Швейцарците гласуват на референдум за закон за здравни COVID пропуски
Референдумът се състои в момент, когато светът отново е в състояние на тревога поради появата на нов вариант на коронавируса - Омикрон
Гражданите на Швейцария гласуват на референдум за закон, въвеждащ здравни сертификати във връзка с COVID-19, след твърде неспокойна кампания и опасения от нови протести през деня, предаде Франс прес.
Според най-новото допитване на института gfs.bern, осъществено от 3 до 11 ноември, 61 на сто от избирателите се очаква да подкрепят проекта.
Референдумът се състои в момент, когато светът отново е в състояние на тревога поради появата на нов вариант на коронавируса - Омикрон.
През юни швейцарците вече подкрепиха закона с 60 на сто от гласовете, но текстът бе променен, за да осигури на властите повече свобода на действия, и противниците на санитарните пропуски поискаха нов референдум.
Признак на напрежение, необичайно за Швейцария - в очакване на демонстрации полицията блокира днес площада пред сградите на парламента и на правителството в Берн.
По време на кампанията имаше много демонстрации, понякога забранени и съпроводени с насилие. Не се стигна обаче до истински вълнения като тези в Нидерландия или на френските Антилски острови. При все това мнозина политици получиха смъртни заплахи и бяха поставени под полицейска закрила.
Днес се провежда и вот за популярна инициатива, предвиждаща конфедерацията да гарантира "подходящо възнаграждение" за хората, полагащи медицински грижи.
От средата на октомври броят на заразените с КОВИД-19 в Швейцария расте заради разпространението на варианта Делта. За разлика от други страни обаче властите не смятат да затягат антивирусните мерки в национален мащаб с мотива, че до момента са заети само 20 на сто от леглата за интензивни грижи, резервирани за пациенти с COVID-19.
Темпът на ваксинацията в страната е по-бавен в сравнение с други държави от Западна Европа - изцяло са имунизирани около 65 процента от швейцарците.
Източник: БТА
Какво става с Варна?! Мъж стреля и хвърля ножове
Под 17% от битовите отпадъци у нас се рециклират
Зеленски се закани: Ако Украйна гори, Москва също ще гори
Абсурд: В Англия искат съдебна забрана за знамена край пътищата по време на Мондиала
Осъдиха родителите на детето, извършило масово убийство в училище в Белград
Защо Меси се разплака, след като отбеляза първия си гол
Възпитаник на Софийския университет е напът да спечели президентския пост в Колумбия
Детският футбол превзе Царево: Бешикташ, ЦСКА и Левски сред призьорите
Несебър събира най-добрите танцьори от 10 държави на международен турнир
Секс, култове и Трета световна война: Изтече тайният дневен ред на световния елит
Делото за прегазения на пешеходна пътека Филип тръгна отначало
Обмислят ДАИ да мине към МВР
