×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Съчетават ли се добре модерните билдинги от 21 век със старите сгради в центъра на Бургас


Съчетават ли се добре модерните билдинги от 21 век със старите сгради в центъра на Бургас
Контрастът е очевиден и демонстрира както разликата в мащаба, външния вид и функционалността, така и промяната в мисленето през последните 100 години
21 Декември 2021, Вторник, 20:00 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

В цял свят има безброй примери за подобни строежи, някои от които изработени по изключително красиви проекти

Съчетава ли се добре новото строителство със старото в Бургас и одобрявате ли този архитектурен подход? Този въпрос си задават мнозина, след като на бул. „Демокрация“ наскоро бе построена нова сграда, която е буквално залепена до една от старите къщи, в близост до бул. „Алеко Богориди“.

Във фейсбук коментарите за сградата вече валят: "Бургас-градът с изчезваща архитектурна история!", "страшна грозотия","Супер е! По-добре здрава и модерна сграда, отколкото съборетина застрашаваща здравето на хората".

Видно е, че мненията са полюсни. Много хора тъгуват по изчезващата красота на старите сгради, а други предпочитат съвременния подход и новото стоителство. Сблъсъкът между старото и новото не е само в Бургас. 

Контрастът е очевиден и демонстрира както разликата в мащаба, външния вид и функционалността, така и промяната в мисленето през последните 100 години – от еднофамилни къщи към многоетажни постройки за десетки семейства. 

Ако се абстрахираме от огромната дисхармония между двете залепени постройки, новата сграда всъщност изглежда доста добре. Тя бе построена в рамките на около година на мястото на друга стара сграда, чиито собственици са взели решението да продадат парцела и да се възползват от бума на строителството в последните години. Локацията е перфектна. Интересното съчетание между ново и старо се е получило, доста странно и все още е трудно да се възприеме от пръв поглед. 

Много често собственици на залепени един до друг имоти не успяват да се разберат за потенциално ново строителство – единият иска да продава, другият - не. В такива случаи се приема компромисен вариант, при който само половината от парцела се разпределя за строежа на нова сграда, докато другата част остава в стария си вид. Именно такъв вероятно е и настоящият случай. Това обаче съвсем не означава, че тази практика е характерна само за България.

В цял свят има безброй примери за подобни строежи, някои от които изработени по изключително красиви проекти, които съчетават умело в себе си различните епохи. Ето някои от тях:

Църква Свети Франсиск (Сантпедор, Испания)
Съюз на румънските архитекти (Букурещ, Румъния)
Кралски музей на Онтарио (Торонто)

Снимки: Аrchitectural Digest




България Всички новини
От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни . Експресът "Чайка" още през 70-те минаваше това разстояние по-бързо В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! Ресторантьори сигнализираха, че е невъзможно питието да струва 2 лева Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Хороскоп за деня – 15 юни 2025, неделя  Бургас догони София по търсене на имоти Бургас догони София по търсене на имоти Три квартала чупят рекорди по търсене и цени Търсят се нови директори в ключови училища в региона Търсят се нови директори в ключови училища в региона Свободни позиции в училища от Бургас, Айтос, Несебър, Карнобат и други Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Сестрата на пострадалия се свърза с Флагман.бг, за да разкаже потресаващи подробности за инцидента Тир удари каруца, уби коня Тир удари каруца, уби коня Катастрофата е станала в района на Бяла Слатина Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Арт улицата пред СУ „Н. Й. Вапцаров“ става сцена на вълнуващото пътуване назад във времето Боцка се от 24-годишна Боцка се от 24-годишна Това решение е продиктувано от желанието й да поддържа свеж и младежки вид Само това ни липсваше! Ескалация и в Косово Само това ни липсваше! Ескалация и в Косово Арестувани са били представители на сръбското вътрешно министерство и пенсиониран полицай
Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Пилотът е паднал от кошницата и краката му са се оплели във въже Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Президентът, обръщайки се към парада, заяви, че "армията на САЩ пази нашата свобода, вие ни правите силни и тази вечер накарахте всички американци да се гордеят с вас" Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Трима загинали и 125 ранени при последните атаки по израелските градове Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Иран няма да промени позицията си по ядреното си досие и няма да преговаря, докато израелските атаки продължават Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Акцент ще бъде поставен върху процеса на присъединяване на България към еврозоната Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Израел ще възобнови гражданските полети постепенно, предпазливо и бавно, веднага щом обстоятелствата го позволят, съобщи премиерът Известен милиардер почина по абсурден начин Известен милиардер почина по абсурден начин Той е председател на световния гигант за автомобилни части Sona Comstar Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Не ви ли тревожи фактът, че правителството налива средства в социологически агенции, за да му предоставят такива резултати, каквито то иска да види, коментира пред журналисти държавният глава Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Нелепият, но и шокиращ инцидент, е бил заснет от охранителните камери и набра огромна популярност, след като беше публикуван в интернет Сбогуваме се с този сериал Сбогуваме се с този сериал „Големият финал“ обещава емоционално, разкошно и достойно сбогуване с един от най-обичаните сериали на съвременната телевизия и кино
Томислав Дончев Томислав Дончев Влизането в Еврозоната да не би да е градушка или друго стихийно бедствие Виц на деня Виц на деня - Да ти се похваля, купих си крокодил и го гледам на вилата.
- Съседите не реагират ли?
- Кви съседи?
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, достави ми ор*лно удоволствие!
- Кво бе? Свирка ли искаш?
- Не ма! Замълчи малко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За разлика от мъжa жената е готова с изводите още преди началото на разговора.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори