×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Гърция ще следи с дронове и сателити за незаконни чадъри по плажовете
  • Приходите в бюджета на Русия от нефт и газ могат да достигнат 1 трилион рубли
  • ЕС забранява препродажбата на руски LNG по света
  • Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за кредитните институции
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кога и къде е най-висок рискът от заразяване с коронавирус


24 Ноември 2021, Сряда, 11:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Рискът от инфекция зависи от редица фактори

Има няколко правила за борба с коронавируса, които всички сме научили. Най-простите са: мийте си ръцете и, ако е възможно, стойте далеч един от друг. Също така е добре известно, че когато става въпрос за риск от заразяване с коронавируса от други хора, важи противопоставянето "навън е добре, на закрито е зле". Реалността обаче не е толкова категорична. Къде рискът от заразяване е особено висок?

Рискът от инфекция зависи от редица фактори. Един от основните пътища за предаване на инфекцията е чрез аерозолни капчици. Това са малки частици във въздуха, които заразеното лице отделя, например при дишане, говорене или кашляне.

Важното тук е, че рискът от предаване на инфекцията всъщност е по-висок в затворени помещения. Проучване, проведено в Япония през пролетта на 2020 г., в което са разгледани 110 случая на COVID-19 и пътищата на предаване на вируса, установява, че вероятността първият пациент да предаде вируса на закрито е 18,7 пъти по-голяма, отколкото на открито.

Различни фактори обаче могат да повлияят на разпространението на вируса на закрито. Институтът по химия "Макс Планк" в Германия е разработил калкулатор, който използва редица параметри, за да определи риска от заразяване със SARS-CoV-2, ако някой от намиращите се в помещението е заразен. За важни се смятат фактори като това колко силно говори заразеният, колко активно участва в разговора, дали помещението е добре проветрено и някои други.

Изчисленията се основават на проучване, публикувано в International Journal of Environmental and Public Health Research, относно предаването на коронавируса по въздушно-капков път и риска от заразяване.

Пеенето в хор трябва да се избягва по време на пандемия - то значително увеличава риска от заразяване. Основното нещо е да не пеете

Почти най-големият риск от заразяване е по време на хоровата практика. Колкото по-силно пее човек, толкова по-висока е концентрацията на аерозолните капчици, които произвежда. Освен това силното пеене разпръсква капките по-далеч, отколкото обикновеното дишане или сравнително тихият разговор.

Избягването на този риск не е трудно - просто трябва да избягвате хоровото пеене. Но какво да кажем за уроците в училище, когато учениците трябва да са в една и съща класна стая? Властите не са склонни да затварят отново училища, но за да се намали рискът от заразяване, трябва да се вземат предвид няколко неща.

Първо, ако някой в стаята е заразен, вероятността да се разболее класна стая, пълна с деца, е по-голяма, отколкото офис, пълен с възрастни. Факт е, че вероятността децата да бъдат напълно ваксинирани е по-малка. Освен това училищните стаи са по-слабо проветрявани - особено през зимата може да не е възможно да се отварят прозорците веднъж на час, за да циркулира свеж въздух. А скъпите системи за пречистване на въздуха обикновено не са налични в училищата.

Магически маски

Има една мярка, която значително намалява риска от заразяване с коронавирус в класна стая, офис или друго помещение, и това е носенето на маски. Използването на маски FFP2 (този тип е подобен на други международни стандарти N95, KN95 и P2) може да намали риска от инфекция 20 пъти, а по-модерните маски FFP3 - дори 100 пъти, казва пред Дойче Веле Улрих Пьошл, ръководител на отдела за многофазна химия в Института по химия "Макс Планк" в Майнц.

"Бих препоръчал използването на маски в затворени помещения, когато хората общуват с външни лица, които не са членове на семейството им", казва Пьошл и добавя, че според него "всички трябва да носят маски".

Това, разбира се, не отменя други изисквания. Поддържането на социална дистанция, добрата вентилация и избягването на пеенето помагат за намаляване на риска от заразяване, дори ако всички носят маски.

Пребиваването на открито не освобождава от предпазните мерки

Сега се връщаме към първоначалния въпрос: колко висок е рискът от инфекция, когато сме на открито? Разбира се, той е по-нисък от този на закрито (но се увеличава, ако има репетиция на хор на открито!). Това обаче не означава, че трябва да пренебрегваме всички предпазни мерки.

"Носенето на маски на открито е полезно и ако сте в близост до други хора", подчертава Пьошл. „Съществува и риск от инфекция по въздушно-капков път на разстояние от един до два метра. Големите капки, които всички ние издишваме, могат да достигнат и до други хора на открито. И една-единствена такава капчица с размер около един милиметър може да доведе до инфекция, ако бъде издишана от заразен човек."

Така че, ако планирате да отидете на коледния пазар, не оставяйте маската си вкъщи само защото пазарът е навън. Използването на маски не само намалява риска от заразяване с коронавирус на закрито. Но според Улрих Пьошл "носенето на маска на закрито е още по-важно“.

Източник: БГНЕС, Дойче веле 


В категории: COVID-19


4
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Близо 1900 българи се завърнаха от чужбина Близо 1900 българи се завърнаха от чужбина 19/06/2026, Петък 11:40 0
Тервел ИЛИЕВ Ясен е първият 1/16-финалист на Мондиала Ясен е първият 1/16-финалист на Мондиала 19/06/2026, Петък 07:58 0
4
Коментара по темата
4.
0вр
24.11.2021 15:11:23
0
2
Странно, че не споменават претъпканият градски транспорт, сигурно за да пестят от автобуси.
3.
до 2
24.11.2021 14:46:07
0
2
Флегмите са сериозна конкуренция... Трудно е да се определи победител.
2.
_nib_
24.11.2021 14:12:30
0
5
Най-висок риск от заразяване....по тАлАвизора.
1.
СтрахливКоронар
24.11.2021 12:39:21
3
7
Да Ви еба майката с това Биологично оръжие и тази медийна война! Ще Ви дойде времето! Ще има скоро народен съд и за Вас платени флегми
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Преглед при лекар по морето между 30 и 100 евро Преглед при лекар по морето между 30 и 100 евро Голяма част от кабинетите и медицинските центрове предпочитат да не сключват договори с НЗОК. Идват лекари от цялата страна, особено в Слънчев бряг. Близо 1900 българи се завърнаха от чужбина Близо 1900 българи се завърнаха от чужбина Социалното министерство отчете над 463 000 евро изплатени финансови стимули за емигранти, избрали да живеят и работят в родината Първо във Флагман.бг: ОДМВР-Бургас остана без зам.-директор, върнаха Денислав Киров на служба в затвора Първо във Флагман.бг: ОДМВР-Бургас остана без зам.-директор, върнаха Денислав Киров на служба в затвора Очаква се цялото ръководство на ОДМВР-Бургас да бъде сменено Скейт паркът в бургаския жк „Меден рудник“ вече добива силует, зоната ще събира няколко градски спорта Скейт паркът в бургаския жк „Меден рудник“ вече добива силует, зоната ще събира няколко градски спорта Новата спортна зона ще е на три нива и ще прелива в пъмп трак за ролкови спортове "Щастливи дати” за сватба, които обаче обещават бърз развод или труден брак "Щастливи дати” за сватба, които обаче обещават бърз развод или труден брак Близо двеста двойки ще се врекат във вечна любов само в големите градове Благотворителният "Мач на Надеждата" в Бургас събра 348 447 евро Благотворителният "Мач на Надеждата" в Бургас събра 348 447 евро Средствата ще бъдат насочени в подкрепа на десетки хора в България, които водят своята битка с онкологични заболявания Автокъща ужили десетки купувачи от страната с близо 200 000 евро за внос на коли от Германия Автокъща ужили десетки купувачи от страната с близо 200 000 евро за внос на коли от Германия Потърпевши граждани настояват за незабавно обединяване на жалбите в общо разследване срещу фирмата посредник „Щатен Диарбекир“ в МВР: 50 души прибират до 4300 евро генералска заплата, без да вършат нищо! „Щатен Диарбекир“ в МВР: 50 души прибират до 4300 евро генералска заплата, без да вършат нищо! Всеки, който е излязъл, както се казва от употреба, отива там, получава генералска заплата и нищо не работи, обясни бивш вътрешен министър Да оставиш трайна следа за поколенията - Руси Куртлаков представи юбилейната си изложба Да оставиш трайна следа за поколенията - Руси Куртлаков представи юбилейната си изложба Горд съм, че управлявам Бургас във времето, в което г-н Куртлаков твори, каза кметът Димитър Николов Социолог: Бургас е любимо старозагорско пристанище Социолог: Бургас е любимо старозагорско пристанище Хващайте влака и отивайте в прочутия ни морски курорт, съветва той
Проф. Рачев: Времето е само за море, водата в Созопол стига 24 градуса Проф. Рачев: Времето е само за море, водата в Созопол стига 24 градуса Астрономическото лято настъпва в 11:24 часа в неделя Куба слага край на социализма? Хавана подготвя масова приватизация, допуска частни банки и строителство, за да спаси режима от пълен фалит под натиска на САЩ. Куба слага край на социализма? Хавана подготвя масова приватизация, допуска частни банки и строителство, за да спаси режима от пълен фалит под натиска на САЩ. Хавана разпродава държавните компании и разрешава частните банки, за да избегне фалит Кметът Коцев на ход: Багерите се насочват към незаконния град Кметът Коцев на ход: Багерите се насочват към незаконния град Какво ще се случи, ако държавата бъде осъдена? Как се стигна до ужасяващата катастрофа с 5 деца Как се стигна до ужасяващата катастрофа с 5 деца "Нужни са контрол, възпитание, обучение от семейството и в училищата", категоричен е експерт в автомобилизма Ясен е първият 1/16-финалист на Мондиала Ясен е първият 1/16-финалист на Мондиала Канада и Швейцария също са с комфортни точки в групите Зеленски с интересно предложение към Радев в Брюксел Зеленски с интересно предложение към Радев в Брюксел Енергийната сигурност е акцент на разговора между лидерите Дневен хороскоп за 19 юни 2026: Успех за Девата, да разчита на интуицията си Дневен хороскоп за 19 юни 2026: Успех за Девата, да разчита на интуицията си Ден на важни решения, силни прозрения и нови възможности в любовта, работата и личното развитие за всички зодии Любовни драми заради „танца“ на Луната и Венера, жените да се пазят Любовни драми заради „танца“ на Луната и Венера, жените да се пазят Това мощно космическо въздействие ще продължи още няколко дни Тръмп сключи историческа сделка с Иран, но Израел бламира мира Тръмп сключи историческа сделка с Иран, но Израел бламира мира Президентът на САЩ и Пезешкиан свалиха цената на петрола, но Пентагонът плаши с „желязна блокада“ Защо Меси се разплака, след като отбеляза първия си гол Защо Меси се разплака, след като отбеляза първия си гол Звездата на Аржентина преминава през труден период извън терена
Веселин ВУЧКОВ, бивш вътрешен министър Веселин ВУЧКОВ, бивш вътрешен министър В МВР има структура „щатен Диарбекир“ Виц на деня Виц на деня Един габровец настинал и решил да си спести парите за лекар. Причакал докторът на улицата и го попитал:
- Докторе, ти когато си болен, какво правиш?
- Кашлям! - отвърнал лекарят, също габровец.
Виц на деня Виц на деня Той:
- И защо ми изневери?
Тя:
- Млада, и глупава бях!
Той:
- Снощи ли, ма?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако една дреха ти харесва, ти буквално не излизаш от нея! Същото е и с жените!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори