×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ваксинирането срещу варицела става задължително от юли
  • Военни конвои на НАТО се движат по пътищата на страната
  • Повече от 50 000 души са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
  • Германия отчете температурен рекорд за всички времена с 41,3 градуса по Целзий
  • Екстремно горещо време днес, температурите скачат до 36 градуса
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Заплатата на майка ми през 1989 г. беше 210 лв. и стигаше за всичко


Заплатата на майка ми през 1989 г. беше 210 лв. и стигаше за всичко
Ключови думи: заплата, 1989 г., 210 лв.
23 Ноември 2021, Вторник, 17:35 ч.

Почти всяко семейство имаше виличка, лозе или къщичка в близко село

Открих фиша от заплатата на майка ми от юли 1989 г. Тогава тя работеше като фризьорка във Варна в държавно предприятие, припомня retro.bg по разказ на Кр. Симеонов.

Заплатата ѝ чисто е била 210,19 лв. и стигаше за нормален живот. По онова време токът беше няколко стотинки на киловатчас. Водата беше също няколко стотинки за кубик. Цената на билет за градския транспорт беше 6 ст., разговор по телефон от уличен автомат 2 ст., една баничка беше 30 ст., киното – от 20 до 50 ст., бензинът беше под левче. За нова кола – лада или жигули – се чакаше по 10-15 години, но пък москвичи и запорожци имаше свободно. Полските фиати бяха най-скъпи. Една мешана скара в ресторант „Евксиноград“ в центъра на Варна беше 3,20 лв., с ракията и салатата стигаше около 5 лв. Хлябът в магазина беше 30 ст.

Семействата почиваха поне веднъж в годината – на море. Една карта от предприятието за един човек за 14 дена струваше на работника между 17 и 22 лв. Имаше развита туристическа дейност във всички градове, което даваше възможност за походи в планините с нощувки в хижи за почти без пари. Можеше да пътуваш на екскурзия във всяка страна от социалистическия лагер, но излизането в Западния свят беше изключително трудно. Почти всяко семейство имаше виличка, лозе или къщичка в близко село.
Данъците пък бяха смешно ниски. Да се чудиш как сме оцелели без ДДС, тол системи, винетки и всякакви други грабежи като тези, които търпим от днешната държава.


В категории: Ретро Флагман


23
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ 22-годишен младеж се удави след среднощен кошмар 22-годишен младеж се удави след среднощен кошмар 27/06/2026, Събота 14:15 0
Емел МАХМУД Горещините в Европа се придвижват на изток Горещините в Европа се придвижват на изток 27/06/2026, Събота 13:00 2
Димитър КИРЯКОВ Поредно меле с тир и три автомобила Поредно меле с тир и три автомобила 27/06/2026, Събота 11:26 0
23
Коментара по темата
23.
да така си беше
25.11.2021 20:56:25
0
4
и странджанските селяндури си бяха по селата ,я овчари,я бостанджии,я кравари
там си бяха ,нямаше ги у градо и беше спокойно и чисто пред входовете и чехличките с изрязани петички ги нямаше много по етажите
22.
Глупости
24.11.2021 07:20:59
6
9
И ние сме живяли тогава. Заплата от 210 лева през 1989 г не стигаше за нищо. То при оня дефицит не че имаше в магазините кой знае какво да си купиш. Всичко беше по второ направление и излизаше Прескъпо. Ако сте живяли добре питай майка си за другите й доходи дето не ги пише на фиша.
21.
ХХ
24.11.2021 00:30:58
1
1
До 3

""The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money"
- Маргарет Тачър" - а как е в ес демокрацията?
20.
Kiro canadeca ot BG
23.11.2021 23:42:44
1
2
Zaplatata na mangalite kostov i cvetanov kolko sa bili a na tolupa premier a na amet dogan , ?
19.
CCCatch
23.11.2021 22:20:55
1
10
Помня, предлагаха ми двукасетъчен касетофон за 1200лева!!! Някъде 1984-1985г.
18.
така е, но
23.11.2021 21:54:31
5
16
... дойде бойко и ева мамата на всичко
17.
Боцмана
23.11.2021 21:01:05
5
34
Най ме радват 18-20 годишни дрисльовци, които коментират неща случили се когато родителите им са били в забавачница!!
Колкото и да се пънат под мен, неоспорим факт е, че хората бяха здрави, в пъти по-щастливи и спокойни! Нещата бяха простички, но ИСТИНСКИ!
Сега нито имат истински приятели, нито истинска храна, нито истинско образование, нито истински живот!
Един фалшиво лъскав и болен свят, който упорито твърди, че да си здрав, щастлив, спокоен и образован и да караш жигули е нищо в сравнение с това да си с пет хронични заболявания, в постоянен стрес, с деца наркомани, неможещ да напишеш адреса си без грешки и каращ S klasse на кредит!
16.
Съвременник
23.11.2021 20:53:46
2
30
Имаше добро имаше и лошо...пък и претенциите на хората за имане бяха различни....Спокойно беше..хилава дребна престъпност все пак съм от поколението когато ключовете от жилищата бяха под изтривалката , нямаше я тая агресия и озлобление ,нямаше наркомани,живота и времето течеше бавно бавно и малките удоволствия се оценяваха,работа без особен зор...Сега всичко е някак нервно и това разваля живота..много се смеехме..имаше повече духовност ако ме разбирате...Иначе беднотийка от сегашна гледна точка...Сега на младите е много по трудно..
15.
Въй...
23.11.2021 20:50:20
3
5
Коко, Коко - с дупе широко...
14.
Баба ви Вангелия
23.11.2021 20:27:22
22
15
Заплатата стигаше за всичко, щото нямаше нищо по магазините,къде да я харчиш тогава? Фабриките работиха, а стока нямаше, после след толкова благополучие дойде купонната система,после зимата на Виденов и така...
13.
Koko
23.11.2021 20:20:52
6
5
I posledno! Njakoi hora si misljat, 4e ako podkarat njakoe skapo vozilo, i se oblekat v ,,Armani,, i drugi podobni i......vsi4ko s gornata i dolnata glava shte se naredi-o,sueta, sueta 4oveshka. Osobenno v nashata rodina se zabraviha tolkova mnogo hora-znaete li zashto-,,gladnata vashka, kato se napie s kruv-izliza na 4eloto,, nevidjalo gorkoto....
12.
Koko
23.11.2021 20:13:02
7
3
I na Atom da my kaza,4e ne lipsvashe nishto, bureta sas zeke,rakija i vino,4uvalu s brashno za banizi,tavana palen s lukanki, sirene se kupuvashe v tenekija-10-15 buzi,kashkaval na pita, salamite-ha na taka,Ha na ina4e-ne se pobiraha v hladilnika-praveha se zimnini ot istinski produkti-a ti sega se radvai na mesa-dsrzani 20 i pove4e godini v njakoja darzava, i mutrite ti gi snasjaha tuk da gi jadesh,i da badesh shtastliv s demokrazijata si....ha-ha-ha- iztreshtjali neshtastnizi...vjarvashti ...na toja ot zapad,deto kolata gorata,4e i njakoi kato teb
11.
Koko
23.11.2021 20:02:43
7
5
Mojata zaplata beshe tolkova, apartament pod naem-17 lv. Na mesez, voda-njakakvi stotinki, i krana beshe ne u red,ta si te4eshe nonstop, taka....tok-nonstop okolo18-20 lv. Na mesez, jaiza-10 broja-0.50 st.meso svinsko, kilo 2,70,teleshko okolo 4.oo-koi li go kupuvashe,sirene-istinsko-1.70 .Kashkaval-istinski-4-5 lv kilo....koi sega kupuva kilo i ot kakav kashkaval. Maslo-100 gr-0.50 stotinki. Pasti,vafli,i t.n. bani4ki i menisi za zakuski....stotinki -kolko ostavaha, vapreki,4e ne sam smetnal to4no....mnogo,i za praznizi,i za delnizi i za gosti,i za svatbi....zatui-ai siktir,koito pljue po ,,onova,, vreme.Az bjah dovolen,4e go zivjah bezgrizno i sas sigurnost se sabuzdah sutrin-ne,kato sega
10.
Банална тема е вече!
23.11.2021 20:00:54
8
14
210 лв за храна стигаше! И за облекло конфекция! Ами да видим остатъка: ако си се сдобил със скъпоценна панелка, имаше кредит към ДСК Мин 25 лв на месец! Москвичи и запорожци имаше, но части за тях и гуми само при арменеца от автосервиза! А ремонтите също струваха пари. Виличката на село която едва се крепеше искаше ремонти всяко лято, а те се извършваха на частно. Една керемида и тухла не можеше да се купи без връзки. А за транспорта те деряха здраво. Картата за почивка можеше да е 17 лв., Но условията бяха мизерни, купоните от ведомствената станция на АПК то здрави и до зори! За сън забрави! Да, едно нещо беше хубаво: имаше ред, в милицията биеха, а кражбите бяха дребни, точно кокошкарски! Искам да го питам този романтик, автор на статията: колко пъти е ходил до Гърция и Турция последните 5 години? Щото тогава си беше мечта, невъзможна!
9.
Atom
23.11.2021 19:05:13
17
31
И с тая заплата,колко литра гориво си купуваш ,а сега колко можеш?
И сигурно си имал 10 чифта обувки като сега,3 телефона,2-3 коли на семейство,хранили сте се по заведения.....?
Какво има в хладилника ти сега и какво преди?
Преди мръзнеше с навтопечка в една стая,а сега бичи климатик навсякъде,ама викаш тогава стигнаха парите.
Ако живееш както тогава,сега ще ти стигат още повече
8.
МНОГО МИСЛЕЩ
23.11.2021 18:59:40
17
26
Взимат ти първо 1500 лв за вноска и след 15 години като всеки месец ти правят удръжки от тези велики 210 лева ти дват да си купиш една кирлива Жигула за 6300!?... Благодаря и на твойта майка също.
7.
кьорфишек
23.11.2021 18:54:41
21
28
Заплатата на майка ми през 1989 г. беше 210 лв. и стигаше за всичко - защото в магазините НЯМАШЕ НИЩО!

И пак парите не достигаха!
И тия, които имаха родители на село бяха ЩАСТЛИВЦИ, защото мъкнеха от там чували с картофи, дамаджани с вино и ракия, сланина от прасето и т.н.
А колко голям бе дефицитът на стоки си личи о поговорката - "Продавай марули, за да си купиш Жигули".
А за да закупиш въпросното Жигули (скапана имитация на Фиат), което всъщност беше "мерцедесът на СОЦ-лагера" се чакаше по 10 - 15 години.

P.S. Комуняга мирен не седи - де бай Ставри, де... И изгонване в Русия - да яде там лед и камъни!
6.
Реалист
23.11.2021 18:39:45
6
31
Добре описано, но мисля че разликата с днес се крие в две места от текста.
1. градинките! Хората копаеха след работа (в града) и си изкарваха с труд зеленчуци и подове, не вадеха от кесията за зеленчук или плод, това е пестене. Готвеха домашни ястия много по често, това също е пестене.
2. Парите са стигали за всичко което пожелаят, защото желанията са били мнооооого по малко! Я вземете да сравните какво си е пожелава човек през 1989г и какво желае днешния,? Дали тогава наборките на майка му са искали почивка в Малдиви или Бали?
5.
Хан Кур Бан
23.11.2021 18:18:40
8
24
За Москвич в Мототехника се чакаше 5 години.
4.
Kими
23.11.2021 18:05:42
23
34
210 лв. стигало за всичко, друг път.
3.
водка Ахелой
23.11.2021 17:58:01
12
15
"The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money"
- Маргарет Тачър
2.
Хахаха
23.11.2021 17:52:02
20
30
Ида в Северна Корея! Там още е така!
1.
RE-1
23.11.2021 17:51:43
18
39
Тогава фризьорки, сервитьорки, барманки, магазинерки, снабдители си докарваха много повече по вторият начин. Харчеха повече от това, което получаваха.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Искате ли да ядете череши на корем - отидете в Кюстендил Искате ли да ядете череши на корем - отидете в Кюстендил В черешова градина в кюстендилското село Пиперков чифлик посетителите не само могат да си наберат плодове, но и да научат как правилно се берат череши Къде отидоха милионите? Мащабният ремонт на Дюлинския проход внезапно спря на 40% Къде отидоха милионите? Мащабният ремонт на Дюлинския проход внезапно спря на 40% Живущите в селата около него алармират за празни строителни площадки по стратегическото трасе, свързващо Варна и Бургас. С телефон в едната ръка и чашка в другата: ТОЛ камери уличиха тираджията, убил две деца на пътя С телефон в едната ръка и чашка в другата: ТОЛ камери уличиха тираджията, убил две деца на пътя Лидерът на движение „Сияние“ извади наяве потресаващ кадър от ТОЛ камерите Най-голямата сензация на Световното! Кабо Верде написа футболна приказка и се класира на 1/16-финал Най-голямата сензация на Световното! Кабо Верде написа футболна приказка и се класира на 1/16-финал Никога досега за тази фаза не се е класирала толкова малка държава  Американският посланик се появи изненадващо в Бургас, за да разгледа хитова изложба в Библиотеката Американският посланик се появи изненадващо в Бургас, за да разгледа хитова изложба в Библиотеката Дипломатът влезе в бургаската библиотека и остана смаян от тийнейджърите, които в петък вечерта четяха книги  Изписаха от болницата треньора от „Славия“, пострадал при кървавото меле на аутобана Изписаха от болницата треньора от „Славия“, пострадал при кървавото меле на аутобана Той е освободен за домашно лечение, но 49-годишната му съпруга остава в критично състояние и с опасност за живота в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив Мантинелите на „Тракия“ в участъка на смъртта спират само коли до тон и половина Мантинелите на „Тракия“ в участъка на смъртта спират само коли до тон и половина Поставената край Зимница защитна система е от изключително нисък клас, подмяната на опасните ламарини по новите стандарти може да отнеме време чак до 2034 година Извънредно! Мащабна спецоперация тече в Несебър, задържани са държавни шефове Извънредно! Мащабна спецоперация тече в Несебър, задържани са държавни шефове Акцията продължава и в този момент  Разтърсващата изповед на баща за трагедията на „Тракия“, детето му видяло как вадят ранения треньор Разтърсващата изповед на баща за трагедията на „Тракия“, детето му видяло как вадят ранения треньор Родителя на момченце от школата на „Славия“ говори за кошмара на оцелелите на косъм деца, разминали се на секунди от сблъсък с камиона-убиец Продължаваме промяната в Бургас се разпадна, последните им членове мигрираха към "Да, България" Продължаваме промяната в Бургас се разпадна, последните им членове мигрираха към "Да, България" Над 12 ключови активисти избягаха масово към „Да, България“, а в ПП остана само областният лидер Тодор Терзиев и общинският съветник Краси Калудов
Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад Сблъсъкът е възникнал, след като лек автомобил „Ауди“ е блъснал отзад движещо се пред него „Пежо“, като силата на удара е била толкова голяма, че едната кола се е преобърнала по таван на пътното платно Родители на съд за убийство: Оставеният да умре 7-годишен Каспър тежал стряскащите 116 килограма Родители на съд за убийство: Оставеният да умре 7-годишен Каспър тежал стряскащите 116 килограма Докато изолираното от света момченце издъхвало от сърдечна недостатъчност в Мичиган, майка му и баща му извикали ветеринар за семейното куче, но не и лекар за собствения си син 22-годишен младеж се удави след среднощен кошмар 22-годишен младеж се удави след среднощен кошмар Роднините на Броуди Лийч вече са го идентифицирали, а органите на реда призоваха за пълно уважение към личното им пространство в този съкрушителен момент Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре Дори с играчи с по-ниско качество, отборите могат да представляват истински предизвикателства, когато се подготвят по правилния начин САЩ атакуваха Иран заради нападнат кораб в Ормузкия проток САЩ атакуваха Иран заради нападнат кораб в Ормузкия проток Малко преди ударите американският президент Доналд Тръмп обвини Техеран в грубо нарушаване на мирното споразумение Трагедия без край: Броят на жертвите от земетресенията във Венецуела мина 920 Трагедия без край: Броят на жертвите от земетресенията във Венецуела мина 920 САЩ и Великобритания вдигнаха военни самолети и кораби за Каракас, докато ООН се опитва да координира спасяването на оцелелите Световна сензация: Еквадор постави Германия на колене Световна сензация: Еквадор постави Германия на колене Кот д'Ивоар, Швеция и Япония също си подпечатаха визите за директните елиминации в деня на абсолютния рекорд по посещаемост Предлагат нова мегадържава от 6 страни, вместо сегашния ЕС Предлагат нова мегадържава от 6 страни, вместо сегашния ЕС Бивш министър подхвърли идеята пред „Фигаро", което е знак, че тя се обсъжда сериозно в Брюксел и Давос „Евровизия“ пуска Канада, заради бойкотите срещу Израел „Евровизия“ пуска Канада, заради бойкотите срещу Израел Готвят резервен вход и за Каталуня, ако още страни се откажат от участие Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват Най-сериозната тенденция в доклада на НСИ е продължаващият спад при традиционните периодични издания
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Пиша среден 3 на Бюджет 2026 Виц на деня Виц на деня Срещат се двама:
- Как си?
- Пил съм и по-добре...
Виц на деня Виц на деня Между приятелки:
- Мъжът ми иска да се облека като медицинска сестра, за да му изпълня една фантазия.
- Каква?
- Че е здравно осигурен.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато една жена спре да яде след 18.00, в 19.00 почва да гризе съпруга си!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори