В Кошарица бе извършен ритуалът „Къпане на зетьове“
В този ден за здраве се „къпят” и младите булки от свекървите си, но в домашни условия
Кошарица е единственото село в цялата Бургаска област и едно от последните в България, което спазва обичая „Къпане на зетьове“, извършван точно на Ивановден. Традицията се изпълнява от незапомнени времена и привлича вниманието на жители и гости на община Несебър.
Според обичая на този ден всички мъже, сключили брак през изминалата година, трябва да бъдат изкъпани в реката от по двама ергени. Смята се, че това ще донесе здраве на тях и на техните семейства.
В спазване на обичая днес освен новия зет и двамата придружаващи го ергени, се включиха и коледари от селото. Първоначално те се събраха в центъра на Кошарица. Настроението им беше повдигнато от музикантите, които свириха български народни песни.
Под съпровода на народния оркестър те се хванаха на право хоро, а след това тръгнаха към мястото за къпане. Обичая бе изгледан от множество жители и гости на селото, дошли специално, за да почетат традицията.
В този ден за здраве се „къпят” и младите булки от свекървите си, но в домашни условия.Според традицията вечерта младите зетьове канят у дома на гости тези, които са ги „къпали” през деня.
С Ивановден се свързват обредите, посветени на вярата в чудодейната здравеносна сила на водата. Къпят се всички именици, както и сгодените, булките и младоженците, които са се оженили през тази зима до Ивановден.
Община Несебър подкрепя местните празници, които са в основата на културния й календар, стреми се да ги съхрани за поколенията, като насърчава приемствеността, познанието за родовите традиции и памет.
Испания с официално изявление след като Тръмп обяви, че прекъсва търговията със страната
Четири държави с ядрени оръжия се включват във войната с Иран: НАТО разширява участието си в операциите
Иран: Не сме нападали Турция, уважаваме суверенитета на тази държава
Войната стигна и до Азербайджан, три ирански дрона удариха летището
Иран показа видео на подземен град с огромен арсенал ракети и дронове
Външният министър на Иран: САЩ горчиво ще съжаляват
Израел ликвидира лидер на "Хамас" с ракетен удар в Ливан
Ще абдикира ли скоро крал Чарлз Трети
Португалия разреши на САЩ да използват военновъздушната база на Азорските острови при определени условия
Ученици в Австрия се отказват доброволно от социалните мрежи
Григор Димитров започва участието си на Мастърс 1000 турнира в Индиън Уелс
Министър Трайков увери, че повишението на цените на горивата е малко и няма да има скок в цената на тока
