Икономисти за държавния дълг: Няма основания да теглим заем за още 10-12 млрд. лева
Инфлационният натиск върху горивата и електроенергията помага на държавата да има много повече постъпления в бюджета
Независимите икономисти не подкрепят плана на служебния финансов министър Валери Белчев за 10-12 милиарда лева нов държавен дълг догодина, съобщава БТВ.
Според тях инфлационният натиск върху горивата и електроенергията помага на държавата да има много повече постъпления в бюджета.
Тази тенденция ще се запази и в първите месеци догодина.
Дори и на фона на повечето социални разходи и необходимостта догодина да се погасяват стари заеми, няма основание да се теглят нови 12 милиарда лева.
„Догодина падежи за 2,5 млрд. и 300 млн. облигации на вътрешния пазар – т.е. това са 3 милиарда лева падежиращи емисии – ако извадим от тези 10-12 млрд. нов дълг означава, че министърът си прави сметка като че ли за дефицит между 7-9 милиарда лева, което не кореспондира с неговите анонси за 3% дефицит“, заяви Лъчезар Богданов от Институт за пазарна икономика.
„Като става въпрос за текущи плащания, без да подценяваме разбира се необходимостта от тях, като здравни плащания по пандемията, социални плащания за пенсионерите, дълг трябва да се взима, когато създаваме допълнителна стойност за бъдещите поколения. Т.е. инфраструктура, дългосрочни реформи, мога да си представя една промяна например в държавната енергетика“, каза Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.
Какво време ни очаква на 4 февруари
Певецът Коцето каза "не" на алкохола
Линдзи Вон съобщи колко тежка е контузията й
Известна водеща е в шок, отвлякоха майка й
Международен скандал: Нашенец предложи 120 евро подкуп на чужди граничари
Ужас в час: 14-годишен наръга госпожата, тя бере душа в болница
10 мъже обвинени в изнасилване на 5-годишно дете, може да изгният в затвора
Взривиха къщата на "турбо" легендата Здравко Чолич - вижте първата му реакция
Фурията Кукурея с добри думи за България въпреки общото 7:0
Задържаха българи, изтезавали животни
Конфликтът Златева - ЦСКА съсипва борбата: класиранията говорят
20-годишна получи 85 предложения за брак в рамките на ден

Амчи той Министърът гледа да се облажи…на чужда сметка разбира се