×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Лудогорец срещу ЦСКА и Арда срещу Локо Пловдив за Купата на България
  • Дете на 5 г. загина в тежка катастрофа край видинското село Ружинци
  • Без напредък в Женева в разговорите между Русия и Украйна
  • Затвориха АМ “Тракия” от Бургас към София заради снегонавявания и намалена видимост
  • Сметките за ток скочили от ниското напрежение
  • Зеленски: Украинският народ не би ми позволил да отстъпя Донбас на Русия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Шарани скачат на пазара в Бургас, чернокопът поевтинял двойно


Шарани скачат на пазара в Бургас, чернокопът поевтинял двойно
На пазара за риба в Бургас цената на шарана е като тази през миналата година, чернокопът обаче е наполовина по-евтин
05 Декември 2021, Неделя, 09:20 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Живата риба се купува заради традицията за Никулден, цената му паднала с левче

Шараните ни са живи, скачат, но цената му падна. Това казаха пред бТВ търговец на риба от Бургас.  

Репортерска проверка установи, че на пазара за риба ден преди празника на града - Никулден цената на сладководната риба е като тази през миналата година, но чернокопът е наполовина по-евтин. 

„Преди две седмици шаранът се продаваше по седем лева. Всякак година преди Никулден обаче го продаваме по 6 лева. Нека да е по-евтин, за да могат хората да си го позволят! Защо трябва да вдигаме цените точно за празника? Много хора предпочитат морска риба. Шаранът се купува заради традицията. Нека да имат люспи за берекет!“, каза Надя Келер.

„По-ниски е през тази година, тъй като има много риба. Чернокопът варира от 6 до 7 лева, а сафридът от 3 до 4, шаранът ни е 6 лева на килограм“, заяви пък Златка Христова.

Бургазлии познават рибата и веднага разбират дали е замразена или прясна.

„Най-лесното е като се отворят хрилете и като се погледнат да са кърваво червени и по очите, които трябва да са бистри“, обясни Илиян Янчев. 

Във Варна агенцията по храните засили проверките на борсите и магазините за риба и също има съвет как да рапознаем прясната риба.

„Първо започваме с очите, те трябва да са изпъкнали – с черна зеница и прозрачна роговица и да са бистри. Хрилете трябва да са ярко оцветени и прозрачни, без слуз“, обяснява д-р Надежда Петрова от БАБХ-Варна.

Най-търсената риба е черноморскита, но пристанището в Созопол вече не можеш да си я купиш. Корабът „Тригона“ разтоварва на пристанището чернокоп и сафрид. Казват, че цената се е задържала около 6 лева.

На север цената на рибата традиционно е по-висока.

„Примерно лаврака е малко по-скъп. Сьомговата пъстърва е малко по-скъпа, но не знам на какво се дължи. Турската лира пада, а цената на лаврака се вдига“, казва търговецът Станислав Иванов.

Разлика има и при най-предпочитаната риба за празника – шарана. През миналата година той се търгуваше за 7 лв/кг, а сега е 8.

Търговците обещават, че за празника няма да „надуят“ цените.




В категории: Бургас


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
15
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Връщат от Мексико Деян Илиев Връщат от Мексико Деян Илиев 18/02/2026, Сряда 15:00 2
Флагман.БГ Издирват риболовен кораб край Созопол Издирват риболовен кораб край Созопол 18/02/2026, Сряда 13:27 2
15
Коментара по темата
15.
Da
05.12.2021 17:16:17
1
3
Цената на рибата е ниска поради няколко причини.Заведенията които са едни от най-големите консуматори на риба не купуват.Цената на тока е много висока за да се замразява за лятото.Това нещо нещо не знам въобще да се нарече чернокоп.Много е дребен срамота.И още нещо до номер 13 защо не отидеш направо да живееш в Турция всичко ще ти е по-евтино.
14.
АБСОЛЮТНО СИ ПРАВ
05.12.2021 16:58:19
1
1
ДО 8 АСЕН ИЛИЕВ

Най -хищното животно на планетата е.....

БЪЛГАРИН НА ШВЕДСКА МАСА.....
13.
8386
05.12.2021 14:54:16
3
10
АЗ НЕ КУПУВАМ РИБАТА ОТ БУРГАС.
НЕ КУПУВАМ ЗЕЛЕНЧУЦИ ОТ БУРГАС.
НЕ КУПУВАМ И ДРЕХИ ОТ БУРГАС;
ЦЕНИТЕ СА ВИСОКИ.
ТЪРГОВЦИТЕ АЛЧНИ.
КУПУВАМ РИБА И ЗЕЛЕНЧУЦИ ОТ ТУРЦИЯ.
ЦЕНИТЕ СА ТРИ ПЪТИ ПО-ЕВТИНИ.
РАЗНООБРАЗИЕТО Е ПО-ГОЛЯМО.
ОТИДЕТЕ В ТУРЦИЯ И СЕ НАПАЗАРУВАЙТЕ МНОГО ПО-ЕВТИНО.
ХЕМ ДА СЕ ПОРАЗХОДИТЕ, ХЕМ ДА СИ НАПАЗАРУВАТЕ, ХЕМ И ДА ЗАРЕДИТЕ РЕЗЕРВОАРА НА КОЛАТА ДО ГОРЕ С ДВА ПЪТИ ПО-ЕВТИНОТО ГОРИВО.
12.
Bai Noodles
05.12.2021 13:39:13
2
4
До N11,:По позитивно бе "градски"празници идват,недей говори глупости. Картели ала бала,радвай се на живота.
11.
Възмутен
05.12.2021 13:24:21
2
11
Препречили пътя с тия касетки, двама човека не могат да се разминат. Вярват, че като възпрепятстват движението на хората, те ще се спират и ще купуват повече риба - тарикати на дребно. Освен това мини картелното ценово споразумение е очевадно. За касови бележки да не говорим....
10.
Бугаристанска логика
05.12.2021 12:33:07
0
14
По празниците вместо да намалят или поне да държат нормални цените и да разчитат на повече клиенти и оборот, те дебилите качват цените и накрая всички го духат...
9.
Българина
05.12.2021 12:11:57
0
5
Полуживото шаранче(2.5кг, 15лв) кротко дреме в долния рафт на гладилника. Утре следобед ще го умъртвя(изчистя), ще бъде напълнено с плънка и положено в тавичката на 200 градуса.
8.
АСЕН ИЛИЕВ
05.12.2021 11:34:01
5
12
У КАНАДА ВИДЕХ, КАКВИ ЛИ НЕ МАЙМУНИ ОТ ЦЕЛИЯ СВЯТ. ПО-АЛЧНИ ОТ БУЛГАНИТЕ НЕ ВИДЕХ. ЕДИНИЦАТА ЗА АЛЧНОСТ ТРЯБВА ДА БЪДЕ - 1 БУЛГАН :)
7.
АСЕН ИЛИЕВ
05.12.2021 11:31:45
4
10
ЗА ДРУГО НЕ СТАВАТЕ, ПОНЕ КУРСОВЕ ЗА АЛЧНОСТ МОЖЕ ДА ОРГАНИЗИРАТЕ. ЕВРЕИ, ГЪРЦИ, ИТАЛИАНЦИ, АРМЕНЦИ ДА ИДВАТ ДА СЕ УЧАТ ОТ ВАС :)
6.
АСЕН ИЛИЕВ
05.12.2021 11:27:39
4
9
СЕГА, КАТО НЕ СЕ ПРОДАДЕ ШАРАНА НА 8 ЛЕВА И ОСТАНЕ ПО САДКИТЕ, ДОГОДИНА ЩЕ Е ПО 7-8 КИЛА И НЕМА ДА ИМА КОЙ ДА ГО КУПИ ИЗОБЩО. ЕМИ НЕМА ТАКИВА ДЕБИЛИ У ЦЕЛИЯ СВЕТ! :)
5.
SS
05.12.2021 10:15:58
6
2
HRILETE SE BOIADISVAT , A OCHITE
SE KAPIAT S KAPKI / NIAMA DA VA OTVARIAM , KAKVI / ZA DA SA PO SVETLI .
4.
А ТАКЪВ
05.12.2021 09:53:55
3
29
вАпрос към радио Ереван...

-Защо банкерите празнуват на Никулден.....????

-Защото всички вие,за тях сте ШАРАНИ......
3.
Урду
05.12.2021 09:50:47
3
17
Да ви стоят празни рафтовете картофи надувате клиенти ще имате през крив макарон
2.
Ха ха ха
05.12.2021 09:37:36
2
33
Цената за шаран и чернокоп на Велека от поне месец си е такава, що заблуждавате че пада.
1.
Бедност
05.12.2021 09:30:40
5
41
Хората нямат пари за риба, затова не купуват и цената съответно пада ! точно на този пазар да не се правят на хоманни и мислят за джоба на клиента! миналата година хвърлиха рибата в казаните само и само да не я продават евтино ! хората ще направят една супа и ще си отварят една консерва и пак ще празнуват.Лека по лека традиците по празниците изчезват!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Доц. Борислав Цеков: Не служебно, а "Петроханско" правителство Доц. Борислав Цеков: Не служебно, а "Петроханско" правителство Тревога както заради нулевия управленски капацитет по организацията на избори, така и за политическата неутралност Как местните избират забавленията си през зимата и защо онлайн форматите печелят Как местните избират забавленията си през зимата и защо онлайн форматите печелят Практични решения за зимни вечери с ясен бюджет и по-малко излишна организация Майната от Балчик и още двама се издирват в бурното море край Созопол Майната от Балчик и още двама се издирват в бурното море край Созопол В гемията не са созополчани, драмата се заплита, защото снощи трябвало да останат в Несебър Планът за горите, нов филиал на детска градина в кв. Победа и проект за Център за социални услуги влизат в Общинския съвет Планът за горите, нов филиал на детска градина в кв. Победа и проект за Център за социални услуги влизат в Общинския съвет Комисиите в Бургас одобриха дневния ред без спорове Кланят ли се на Ивайло Калушев самоубийците или изпълняват будистки ритуал Кланят ли се на Ивайло Калушев самоубийците или изпълняват будистки ритуал Вижте почти пълната хронология на събитията от 31 януари до 1 февруари Връщат от Мексико Деян Илиев Връщат от Мексико Деян Илиев България и Мексико нямат двустранни договорки за екстрадиция, но са страни по Конвенцията срещу транснационалната организирана престъпност Заради пасажи от хамсия рибарите влезли в бурното Черно море, корабът им вероятно е потънал Заради пасажи от хамсия рибарите влезли в бурното Черно море, корабът им вероятно е потънал В акцията по издирването се включи и Фрегатата на Флота, но следа от риболовния кораб няма, чакат и хеликоптер на ВМС Димо Алексиев си намери работа - в театъра в Пазарджик Димо Алексиев си намери работа - в театъра в Пазарджик Неговото име е утвърдено в съвременния български театър, кино и телевизия, а сценичното му присъствие се отличава със силна експресивност и широк актьорски диапазон Еколозите ликуват! Спасиха пясъчни дюни от 100 милиона евро в бетон и сгради Еколозите ликуват! Спасиха пясъчни дюни от 100 милиона евро в бетон и сгради Но остава въпросът ще успеем ли да опазим тези жълти отрязъци, където вятърът е рисувал бавни линии по пясъка В болест и здраве: Историята на брака на Майкъл Джей Фокс В болест и здраве: Историята на брака на Майкъл Джей Фокс От „Завръщане в бъдещето“ до битката с Паркинсон – и любовта, която не се предава
Гърция с най-ниските цени в супермаркетите сред страните от ЕС Гърция с най-ниските цени в супермаркетите сред страните от ЕС Данните включват крайни цени както на маркови продукти, така и на продукти с частна марка във всяка страна Масови уволнения в голям завод, стотици остават без работа Масови уволнения в голям завод, стотици остават без работа Към 16 февруари в дружеството работят 571 служители, като без работа ще останат над 550 души Лавина затрупа скиори. Десет души са в неизвестност Лавина затрупа скиори. Десет души са в неизвестност Около 50 спасители са включени в акцията по издирване. Напредъкът обаче е бавен  Обявиха причината за смъртта на дъщерята на Томи Лий Джоунс Обявиха причината за смъртта на дъщерята на Томи Лий Джоунс Виктория Джоунс е починала от токсично въздействие на кокаин, случаят е определен като нещастен Амстердам забранява рекламите на месо и изкопаеми горива от лятото Амстердам забранява рекламите на месо и изкопаеми горива от лятото Градският съвет одобри мярката по екологични причини, а столицата става първата в света с подобна забрана за месни продукти Тактиката на анакондата: Новата стратегия на САЩ към Кремъл Тактиката на анакондата: Новата стратегия на САЩ към Кремъл Америка обгръща руската империя от всички страни и постепенно пристяга смъртоносно Транссексуален мъж е извършителя на престрелка на ученически хокеен мач  Транссексуален мъж е извършителя на престрелка на ученически хокеен мач  Двама загинаха при стрелбата, а трима за в тежко положение, като всички са били членове на семейството му Австриец го грози 20 години затвор за планиран атентат на концерт на Тейлър Суифт Австриец го грози 20 години затвор за планиран атентат на концерт на Тейлър Суифт 21-годишният заподозрян е обвинен в членство в терористична организация и изработване на взривни вещества България се моли за Боби Михайлов България се моли за Боби Михайлов Състоянието му остава критично Тръмп с остро предупреждение към Украйна преди преговорите в Женева Тръмп с остро предупреждение към Украйна преди преговорите в Женева Киев да седне на масата за преговори колкото се може по-бързо, заяви той
д-р Николай Михайлов, психиатър д-р Николай Михайлов, психиатър Случаят "Петрохан" е фрапантна деконструкция на институциите Виц на деня Виц на деня Преди изпит слаба ученичка пита зубрач с цел да си осигури подсказване:
- Ти нали я усещаш математиката?
- Само след с*кс.
Виц на деня Виц на деня Жената:
- Ти въобще смяташ ли да ми дадеш заплатата си?
Мъжът:
- Не сега, боли ме главата...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Да се говори за музиката? Все едно да се танцува за архитектурата.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори