×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Затварят кръстовището между „Оборище“ и „Петко Каравелов“ заради ВиК ремонт
  • Стартира 20-ото юбилейно издание на Международния конкурс на изкуствата „Радост на брега“ в Бургас
  • Театралният хит „Дами канят“ в Бургас! Асен Блатечки и Калин Врачански завладяват публиката на 6 юли
  • Бургаският духов оркестър се завръща с летни концерти на открито
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Заплатата на майка ми през 1989 г. беше 210 лв. и стигаше за всичко


Заплатата на майка ми през 1989 г. беше 210 лв. и стигаше за всичко
Ключови думи: заплата, 1989 г., 210 лв.
23 Ноември 2021, Вторник, 17:35 ч.

Почти всяко семейство имаше виличка, лозе или къщичка в близко село

Открих фиша от заплатата на майка ми от юли 1989 г. Тогава тя работеше като фризьорка във Варна в държавно предприятие, припомня retro.bg по разказ на Кр. Симеонов.

Заплатата ѝ чисто е била 210,19 лв. и стигаше за нормален живот. По онова време токът беше няколко стотинки на киловатчас. Водата беше също няколко стотинки за кубик. Цената на билет за градския транспорт беше 6 ст., разговор по телефон от уличен автомат 2 ст., една баничка беше 30 ст., киното – от 20 до 50 ст., бензинът беше под левче. За нова кола – лада или жигули – се чакаше по 10-15 години, но пък москвичи и запорожци имаше свободно. Полските фиати бяха най-скъпи. Една мешана скара в ресторант „Евксиноград“ в центъра на Варна беше 3,20 лв., с ракията и салатата стигаше около 5 лв. Хлябът в магазина беше 30 ст.

Семействата почиваха поне веднъж в годината – на море. Една карта от предприятието за един човек за 14 дена струваше на работника между 17 и 22 лв. Имаше развита туристическа дейност във всички градове, което даваше възможност за походи в планините с нощувки в хижи за почти без пари. Можеше да пътуваш на екскурзия във всяка страна от социалистическия лагер, но излизането в Западния свят беше изключително трудно. Почти всяко семейство имаше виличка, лозе или къщичка в близко село.
Данъците пък бяха смешно ниски. Да се чудиш как сме оцелели без ДДС, тол системи, винетки и всякакви други грабежи като тези, които търпим от днешната държава.


В категории: Ретро Флагман


23
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА Цигарите поскъпват от август, след това и от март догодина Цигарите поскъпват от август, след това и от март догодина 25/06/2026, Четвъртък 13:58 0
23
Коментара по темата
23.
да така си беше
25.11.2021 20:56:25
0
4
и странджанските селяндури си бяха по селата ,я овчари,я бостанджии,я кравари
там си бяха ,нямаше ги у градо и беше спокойно и чисто пред входовете и чехличките с изрязани петички ги нямаше много по етажите
22.
Глупости
24.11.2021 07:20:59
6
9
И ние сме живяли тогава. Заплата от 210 лева през 1989 г не стигаше за нищо. То при оня дефицит не че имаше в магазините кой знае какво да си купиш. Всичко беше по второ направление и излизаше Прескъпо. Ако сте живяли добре питай майка си за другите й доходи дето не ги пише на фиша.
21.
ХХ
24.11.2021 00:30:58
1
1
До 3

""The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money"
- Маргарет Тачър" - а как е в ес демокрацията?
20.
Kiro canadeca ot BG
23.11.2021 23:42:44
1
2
Zaplatata na mangalite kostov i cvetanov kolko sa bili a na tolupa premier a na amet dogan , ?
19.
CCCatch
23.11.2021 22:20:55
1
10
Помня, предлагаха ми двукасетъчен касетофон за 1200лева!!! Някъде 1984-1985г.
18.
така е, но
23.11.2021 21:54:31
5
16
... дойде бойко и ева мамата на всичко
17.
Боцмана
23.11.2021 21:01:05
5
34
Най ме радват 18-20 годишни дрисльовци, които коментират неща случили се когато родителите им са били в забавачница!!
Колкото и да се пънат под мен, неоспорим факт е, че хората бяха здрави, в пъти по-щастливи и спокойни! Нещата бяха простички, но ИСТИНСКИ!
Сега нито имат истински приятели, нито истинска храна, нито истинско образование, нито истински живот!
Един фалшиво лъскав и болен свят, който упорито твърди, че да си здрав, щастлив, спокоен и образован и да караш жигули е нищо в сравнение с това да си с пет хронични заболявания, в постоянен стрес, с деца наркомани, неможещ да напишеш адреса си без грешки и каращ S klasse на кредит!
16.
Съвременник
23.11.2021 20:53:46
2
30
Имаше добро имаше и лошо...пък и претенциите на хората за имане бяха различни....Спокойно беше..хилава дребна престъпност все пак съм от поколението когато ключовете от жилищата бяха под изтривалката , нямаше я тая агресия и озлобление ,нямаше наркомани,живота и времето течеше бавно бавно и малките удоволствия се оценяваха,работа без особен зор...Сега всичко е някак нервно и това разваля живота..много се смеехме..имаше повече духовност ако ме разбирате...Иначе беднотийка от сегашна гледна точка...Сега на младите е много по трудно..
15.
Въй...
23.11.2021 20:50:20
3
5
Коко, Коко - с дупе широко...
14.
Баба ви Вангелия
23.11.2021 20:27:22
22
15
Заплатата стигаше за всичко, щото нямаше нищо по магазините,къде да я харчиш тогава? Фабриките работиха, а стока нямаше, после след толкова благополучие дойде купонната система,после зимата на Виденов и така...
13.
Koko
23.11.2021 20:20:52
6
5
I posledno! Njakoi hora si misljat, 4e ako podkarat njakoe skapo vozilo, i se oblekat v ,,Armani,, i drugi podobni i......vsi4ko s gornata i dolnata glava shte se naredi-o,sueta, sueta 4oveshka. Osobenno v nashata rodina se zabraviha tolkova mnogo hora-znaete li zashto-,,gladnata vashka, kato se napie s kruv-izliza na 4eloto,, nevidjalo gorkoto....
12.
Koko
23.11.2021 20:13:02
7
3
I na Atom da my kaza,4e ne lipsvashe nishto, bureta sas zeke,rakija i vino,4uvalu s brashno za banizi,tavana palen s lukanki, sirene se kupuvashe v tenekija-10-15 buzi,kashkaval na pita, salamite-ha na taka,Ha na ina4e-ne se pobiraha v hladilnika-praveha se zimnini ot istinski produkti-a ti sega se radvai na mesa-dsrzani 20 i pove4e godini v njakoja darzava, i mutrite ti gi snasjaha tuk da gi jadesh,i da badesh shtastliv s demokrazijata si....ha-ha-ha- iztreshtjali neshtastnizi...vjarvashti ...na toja ot zapad,deto kolata gorata,4e i njakoi kato teb
11.
Koko
23.11.2021 20:02:43
7
5
Mojata zaplata beshe tolkova, apartament pod naem-17 lv. Na mesez, voda-njakakvi stotinki, i krana beshe ne u red,ta si te4eshe nonstop, taka....tok-nonstop okolo18-20 lv. Na mesez, jaiza-10 broja-0.50 st.meso svinsko, kilo 2,70,teleshko okolo 4.oo-koi li go kupuvashe,sirene-istinsko-1.70 .Kashkaval-istinski-4-5 lv kilo....koi sega kupuva kilo i ot kakav kashkaval. Maslo-100 gr-0.50 stotinki. Pasti,vafli,i t.n. bani4ki i menisi za zakuski....stotinki -kolko ostavaha, vapreki,4e ne sam smetnal to4no....mnogo,i za praznizi,i za delnizi i za gosti,i za svatbi....zatui-ai siktir,koito pljue po ,,onova,, vreme.Az bjah dovolen,4e go zivjah bezgrizno i sas sigurnost se sabuzdah sutrin-ne,kato sega
10.
Банална тема е вече!
23.11.2021 20:00:54
8
14
210 лв за храна стигаше! И за облекло конфекция! Ами да видим остатъка: ако си се сдобил със скъпоценна панелка, имаше кредит към ДСК Мин 25 лв на месец! Москвичи и запорожци имаше, но части за тях и гуми само при арменеца от автосервиза! А ремонтите също струваха пари. Виличката на село която едва се крепеше искаше ремонти всяко лято, а те се извършваха на частно. Една керемида и тухла не можеше да се купи без връзки. А за транспорта те деряха здраво. Картата за почивка можеше да е 17 лв., Но условията бяха мизерни, купоните от ведомствената станция на АПК то здрави и до зори! За сън забрави! Да, едно нещо беше хубаво: имаше ред, в милицията биеха, а кражбите бяха дребни, точно кокошкарски! Искам да го питам този романтик, автор на статията: колко пъти е ходил до Гърция и Турция последните 5 години? Щото тогава си беше мечта, невъзможна!
9.
Atom
23.11.2021 19:05:13
17
31
И с тая заплата,колко литра гориво си купуваш ,а сега колко можеш?
И сигурно си имал 10 чифта обувки като сега,3 телефона,2-3 коли на семейство,хранили сте се по заведения.....?
Какво има в хладилника ти сега и какво преди?
Преди мръзнеше с навтопечка в една стая,а сега бичи климатик навсякъде,ама викаш тогава стигнаха парите.
Ако живееш както тогава,сега ще ти стигат още повече
8.
МНОГО МИСЛЕЩ
23.11.2021 18:59:40
17
26
Взимат ти първо 1500 лв за вноска и след 15 години като всеки месец ти правят удръжки от тези велики 210 лева ти дват да си купиш една кирлива Жигула за 6300!?... Благодаря и на твойта майка също.
7.
кьорфишек
23.11.2021 18:54:41
21
28
Заплатата на майка ми през 1989 г. беше 210 лв. и стигаше за всичко - защото в магазините НЯМАШЕ НИЩО!

И пак парите не достигаха!
И тия, които имаха родители на село бяха ЩАСТЛИВЦИ, защото мъкнеха от там чували с картофи, дамаджани с вино и ракия, сланина от прасето и т.н.
А колко голям бе дефицитът на стоки си личи о поговорката - "Продавай марули, за да си купиш Жигули".
А за да закупиш въпросното Жигули (скапана имитация на Фиат), което всъщност беше "мерцедесът на СОЦ-лагера" се чакаше по 10 - 15 години.

P.S. Комуняга мирен не седи - де бай Ставри, де... И изгонване в Русия - да яде там лед и камъни!
6.
Реалист
23.11.2021 18:39:45
6
31
Добре описано, но мисля че разликата с днес се крие в две места от текста.
1. градинките! Хората копаеха след работа (в града) и си изкарваха с труд зеленчуци и подове, не вадеха от кесията за зеленчук или плод, това е пестене. Готвеха домашни ястия много по често, това също е пестене.
2. Парите са стигали за всичко което пожелаят, защото желанията са били мнооооого по малко! Я вземете да сравните какво си е пожелава човек през 1989г и какво желае днешния,? Дали тогава наборките на майка му са искали почивка в Малдиви или Бали?
5.
Хан Кур Бан
23.11.2021 18:18:40
8
24
За Москвич в Мототехника се чакаше 5 години.
4.
Kими
23.11.2021 18:05:42
23
34
210 лв. стигало за всичко, друг път.
3.
водка Ахелой
23.11.2021 17:58:01
12
15
"The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money"
- Маргарет Тачър
2.
Хахаха
23.11.2021 17:52:02
20
30
Ида в Северна Корея! Там още е така!
1.
RE-1
23.11.2021 17:51:43
18
39
Тогава фризьорки, сервитьорки, барманки, магазинерки, снабдители си докарваха много повече по вторият начин. Харчеха повече от това, което получаваха.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Стотина GenZ-та протесират ареста на Стоян Колев в Пазарджик (СНИМКИ) Стотина GenZ-та протесират ареста на Стоян Колев в Пазарджик (СНИМКИ) Те изглеждат неорганизирани, не носят плакати и не скандират нещо конкретно - там са в подкрепа на „Транспортера” Цигарите поскъпват от август, след това и от март догодина Цигарите поскъпват от август, след това и от март догодина Правителството предвижда да увеличи ставката за акциза Викайте модна полиция! Кой облече така шефката на парламента Викайте модна полиция! Кой облече така шефката на парламента Ажурната тъкан е актуална, но не и когато цялата рокля е от тежка еластична материя - кройката изглежда остаряла, а моделът напомня на модата от началото на 2010-те NAKED Beach вдига градуса след силния старт: KOI LOPA, N.A.$.О & Ro$$ поемат уикенда NAKED Beach вдига градуса след силния старт: KOI LOPA, N.A.$.О & Ro$$ поемат уикенда Новият морски клуб посрещна първите си гости със звук, дизайн и партита до сутринта „Тихият убиец“ се подмладява: Ракът на дебелото черво засяга все повече българи под 50 години „Тихият убиец“ се подмладява: Ракът на дебелото черво засяга все повече българи под 50 години Честотата на заболяването сред младите расте с 3% на година, а проф. Крум Кацаров от ВМА настоява за спешно въвеждане на национална скринингова програма „Талантино“ празнува 15-годишен юбилей с Тони Димитрова, Ники Станоев и премиера „Талантино“ празнува 15-годишен юбилей с Тони Димитрова, Ники Станоев и премиера Една от най-големите актьорски школи в България кани бургазлии на празничен концерт с вход свободен във Военния клуб, последван от премиерния спектакъл „Въх, Мария“ Айтос отложи "синята зона" за 2027 г., чакат държавния бюджет с готов проект (СНИМКИ) Айтос отложи "синята зона" за 2027 г., чакат държавния бюджет с готов проект (СНИМКИ) Кметът Васил Едрев няма да назначава заместник на напусналия пост зам.-кмет Калоян Калоянов, който сега е зам.-министър на МВР Държавата влезе с полиция в язовир „Ахелой“, за да изгони частни окупатори Държавата влезе с полиция в язовир „Ахелой“, за да изгони частни окупатори Институциите в Бургас започнаха принудително изземване на стратегическия водоем, завладян от години без правно основание от местни бизнесмени България е на 57-о място сред 69 държави в световната класация за конкурентоспособност България е на 57-о място сред 69 държави в световната класация за конкурентоспособност Сред проблемите остават корупцията, съдебната система, изтичането на кадри и слабите иновации Мариус Куркински се завръща в Бургас с нов моноспектакъл Мариус Куркински се завръща в Бургас с нов моноспектакъл Премиерата на „BG МАРИУС“ в морския град ще е в събота вечер 
Идва ли редът на Кримския мост? Идва ли редът на Кримския мост? След като прескочи всякакви забранителни линии, Украйна се стреми да изолира Крим и поставя под въпрос устойчивостта на Русия  САЩ изпращат спасители в Каракас САЩ изпращат спасители в Каракас Тръмп: Броят на жертвите е опустошителен Апокалипсис във Венецуела: Адски трусове сринаха столицата, броят на жертвите е огромен Апокалипсис във Венецуела: Адски трусове сринаха столицата, броят на жертвите е огромен Според Американския геофизичен институт броят им ще достигне между 10 000 и 100 000 души Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн B cтpaнaтa-лидep бpoят им ce yвeличи cъc 75% зa 10 гoдини Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Специалистите съветват да се наблегне на разтворимите фибри и мононенаситените мазнини, вместо да се разчита единствено на медикаментозна терапия GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба Шофьорът се насочвал към митническия пункт Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Ударът в кратера Ярабуба е стопил ледниците и е предизвикал мащабно глобално затопляне Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Автомобилът е с 6-цилиндров редови двигател Германия вдига пенсионната възраст до 70 години в опит да спаси социалната си система Германия вдига пенсионната възраст до 70 години в опит да спаси социалната си система Канцлерът Фридрих Мерц обяви бързото и цялостно прилагане на мащабен пакет от 33 реформи, изготвени от специална експертна комисия Дворец за 600 котки: Как жена ги спасява от улицата и издържа приют за 600 пухкави животни Дворец за 600 котки: Как жена ги спасява от улицата и издържа приют за 600 пухкави животни Много от тях са били ранени, болни или изоставени от собствениците си
Йордан Цонев Йордан Цонев Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно Виц на деня Виц на деня Иванчо казва на баща си:
- Татко, ти си голям късметлия!
- Защо?
- Няма нужда да ми купуваш нови учебници! Оставам в същия клас!
Виц на деня Виц на деня - Какво се получава, когато 5 блондинки се наредят една до друга ухо до ухо?
- Въздушен коридор!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ами имам две пози за сън: зимна - охлюв и лятна - морска звезда.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори