×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Северна Корея е извършила изпитание на нова ракетна система
  • Румен Радев ще разговаря с Фон дер Лайен, Рюте и Макрон
  • Всеки четвърти българин не умее да окаже първа помощ при безсъзнание
  • Израел ликвидира новия шеф на въоръженото крило на "Хамас" при удар в Газа
  • Слънчев бряг и районът от Равда до Елените остават без вода днес
  • С дронове търсят изчезнала в Свищов жена
  • Пускат държавни ценни книжа за граждани без такси
  • Втора акула е забелязана край плаж в Гърция – тревога в Сароническия залив
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Паметник на Капитан Петко войвода тържествено ще бъде открит в Созопол


15 Декември 2021, Сряда, 10:33 ч.
Автор: Флагман.БГ

Събитието е по повод 177-та година от неговото рождение
 

Бюст-паметникът на легендарния български войвода, пред чиито подвизи прекланят глава всички балкански народи, е дарение от акад. Наско Гелимачев и ще бъде разположен на площад "Черно море".

Петко Киряков е роден през 1844 г. в  с. Доганхисар, а житейската му история сякаш е извадена от някоя народна песен, изпълнена със страдание и героизъм. 

Голяма е ролята и значимостта на Петко войвода и за тракийското движение, и за тракийската организация. По инициатива на него и други родолюбиви българи се основава тракийско (Одринско) емигрантско дружество „Странджа“ с цел защита интересите на българското население, останало след Освобождението в пределите на Османската империя. С него се поставя началото на освободителната организация на българските бежанци от Тракия.

Община Созопол кани гражданите на 18.12.2021 г. (събота) в 10:30 ч. на площад "Черно море" на официалното откриване на бюст-паметника и поднасяне на цветя в памет на великия български войвода.


В категории: Созопол


15
Коментара
Тервел ИЛИЕВ И в Лудогорец бесни на съдиите Арсов-Минев И в Лудогорец бесни на съдиите Арсов-Минев 27/05/2026, Сряда 12:19 0
15
Коментара по темата
15.
Тракиец
18.12.2021 21:07:57
0
5
Идеята е добра. Паметникът е ок, но място е много тъпо. Освещават паметник, а отзад гащи се веят. ОС пак се изложиха. Мн са тъпи едно нормално място не можаха да изберат. И лятото като турят една количка с царвица пред бюста, картинката ще е пълна. Иначе в Созопол има много тракийци. Честит паметник. Ние сме Созопол.
14.
*********
17.12.2021 22:36:04
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
13.
до 11
17.12.2021 22:27:43
0
4
Паметника на Левски в София е на мястото на обесването му !

до 12
В огледалото ли се гледаш ?
Що за самочувствие да съдиш и даваш оценки на съгражданите си споделили своето мнение несъвпадащо с това на властимащите в момента ?

И ДА мястото на този бюст е изключително неподходящо !
12.
Наблюдател
16.12.2021 21:40:15
6
5
"Това не е народ , а мърша". Това не са граждани на хилядолетен град , а простаци,клюкари и вечно недоволни подобия а хомосапиенс, които са ниско интелигентни , завистливи и некомпетентни бадараци.
11.
острия
16.12.2021 21:30:46
8
3
Не бил на подходящо място. Изходихте се отзад. Ходили ли сте някъде освен в околните села на Созопол. Та паметника на В.Левски е на най оживеното място в центъра на София. За какво е паметник ако никой не го вижда. Само за да кажете нещо злобно. Разбирачи прос-и.
10.
ВЪЗМУТЕН
16.12.2021 14:52:01
1
11
Е няма ли най- после да се чуе и мнението на гражданите в този град?!Иначе има Обществен съвет, дето и той не знае какво трябва да прави!Да бяха направили допитване.Кой капацитет от многото такива реши паметник да има и да бъде точно там? Общински съвет ли го гласува?
Много, много ниско ниво, демонстрирате.
9.
Истината
16.12.2021 11:09:56
2
5
Пишештите тук "созополии, счупиха тъпомера.
8.
до 7
15.12.2021 17:15:07
5
3
Прав си ! Не са гърци а гърчоляндци. Демек гърчеещи се, защото дори не са и елиногласни. Трудно ще откриеш човек говорещ свободно гръцки.
Гърците са се изнесли по между правителствени споразумения на няколко вълни и реално от тях са останали след Световната война няколко семейства. Всичко останало са бежанци от Беломорска и турска Тракия.
Ама прекалено силно се слуша Даларас а и защото се наливат драхми и няколко поколения по късно това е резултата. Българска работа.
7.
до 2
15.12.2021 16:46:14
4
7
Къде видя тракийци в Созопол? Че те там са от Гърчоландия
6.
в очите
15.12.2021 15:05:39
2
9
Както е казал народа : подарен паметник назад не се връща !
Миналата година гуруто Шри Чинмой ни одари с паметна плоча за Дървото на Мира, тази цял академик Гелимачев от Академията по информатизация към Социалния и Икономически съвет на ООН (?!?) който явно има обсесия и непрекъснато подарява бюстове и паметни плочи на Петко войвода.
А политици желаещи с чужда пита майчин помен да направят винаги се намират.
И няма значение помена на кое вероизповедание е.
5.
Йепаа
15.12.2021 15:04:25
2
6
Петкооольооо - Капииитааанине, Петкоольоооо - Комааандиииринееее ! Поклон !
4.
Аман от паметници
15.12.2021 14:31:59
3
7
Време е да направим паметник на тъпотата...
3.
нормално
15.12.2021 13:23:20
8
6
Петок Войвода е бил виден турист. И за това Созопол му прави паметник. Старите созополлии още помнят как бай Петко и четата му са порили вълните с водни колела, а вечерта са пяли патриотични песни из таверните в градчето. Отскачал е и до шоф. плаж за нуди туризъм, но това е друга тема. А иначе созополчани са смеска от гръцкото население основало града като полис и снабдителна база и приселници от къде ли не от войните. Та по тази логика и за това и му издигат паметник на Воеводата...щото човека едва ли е стъпвал в областта и да е знаел за селото в онова време...освен ако не е порил вълните на водно колело с четата си де.
2.
до 1
15.12.2021 12:04:51
5
14
Много неща свързват Кап. Петко войвода със Созопол !
Но най-важното е, че и той както созополчаните е тракиец и са от един край.
Произхода на преобладаващата част от сегашните созополчани е с. Манастир в Родопите, в непосредствена близост до родното му място с. Доган Хисар.

Но мястото където да се постави бюста е неподходящо и не знам, кой и кога го реши това ?

Да сложиш такъв паметник в оживена градска зона е глупост !!!
В момента на 1 м. зад гърба на бюста буквално има плакат на негърски задник рекламиращ бански.

Поне да бяхте направили обществено обсъждане.
За такива паметници им трябва зеленина, парк, спокойствие, пешеходна зона и т.н. и т.н

В градската градина на Созопол има паметна плоча "100 години БЗНС" !?!
БЗНС вече го няма.
Да бяхте махнали тази простотия и да сложите Петко войвода там.
1.
Някой да подскаже
15.12.2021 11:00:21
9
14
Какво свързва Капитан Петко Войвода със Созопол?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Край на 15-годишната грозотия на Боруна! Община Приморско придобива най-скандалния имот Край на 15-годишната грозотия на Боруна! Община Приморско придобива най-скандалния имот Кметът Иван Гайков сложи край на сагата с бившия недостроен палат на магистратската дъщеря Деница Урумова Стефан Вълдобрев подготвя нов голям личен празник Стефан Вълдобрев подготвя нов голям личен празник Музикантът и актьор продължава активната си творческа година с концерти, телевизионни проекти и важни семейни моменти Изправят пред съда футболиста Стефан, който уби с Голфа си баба на бул. "Демокрация" и прати внучето ѝ в кома Изправят пред съда футболиста Стефан, който уби с Голфа си баба на бул. "Демокрация" и прати внучето ѝ в кома Стефан Стефанов може да отнесе ефективна присъда от 5 до 15 години лишаване от свобода Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Промяната е свързана с тенденцията за по-голяма прозрачност на възнагражденията и по-добри условия на труд Мартин Пенчев: Ганьовци отказват да работят за 1500 евро у нас, но не ги е срам да слугуват на Европа за същите пари Мартин Пенчев: Ганьовци отказват да работят за 1500 евро у нас, но не ги е срам да слугуват на Европа за същите пари Една гнила прослойка, витаеща из пазарите на труд във Фейсбук, казва, че няма да им работи за 1500 евро. Разни дървени философи сменят по 40 работни места за сезон, защото цел са им дискотеките, наркотиците, слободията и за никакъв хой не стават, пише той Учени откриха златния навик за сън при хората с дълголетие Учени откриха златния навик за сън при хората с дълголетие Редовният режим на сън и спокойната вечерна рутина се оказват сред най-честите характеристики на хората, които живеят по-дълго ЦСКА подписа нов договор с Христо Янев, какво е мнението на феновете ЦСКА подписа нов договор с Христо Янев, какво е мнението на феновете Голямата част от привържениците подкрепят решението  Радио Power FM отбелязва 15 години в ефира с мащабен празник за своите слушатели в Бургас Радио Power FM отбелязва 15 години в ефира с мащабен празник за своите слушатели в Бургас Популярната радиостанция организира открито студио в Grand Plaza Mall и стартира специална кампания в подкрепа на местния бизнес Нови терапии дават надежда за по-ефективен контрол на високия холестерол Нови терапии дават надежда за по-ефективен контрол на високия холестерол Учени и кардиолози отчитат сериозен напредък при медикаментите за понижаване на LDL холестерола и превенция на сърдечносъдови заболявания Борислав Сарафов е освободен като шеф на НСлС и зам. главен прокурор Борислав Сарафов е освободен като шеф на НСлС и зам. главен прокурор Самият Сарафов разпространи изявление чрез БТА. В него казва, че "след дълги години на ръководни позиции е настъпил моментът да се оттегля от административната дейност"
Три интересни събития за деня на детето в Несебър Три интересни събития за деня на детето в Несебър Страхотна програма в Несебър  Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Промяната е свързана с тенденцията за по-голяма прозрачност на възнагражденията и по-добри условия на труд Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола До момента е известно, че са загинали поне 220 от новия щам на вируса, но това е публично обявената бройка. Неофицилано може и да са хиляди, смъртността при това заболяване е над 50 % Как се стигна до разпада на Куба Как се стигна до разпада на Куба Днес е в тотален разпад -  с хроничен дефицит на електричество, оголени търговски обекти, критична липса на медикаменти и безпрецедентен миграционен натиск България отказа виза на журналист от ТАСС за Европейското по гимнастика България отказа виза на журналист от ТАСС за Европейското по гимнастика Според официалния мотив, представен на журналиста,  "една или няколко държави членки на Шенгенското пространство смятат лицето за заплаха за държавната политика или вътрешната сигурност" Стенли се присъединява към July Morning 2026 в Бургас Стенли се присъединява към July Morning 2026 в Бургас Бургас отново се подготвя за едно от най-емблематичните си летни събития – традиционното посрещане на изгрева с музика, свободен дух и рок енергия край морето Влак удари училищен автобус в Белгия, има загинали Влак удари училищен автобус в Белгия, има загинали Сред жертвите има деца Ищар открива сезона на фестивалите в Бургас, билетите разпродадени за часове Ищар открива сезона на фестивалите в Бургас, билетите разпродадени за часове Завръщането на световната етно дива след толкова дълго прекъсване предизвика истинска еуфория сред ценителите на качествената уърлд музика в региона Откриха тялото на издирвания след наводненията край Севлиево мъж Откриха тялото на издирвания след наводненията край Севлиево мъж Тялото на мъжа е намерено на приблизително четири километра от мястото, на което за последно е бил забелязан Убийствената жега в Европа погуби седмина във Франция, Англия стана "тропическа" Убийствената жега в Европа погуби седмина във Франция, Англия стана "тропическа" Седем души са загинали заради горещата вълна във Франция
Дара Дара Бях на зверски режим, няма магия, а само работа и постоянство Виц на деня Виц на деня Директор яростно се чеше между краката и казва на заместника си:
- Трябва да уволним секретарката.
Заместникът също чешейки се:
- Отдавна трябваше да го направим...
Виц на деня Виц на деня Как действа алкохола при мъжете и жените:
Той - пие едно, две, три и забравя...
Тя - пие едно, две, три, че като си спомни..
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Гинеколог - човек, който търси проблеми там, където другите намират радости.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори