4 милиона са изплатени като компенсации на бизнеса за скъпия ток
Информацията оповести министър Андрей Живков
4 милиона лева са изплатени като компенсации на бизнеса заради скъпия ток, обяви на брифинг министърът на енергетиката Андрей Живков.
„Програмата е реално стартирала. Сериозната част от компенсациите ще започне от 1 декември, когато ще започне фактурирането на ноемврийските сметки. Тогава крайните клиенти ще видят компенсациите за двата месеца накуп. Отчитаме важността, която представлява тази помощ, но работим с внимание, тъй като става въпрос за голям обем публични средства. Всичко минава през проверки и контроли, които трябва да бъдат спазени стриктно. Всеки, който попада в групата, която е посочена в решението на МС, ще получи помощта“, увери Андрей Живков, цитиран от „Фокус“.
Става въпрос за Програмата за компенсиране на небитовите клиенти, която правителството прие, с помощ от 110 лева на мегават/час. Той припомни, че миналата седмица енергийното министерство подписваше усилено договори с търговци и доставчици. "44 е броят на подписаните към момента договори. Остават още 3-4, докато бъдат обхванати 100% от небитовите клиенти, които попадат в групата на тези, които ще получат помощ", обясни министърът.
По думите на министъра България е страната в ЕС, която е компенсирала бизнеса с най-много средства.
Алибегов: Когато видите цени, които не ви изнасят, правите две крачки вляво и сядате в друго заведение
Шок на пътя: Плащаме по 5 евро за обществена тоалетна, КЗП подпука „миризливия“ бизнес
Катар покри всички разходи на феновете си за Световното
Новите „патриотични паспорти“ на САЩ са с лика на Тръмп (СНИМИ)
САЩ атакуваха Иран заради нападнат кораб в Ормузкия проток
Путин призова за преговори
Ваксината срещу варицела у нас става задължителна от 1 юли
Идеален плажен уикенд, но с калпак: Събота ни пържи с температури до 36°С
Не се стряскайте, ако видите военна техника по пътищата у нас
Историческата жега в Европа: Германия счупи абсолютния си температурен рекорд с 41,3°C
Дневен хороскоп за 27 юни 2026: Скорпионът печели с щедрост, а Лъвът да не дава празни обещания
Световна сензация: Еквадор постави Германия на колене
