцията по изтеглянето на танкера "Кайрос“ Морска администрация в Бургас е напълно готова да проведе операцията по изтеглянето на танкера "Кайрос“ и провлачването му до бургаския залив Коледари ще върнат духа на българската Коледа в двора на Етнографския музей на 17 декември Коледари ще върнат духа на българската Коледа в двора на Етнографския музей на 17 декември С песни, благословии и живи обичаи Габаритът на ключова улица в ж.к. "Зорница" се запазва, но отпада паркирането отстрани Габаритът на ключова улица в ж.к. "Зорница" се запазва, но отпада паркирането отстрани Зам.-кметът по строителство Чанка Коралска увери, че няма да има стесняване на пътя Кино, което променя – защо „Един грам живот“ вече седмици е хит в салоните Кино, което променя – защо „Един грам живот“ вече седмици е хит в салоните На 14 декември създателите на „Един грам живот“ ще се срещнат с обществеността в конферентната зала на хотел „Бургас“ Арестуваха шефа на Пето РУ Пламен Максимов, покровителствал наркоразпространители Арестуваха шефа на Пето РУ Пламен Максимов, покровителствал наркоразпространители При акцията са арестувани няколко служители, занимаващи се с борба срещу наркопрестъпността Денков: Очаквам, ако Румен Радев стане лице на партия, да се провали грандиозно Денков: Очаквам, ако Румен Радев стане лице на партия, да се провали грандиозно Според него оставката на кабинета „Желязков“ е резултат от натиска на протестите, а Борисов и Пеевски са основен източник на политическа нестабилност в България.
Мощна експлозия разруши три сгради край Сан Франциско, камера засне момента на взрива (видео) Мощна експлозия разруши три сгради край Сан Франциско, камера засне момента на взрива (видео) Експлозията е станала по време на строителни дейности, пожарникари претърсват района за евентуални затрупани хора Скандал с банка за сперма: Генетично рисков донор е засегнал близо 200 деца в Европа Скандал с банка за сперма: Генетично рисков донор е засегнал близо 200 деца в Европа Родители научават със закъснение, че децата им носят мутация с висок риск от рак, докато експерти настояват за спешни реформи и международен контрол Тръмп централизира контрола върху изкуствения интелект с нов президентски указ Тръмп централизира контрола върху изкуствения интелект с нов президентски указ Белият дом иска единен национален стандарт за ИИ, докато щатите настояват за собствени правила и защита на гражданите Камерунският Гонзо сътвори чудовищна издънка-страната да има два национални отбора Камерунският Гонзо сътвори чудовищна издънка-страната да има два национални отбора Президентът на федерацията - Самуел Ето’  обърка подготовката за Купата на Африка, назначи нов селекционер и хвърли камерунския футбол в хаос Хитър ход на Борисов! Zетки, употребиха ви Хитър ход на Борисов! Zетки, употребиха ви Само защото сте неграмотни, допуснахте виновниците за промените на Конституцията, които затлачиха още повече съдебната система, да ви яхнат Блогър нарече Бенидорм ад на земята Блогър нарече Бенидорм ад на земята Макар градът между Валенсия и Аликанте да привлича хиляди туристи годишно, преживяването на Deano се оказва коренно различно от популярния образ на дестинацията Истанбул е най-натовареният с трафик в света Истанбул е най-натовареният с трафик в света Според проучването, което анализира трафика в повече от 900 града в 36 държави, през 2025 г. шофьорите в Истанбул са прекарали 118 часа годишно в задръствания Британски медии виждат в оставката на Желязков "хроничната политическа нестабилност" Британски медии виждат в оставката на Желязков "хроничната политическа нестабилност" Масови протести, корупционни обвинения и страхове около еврото, по този начин чуждите издания правят мрачен портрет на България след политическия срив Земетресение 6,7 по Рихтер разтърси Япония – тревога за цунами Земетресение 6,7 по Рихтер разтърси Япония – тревога за цунами Само дни след трус от 7,5 по Рихтер, североизточна Япония отново е разлюляна от земетресение. Метеорологичните служби предупреждават за опасност от нови вторични трусове и вълни цунами Мерц разкри: План за украински териториални отстъпки е изпратен на Тръмп за обсъждане Мерц разкри: План за украински териториални отстъпки е изпратен на Тръмп за обсъждане Европа, Вашингтон и Киев търсят формула за край на войната, но въпросът за териториалните компромиси остава изцяло в ръцете на украинския народ
Мартин Димитров, депутат от ДБ Мартин Димитров, депутат от ДБ Шенген и еврозоната са като Шампионската лига: пускат те да играеш там, но, като имаш слабо правителство, нищо не постигаш. Виц на деня Виц на деня - Кога разбираш, че си пораснал?
- Когато "Марш вкъщи" вече не ти вика майка ти, а жена ти.
Виц на деня Виц на деня - Киро, в едната ръка зад гърба си държа бутилка с ракия. Ако познаеш в коя е, ще я изпием.
- В лявата!
- Мисли, Кире, мисли... концентрирай се!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато жена казва, че няма какво да облече - означава, че няма нови дрехи. Когато мъж казва, че няма какво да облече - означава, че няма чисти дрехи.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори