×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Назначиха Красимир Якимов за зам.-министър на икономиката, инвестициите и индустрията
  • Украйна е готова за среща между Зеленски и Путин
  • Транспортна стачка парализира Белгия
  • Пускат сайт да следим цените на едро и при търговците
  • Очакват поскъпване на имотите до 10%
  • Русия разширява флота от ядрени бомбардировачи Ту-160М до десет самолета
  • Украйна кани Европа да посредничи пред Русия за мораториум върху ударите по летища
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Тревога заради нов вариант на COVID-19, антителата не му действат?


Тревога заради нов вариант на COVID-19,  антителата не му действат?
Опасенията на учените са, че новият вариант на COVID-19 е с много мутации и е различен от това, с което те са се сблъсквали до момента
26 Ноември 2021, Петък, 08:20 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

 Това, че мутациите са в шипчето му помага да бяга от имунния отговор, обясни проф. Александрова от БАН

Новият вариант на COVID-19, за който вчера излезе информация и тя буквално взриви световните медии, успява да избяга от имунния отговор заради мутациите в шипчето. Това каза в „Денят започва“ по БНТ вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.

„Вирусът продължава да се променя. Медиите много бързо нарекоха новия вариант супер вирус. Дали е такъв предстои да разберем, но делта вариантът, който в момента доминира в целия свят, има само 16 мутации, а новият – над 32“, добави тя.

„Точно срещу шипчето са насочени неутрализиращите антитела, а там са мутациите на новия вариант. Това не трябва да предизвиква паника. Това, че мутациите са в шипчето му помага да бяга от имунния отговор, но това е нож с две остриета, защото промените точно в тази част може да попречи на свързването с клетката“, обясни професорът. 

„В ЮАР в понеделник новите заразени са били 360, а след това скачат над 800. Дали това има връзка с новия вариант още не е ясно“, добави тя. 

„И бета, и гама вариантът също имат мутации, които им помагат да бягат от имунния отговор, но те не успяха да се разпространят“, заяви Радостина Александрова. 

По думите ѝ е важно прилагането на ваксината да стане в широк мащаб и в много кратък срок.

"Колективният имунитет е трудно осъществима задача, заради големия брой мутации, вече трябва да постигнем защита в над 85-90 процента от хората, ще има нови варианти на вируса във всички случаи", допълни тя. 

Експертът от БАН подчерта, че трябва много стриктно да продължим да спазваме останалите ограничителни мерки, защото вирусът мутира само в жива клетка, т.е. само в инфектиран човек. Нужно е да попречим на вируса да се разпространява, добави тя. 

„Увеличава се броят на заразените и в държавите, които имат много по-добро имунизационно покритие, тъй като навсякъде все още има група хора, които не са защитени и защото с времето имунитетът избледнява. Затова се говори за бустерни дози“, коментира проф. Александрова.

„Този вирус много успешно намира хората, които са чувствителни към него. Той буквално тропа на всяка врата, за да види къде ще му се отвори“, каза още тя. 

Световната здравна организация свиква днес спешна среща във връзка с новия вариант на COVID-19, регистриран за първи път в Южна Африка, съобщава БНТ.

Опасенията на учените са, че той е с много мутации и много различен от това, с което те са се сблъсквали до момента.

Според експертите в Южна Африка, именно новата вариация е отговорна за увеличаването на заразените в страната. Разновидността на вируса вече е засечена в Ботсвана и Хонконг.

Заради новия вариант на COVID-19, на който днес СЗО се очаква да даде име с буква от гръцката азбука, Великобритания постави Южна Африка и пет други африкански държави в червения списък за пътуване - полетите до там са забранени, а пристигащите от тези страни подлежат на карантина.
 


В категории: COVID-19


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
35
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Зодиите, за които предстои важна промяна Зодиите, за които предстои важна промяна 12/05/2026, Вторник 21:45 0
Тервел ИЛИЕВ Симеон Николов блести за Купата на Русия Симеон Николов блести за Купата на Русия 12/05/2026, Вторник 21:20 0
Тервел ИЛИЕВ Владимир Путин се хвали с три мощни оръжия Владимир Путин се хвали с три мощни оръжия 12/05/2026, Вторник 20:30 2
Тервел ИЛИЕВ Голям обрат в Джирото след България Голям обрат в Джирото след България 12/05/2026, Вторник 20:00 1
Тервел ИЛИЕВ Феновете в екстаз - Къванч Татлъту се завръща Феновете в екстаз - Къванч Татлъту се завръща 12/05/2026, Вторник 18:58 1
Тервел ИЛИЕВ Българин хвана риба гигант Българин хвана риба гигант 12/05/2026, Вторник 18:40 0
Тервел ИЛИЕВ Арсенал получи талисмани от бургазлия Арсенал получи талисмани от бургазлия 12/05/2026, Вторник 18:20 0
35
Коментара по темата
35.
ИМАМ НОВ КОВИД
27.11.2021 02:52:06
1
0
МЛДЕЛ 2022
СКОРОСТ само 300км по бърз от светлината
ФОРМА триъгълна без крака
ПРОИЗВЕДЕНО В БЪЛГАРИЯ
ПРЕМИЕРА 01/01/2022 изгрев слънце
пригответе чувалите ще има много трупове !!!
34.
Една възможна история
26.11.2021 18:27:34
0
7
Имало едно време, едно племе на планетата Земя. То си живеело що годе добре, но не щеш ли появил се един гаден вирус и проснал половината село. Един от тях се обявил за шаман забъркал чорба с блатни растения, червеи и кал. Счукал финно всичко е обещал да излекува с чорбата всеки, който иска да поиграе с него на скрий салама. Минал той цялото село и добре си поиграл, но някои все пак хвърлили топа. Тогава шамана казал, че ги е излекувал, но те са умрели от друга болест. Имало един чешит обаче, който бил огромен и космат като горила. Той не се разболял, но отишъл при шамана и го нанизал на своя шиш и му правил неща от които след това се срамувал, а шамана квичал като прасе 3 дни и 3 нощи. Така го наказал, за това че злоупотребил с хората от племето. Селяните избрали тоя силен мъж за вожд на племето
33.
Бай х.
26.11.2021 16:01:06
11
3
Тука всички са от доцент - вирусолог нагоре , в коментарите. Ахаххахаха
32.
оффф
26.11.2021 14:15:14
2
12
Тропат ти хлабавите болтове в изкуфялата дърта кратуна на тебе!
31.
Така...
26.11.2021 14:07:34
1
27
Не ваксинираните трябва да се ваксинират за да защитят ваксинираните, които не са защитени от ваксината с която трябва да се ваксинират неваксинираните за да защитят ваксинираните!
Толкова е просто хахаххахаххахах
После се появяват вируси мутанти, които бягат от ваксината, но ние сме бързи и яростни, ще ги стигнем :))))))))))
Оправихте ми деня, че и уикенда хаххаххаххахха
30.
_nib_
26.11.2021 13:58:05
4
16
Глей глей кък съй облещила боклука мръсен продажен фашистки.
29.
хъмммм
26.11.2021 13:46:51
4
16
Шипчето важи за тези, които са с ваксини.При тези, които са се срещали с целия вирус едва ли.
28.
Мале, мале
26.11.2021 13:23:23
1
20
Тази като я видя и антителата ми скачат поне на 5000
27.
И?
26.11.2021 13:09:17
1
28
Точноо това се очаква да се случи при ваксинация по време на пландемия! Вирусът може да не е жив организън, но има една цел и тя е да се репликира. За това в дебелите книги по медицина пише ВАКСИНАЦИЯ НЕ СЕ ПРАВИ ПО ВРЕМЕ НА ЕПИДЕМИЯ! И ако на някой му е останал малко мозък ще се сети, че преди модерната болест по време на епидемии от сезонен грип се спираха всички ваксинации!!!!! Сега медицината няма нищо общо с науката и се правят идиотски неща и резултатите не закъсняват! Мир на праха на бъдещите умрели!
26.
me
26.11.2021 13:08:18
2
22
На кой антителата не действат? На ваксинираните или на преболедувалите, а? Щото ако човек е срещнал целия вирус, колкото и да се напъва, тоя спайк протеин не може да се промени до ниво на нов спайк протеин! АКо това стане = нов вирус. ДА де , ама играта не става така!
25.
Всичко е ясно
26.11.2021 12:59:18
10
4
Сега вече разбрах, защо 90те години всички българи в чужбина бяха студенти, а сега 90% процента от българите в чужбина берат ягоди или циклят паркет. Не се четат правилните книги. Всъщност пак се чете де, но като отидеш в чужбина и стане ясно какво си чел….ама като гледам повечето тук много четат
24.
292
26.11.2021 12:41:47
0
18
Като му мутира и пишчето, съвсем ще я втасаме.
23.
Тава ний ногу дубре гу знайм
26.11.2021 12:36:01
0
18
Хахахахаха
Даже се забавиха с тези изказвания
Още като въведоха сертификати за антитела и очаквах подобни изказвания. Не знам къде им бръкнаха с тези сертификати за антитела, защото който си получи сертификата не можеш да го хванеш да се ваксинира. Обаче така потоците от манги спира и някои хора губят пара по пътя
22.
Хаха, Радо
26.11.2021 11:51:46
2
9
Хаха, Радо, Радо, явно имаш някаква фиксация върху чукчите.... особено върху тъжните
Обяснението за смъртността ти го дадоха, вече, явно е, че нещата не са наред, просто твоето обяснение за причините е много далече от истината.
20-ти много се радвам за теб, че не си маргинал, лузър /ето и чужди езици знаеш/ или маймуна. За съжаление, въпросният вирус и на електронен микроскоп не е забелязан и не го казвам аз, а лекар, инфекционист, собственик на лаборатории:
https://youtu.be/tIjDd58MNuA
Айде, със здраве!
21.
Кондйо
26.11.2021 11:35:05
1
10
А в коя лобаратория се е появил супер вируса,нулевия пациент да се появи нема просто ей тъй седи и хоп освен шипче сега и с эъби- дето казва наш професор вируса е зодия рак прави всичко напук на лекарите много умен вирус
20.
До17
26.11.2021 11:23:02
8
4
Радо, НЕ РАЗБИРАМ ЗАЩО ТИ И СЕБЕПОДОБНИТЕ ТИ МАЙМУНИ ИМАТЕ НЕОПИСУЕМ СТРЕМЕЖ ДА СИ ПОКАЖЕТЕ НЕГРАМОТНОСТТА, НЕВЕЖЕСТВОТО И КОМПЛЕКСИТЕ ЗА МАЛОЦЕННОСТ, ВПИСВАЙКИ СЕ В ГРУПИ НА НА МАРГИНАЛИ И ЛУЗЪРИ САМО ЗА ДА ВИ ЗАБЕЛЕЖАТ??? КАТО ТЕ ЧЕТА СИ МИСЛЯ, ЧЕ ВЕРОЯТНО ЗА ДА ПОВЯРВАШ В КОЙТО И ДАЕ ВИЕУС И БАКТЕРИЯ, ТРЯБВА ДА СЕ ЗАПОЗБАЕШ С НЕЯ, ДА Й СТИСНЕШ РЪКАТА И ДА ППТУПАШ ПО ГЪРБА, Т Е ПО НЯКОЙ ОТ ШИПОВЕТЕ???? НЕ МОГА ПО ДРУГ НАЧИН ДА ТЪЛКУВАМ МИСЪЛТА ТИ ЗАСРЕЩА НА ЖИВО? В ТВОЯ ОГРАНИЧЕН СВЯТ ТОВА МОЖЕ И ДА ЕВЪЗМОЖНО, НО В МИКРОБИОЛОГИЯТА СТАВА ЧРЕЗ ЕЛЕКТРОННИ МИКРОСКОПИ! ТАМ НАПРИМЕР СЕ ВИЖДА ВИРУСА НА ЕБОЛА! НО ТИ ПОЖЕЛАВАМ ДА НЕ СЕ СРЕЩАШ НА ЖИВО, ЗАЩОТО МОЖЕ И ДА Е ПОСЛЕДНАТА ТИ СРЕЩА ИЗОБЩО!
19.
Радо дп 17
26.11.2021 11:12:17
8
10
Това, че сме били на челни места по смъртност преди трябва да значи че всичко е наред сега ли. Това е все едно да кажеш да измрем всички, то така или иначе сме първи в измирането... няма разлика... чукча, чукча, тъжно чукча...
https://www.nsi.bg/bg/content/18121/basic-page/%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B8

Ето я статистиката. Надвишената смъртност от началото на юли 2020 година до края на 45-та седмица на 2021 е 55 000 души, при испанския грип в БГ умират 52 000 души...

Няма вирОс, всичко е измама. Има само хороскопи, хомеопатия, 5G, кемтрейлс и фалшифицирано кацане на луната...
18.
До 17
26.11.2021 11:01:50
1
22
Колега, да добавя за смъртността.
Не само на добрите медицински грижи се дължи, но и на 30-годишния държавен геноцид
17.
Радо
26.11.2021 10:55:31
12
24
И преди бяхме първи по смъртност, ако си забравил, виж статистиките отпреди 2019.
Дължи се на добрите медицински грижи, а не на вируса, който още никой не е виждал на живо, а само на "компютърно генериран модел", но в който ти явно твърдо вярваш, като почитател на астрономията!
Желая ти много здраве!
16.
Радо
26.11.2021 10:46:31
26
21
Плоскоземец по-прост от чукча, нищо не разбира ама много говори. Не се ваксинирайте, не ходете по болниците, не използвайте нещото на рамената си, то е безполезно при вас жалки душици такива. Вържете си червено конче - работи, доказано от Алена. Резултатът си е налице. Първи в света по брой починали от ковид на глава от населението и двойно надвишаване на общата смъртност... Няма как да го разберете, не се мъчете...
15.
Бургазлия
26.11.2021 10:37:54
3
22
Моето ,,шипче'' си е добре! Ама ако може още мааалко да мутира на дължина,доста дами ще са още по доволни!!! Бъдете здрави и не се плашете,живота е хубав! Весели празници!
14.
Проф.Александрина
26.11.2021 10:33:02
4
15
Кат те гледаме Бая си мутирала в главата измислениа НЕЧИФТОКОПИТНА,гладно и агитиращо влечуго.

Духай дебела сливо.Куче умряло
13.
Палеонтолог
26.11.2021 10:25:23
5
19
Туй дъртото Йети да ходи да се хвърли от някой мост, защото е невежа и некадърна до въздушният филтър. Шибан нещастен мамут. Да въри на майната си обратно в Креда.
12.
Значи
26.11.2021 10:15:36
3
21
Чудя се,дали ако спрем да ходим по болниците и да ги безпокоим, докторите ще спрат да ни интоксикират съзнанието с тези "ваксини"?
11.
Айде
26.11.2021 10:05:58
3
33
Те от тея ваксини мутира вируса , врага не е неваксинирсните , точно обратно тея ваксини разказаха играта на висчко. Той мутира вместо да си създадем имунитет тялото се обърка от тея ваксини
10.
Олеле
26.11.2021 10:05:46
4
13
Ами нали наскоро един "експерт" заяви, че в Африка се справяли много добре с ковида?!!! Много по-добре от ваксинирана Европа!? Да му се невиди , сега ще чакаме следващата вълна от там...
9.
Хората ви казаха:
26.11.2021 10:02:49
2
34
Ваксинация та по време на пандемия е рискова игра на криеница с вируса! И той рано или късно ще заобиколи ваксините!
8.
Айде сега
26.11.2021 09:54:22
5
25
махнете всички сертификати и ограничения и ако се мре да се мре!
7.
Антифакър
26.11.2021 09:49:15
27
10
27-годишен пациент с COVID издъхва в ИСУЛ „Царица Йоана“ преди дни. Пред лекарите той заявил, че е ваксиниран и има зелен сертификат. След като състоянието му рязко се влошило, медиците се усъмнили в думите му. А самият той, след сериозен разпит, признал – сертификатът му бил фалшив.
6.
Може ли…
26.11.2021 09:41:51
3
28
Този плондер е едно от дежурните плашила…
5.
Dimitar
26.11.2021 09:02:43
8
35
Тая свиня не спря да ръси глупости
4.
Жаден за знания
26.11.2021 08:51:56
4
31
Абе тия от СЗО не четат ли списание 8?
3.
Тоя локум
26.11.2021 08:48:31
4
51
Наречен Ковид колко още ще го разтягатв ,и ще ни преразказвате какво са ви спуснали от СЗО да четете,понеже със жалката ви материална база и скъсания бюджет сами такива открития ви е невъзможно да направите
2.
Вирусът "бяга"
26.11.2021 08:46:12
6
52
Ама ние ще го стигнем с "ваксините" ахаххахаххахахахаааааа
Съвсем изпростяхте, вече и вие не знаете какво да измислите хаххахаххахахахха
1.
???!!
26.11.2021 08:42:45
8
61
Ама ваксина си работи нали? Мама ви продажна!!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Историческо решение за трагедията в Айтос: 5 и 6 години затвор за шефовете, пуснали камиона-убиец на пътя Историческо решение за трагедията в Айтос: 5 и 6 години затвор за шефовете, пуснали камиона-убиец на пътя Очаква се това решение да е повратно при подобни разследвания и да даде самочувствие на бургаските прокурори да разширят кръга на обвиняемите в подобни случаи Дико Градев ще е новият областен управител на Бургас Дико Градев ще е новият областен управител на Бургас Той ще има двама заместник областни управители, единият със сигурност ще бъде юристът Георги Маджаров Ценопадът пред провал: Българинът яде внос, цените не падат със закон Ценопадът пред провал: Българинът яде внос, цените не падат със закон Росен Карадимов предупреди, че сривът в българското производство и зависимостта от внос държат храните скъпи Мистерия с автобуса, забил се в камион край София: няма следи от спирачен път Мистерия с автобуса, забил се в камион край София: няма следи от спирачен път Шофьорите са с десетки нарушения на пътя, единият вероятно е бил дрогиран На 31 май Бургас ще е домакин на Балканската купа по бавно пушене на лула На 31 май Бургас ще е домакин на Балканската купа по бавно пушене на лула Състезанието следва просто правило – печели този, който успее да задържи жаравата най-дълго Градушка удари Маринка и Средец, ледените кристали са колкото топчета за пинг-понг Градушка удари Маринка и Средец, ледените кристали са колкото топчета за пинг-понг Дребни бели късчета паднаха и в „Меден рудник“ и последва интензивен дъжд Мъж счупи крак след падане с ел.тротинетка в центъра на Бургас (СНИМКА) Мъж счупи крак след падане с ел.тротинетка в центъра на Бургас (СНИМКА) Карал е по пешеходната зона в абсолютно нарушение на ЗДвП и общинските наредби Заловиха софиянец, опитал да подкупи с 40 000 евро областния управител на Добрич Заловиха софиянец, опитал да подкупи с 40 000 евро областния управител на Добрич Мъжът е бил задържан в момент на предаване на парите Голяма наша банка: Внимавайте! Това е измама, може да ви вземат парите Голяма наша банка: Внимавайте! Това е измама, може да ви вземат парите Препоръчваме Ви да не споделяте лични и банкови данни по телефона, казаха от трезора ВиК отчете напредъка по „Интегриран воден проект за област Бургас“ и строителните дейности в Созопол ВиК отчете напредъка по „Интегриран воден проект за област Бургас“ и строителните дейности в Созопол Проектът обхваща 13 населени места с над 10 000 еквивалент жители
Английският език катастрофира в „Евровизия 2026“ Английският език катастрофира в „Евровизия 2026“ Букмейкърите не му дават никакъв шанс за челната четворка Не експлоатация, а възпитание: 10-годишното дете от Б11 даде урок на възрастните Не експлоатация, а възпитание: 10-годишното дете от Б11 даде урок на възрастните Не се срамувам, гордея се! Детето от Б11 показа как се учи отговорност, написа кметът Димитър Николов Тръмп върви по стъпките на император Нерон Тръмп върви по стъпките на император Нерон Римският император също имал вкус към златото, монументалността и собственото си отражение - разликата с Тръмп е единствено технологична. Нерон е разполагал със скулптори и роби, а Тръмп разполага с криптоинвеститори и изкуствен интелект Два клана се биха с колове и брадви, младеж е с четири отсечени пръста (ВИДЕО) Два клана се биха с колове и брадви, младеж е с четири отсечени пръста (ВИДЕО) По данни на полицията сблъсъкът започнал от обида между две деца, но за минути прераснал в семейна война с подръчни оръжия Шефът на "Росатом" с послание към новата власт за "Белене" Шефът на "Росатом" с послание към новата власт за "Белене" Към момента на публикуване на интервюто Министерството на енергетиката на България и кабинетът "Радев" не са реагирали официално на думите на Лихачев България смая света покрай Джиро дИталия България смая света покрай Джиро дИталия Стартирали сме от много места, но тук видяхме невероятен брой ентусиазирани хора. Те ни подкрепяха навсякъде, всички състезатели и нас - организаторите. Сега вече летвата е вдигната невероятно високо, заяви изп.-директор на "Джиро д`Италия" Паоло Белино Мултимилионер открит мъртъв след скандал с жена си Мултимилионер открит мъртъв след скандал с жена си Джошуа Пак е бил намерен от домашния персонал в заключена спалня на последния етаж на имота в квартал Сейнт Джонс Ууд, с примка около врата 100 хил. бачкат като луди на две места 100 хил. бачкат като луди на две места Цифрата обаче варира, защото това са заети, които имат трудов и граждански договор в рамките на тази година Жена роди близнаци от двама различни мъже Жена роди близнаци от двама различни мъже Две различни яйцеклетки на жената са били оплодени от сперматозоиди на двама различни мъже в рамките на един и същи овулационен период Американска кметица се призна за агент на Китай Американска кметица се призна за агент на Китай Според разследването, тя работи в полза на Пекин, преди да получи управленския пост
Емил ДЕЧЕВ, бивш вътрешен министър към бТВ Емил ДЕЧЕВ, бивш вътрешен министър към бТВ Не гостувах при вас досега заради някой ваш директор, спестихте някои неща за една прокурорка Виц на деня Виц на деня - Скъпи, ако скоча във водата, ще ме спасиш ли?
- Ако кажа "да", ще скочиш ли?
Виц на деня Виц на деня - Коя е любимата ти напитка сутрин?
- Ама после трябва ли да ходя на работа?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Скъпа, забелязал съм, че най-големите тъпанари имат най-красивите жени!
- Ах, ти... ласкател такъв...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори