×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Пожар избухна в храма "Св. Василий Блажени" в Москва
  • Черноморец 1919 се завръща в Бургас, посреща Берое в събота от 18 часа, входът е свободен
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

А1 отчита всекидневно увеличение на трафика и засилен интерес към своята 5G ULTRA мрежа за една година


20 Ноември 2021, Събота, 09:24 ч.

Портфолиото на А1 от 5G съвместими смартфони вече включва над 40 модела

  • Броят на активните абонати на 5G услуги се е увеличил почти пет пъти, а трафикът през 5G ULTRA почти осем пъти от търговския старт през април до октомври 2021 година
  • 54% от целия 5G трафик през октомври 2021 г. е генериран от потребителите в София
  • Средната скорост на сваляне на ниво мрежа в 5G ULTRA е била около 3,5 пъти по-висока спрямо средната при 4G
  • Най-големият трафик от един потребител е 2 891 878 MB за месец октомври

А1 отчита добро начало на 5G технологията и растящо търсене на 5G услуги от страна на потребителите. От търговския старт на 5G през месец април до октомври тази година активните потребители на 5G услуги са се увеличили с 448%, а генерираният от тях трафик е нараснал със 771%, като за октомври е надхвърлил 90 TB. Едно от основните предимства и най-търсена характеристика на мрежите от пето поколение е скоростта, като отчетените средни скорости в 5G ULTRA са 3,5 пъти по-бързи спрямо средните при 4G.

5G мрежата на А1 стартира тестово в края на ноември 2020-а в София и Бургас, който се превърна в първия 5G град в страната с покритие на населението на открито от над 90%. В момента телекомът предлага 5G ULTRA в над 75 града и курорта страната. А1 изгражда 5G ULTRA с оборудване на европейски доставчици и използва честотна лента от 100 MHz вместо 5G DSS решение, при което ресурсът е споделен и не се наблюдават чувствителни разлики спрямо предишното поколение мрежи. По този начин компанията предлага гигабитови скорости на своите потребители, които надхвърлят многократно бързината на 4G.

Високите скорости в 5G ULTRA бяха потвърдени от отличието за най-бързата 5G мрежа в България за 2021 година от Ookla*. 5G ULTRA регистрира най-високи средни скорости по 5G и в независимо измерване в 9 града на асоциация „Активни потребители“, което е извършено в края на октомври 2021 година.

През октомври 2021 година най-активни в използването на възможностите на петото поколение мрежа на А1 са били потребителите в София, които са генерирали 54% от 5G трафика, следвани от Варна (9%) и Пловдив (8%). На четвърто място по 5G трафик е Бургас с 5%, следван от Стара Загора и Велико Търново с по 3%. През октомври е отчетен и най-големият трафик през 5G ULTRA, направен от един потребител със смартфон - 2 891 878 MB мобилен интернет в рамките на месеца. Това количество данни е равно на около 403-часов стрийминг на видео с 4K резолюция или сваляне на около 565 филма с HD резолюция (филм 90 мин.).

По време на летния сезон А1 отбелязва и значително увеличение на трафика през 5G ULTRA в основните морски курорти, като той e бил съизмерим с обмена на данни в големите градове на страната. Примери за това са к.к. Слънчев бряг и Несебър, където 5G трафикът е бил по-голям от генерирания обмен данни през същия период съответно в Стара Загора и Плевен.

През последната една година на пазара се появяват и все по-голям брой смартфони и други мобилни устройства, които поддържат 5G и са съвместими с 5G ULTRA. Портфолиото на А1 от 5G съвместими смартфони вече включва над 40 модела. Към октомври 2021 година 38,4% от трафика през 5G ULTRA е генериран от мобилни устройства с iOS, а 44,3% от трафика през месеца от смартфони с операционна система Android. 17,3% от трафика се създава от потребители на услугата за домашен интернет през 5G мрежа – Net Box.

*Според Ookla®, на базата на данни от Speedtest Intelligence® тестове, проведени на територията на България в рамките на първите 6 месеца  на 2021г. за медианна 5G скорост на изтегляне (download) в мобилна мрежа. Търговските марки на Ookla се използват с разрешение. Повече информация за тестовете и мобилната мрежа на А1: www.А1.bg.

А1, част от A1 Group, е водещ доставчик на дигитални услуги и телекомуникационни решения в България. Компанията предоставя мобилни и фиксирани услуги, високоскоростен интернет, интерактивна, цифрова и сателитна телевизия, четири собствени спортни канала с марката MAX Sport, платежни услуги, ICT, cloud и IoT бизнес решения на над 4,8 милиона клиенти. През 2020 г. A1 България отчита приходи от 513,8 млн. евро, а сравнимата EBITDA e 192,4 млн. евро.

A1 Group е водещ телекомуникационен доставчик в Централна и Източна Европа с повече от 27 млн. клиенти. A1 Group оперира в седем държави: Австрия, България, Беларус, Хърватия, Словения, Северна Македония и Сърбия. Приходите на A1 Group за 2020 година са 4,55 милиарда евро, а сравнимата EBITDA e 1,58 милиарда евро. Портфолиото на A1 Group включва гласова телефония, високоскоростен интернет и мултимедийни услуги, както и решения в областта на високите технологии, преноса на данни и онлайн разплащанията. Групата разполага със стабилен акционер в лицето на América Móvil – един от най-големите телекомуникационни доставчици в света.


В категории: Бизнес


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
България Всички новини
40% от българите без пари за почивка, а мрежата пита: 60% богати ли са? 40% от българите без пари за почивка, а мрежата пита: 60% богати ли са? Опашките към Гърция и скъпите жилища разпалиха спор дали статистиката показва бедност, неравенство или националния навик да се оплакваме Дунав се отдръпва от бреговете: Пясъчни пустини изникнаха от България до Унгария Дунав се отдръпва от бреговете: Пясъчни пустини изникнаха от България до Унгария Рекордното маловодие блокира кораби, спря ядрен реактор и изправи Румъния пред извънредна енергийна ситуация „Ужасът Петрохан“ скоро ще събере отново всички пред екраните „Ужасът Петрохан“ скоро ще събере отново всички пред екраните Случаят „Петрохан“ притежава всички драматургични елементи, които киното търси. Неразкрити въпроси. Мистицизъм. Намесени са деца. Сектантство. Планина, която сама по себе си е обвита в легенди. Смърт. Разследване. Психологическо напрежение Комар или кърлеж: Лекар обясни как да реагираме и кои опасни грешки да избегнем Комар или кърлеж: Лекар обясни как да реагираме и кои опасни грешки да избегнем Паразитът трябва да бъде отстранен веднага, без олио, спирт и въртене, а антибиотик се приема само след лекарска преценка От днес хиляди българи плащат повече за осигуровки, служителите на МВР също От днес хиляди българи плащат повече за осигуровки, служителите на МВР също Минималните прагове скачат с до 70%, държавните служители започват да внасят личен дял, а здравната вноска за безработни става 24,81 евро Двама с качулки дебнели Владо Загатото, белина ли е трябвало да заличи следите? Двама с качулки дебнели Владо Загатото, белина ли е трябвало да заличи следите? Камера заснела подозрителни силуети край дома в Банкя, а разследващите проверяват дали бизнесменът е бил нападнат и убит преди пожара Българин разби световен рекорд в бейзбола, чака печата на Гинес Българин разби световен рекорд в бейзбола, чака печата на Гинес Стефан Бешков удари 30 топки за минута, за да привлече подкрепа за националните отбори и детския спорт Започва Богородичният пост: Какво се прави и от какво се въздържат вярващите Започва Богородичният пост: Какво се прави и от какво се въздържат вярващите На 1 август в храмовете се извършва водосвет, а двуседмичният пост подготвя християните за Успение Богородично Събота е най-смъртоносният ден, а между 16 и 18 часа стават най-много тежки катастрофи Събота е най-смъртоносният ден, а между 16 и 18 часа стават най-много тежки катастрофи През 2025 г. на пътя загинаха 456 души, а първите седем месеца на 2026 г. показват нов тревожен ръст В събота се събуждаме с двоен удар - винетките скачат с 30%, цигарите също поскъпват В събота се събуждаме с двоен удар - винетките скачат с 30%, цигарите също поскъпват Годишната винетка вече струва 64,50 евро, а новият акциз ще добави около 13 евроцента към кутия цигари
Латвия затвори единствения си действащ граничен пункт с Беларус Латвия затвори единствения си действащ граничен пункт с Беларус Рига обяви технически проблем на Патерниеки и призова пътуващите да търсят алтернативни маршрути Испания овладя кризата: 48 300 мигранти се върнаха, нито един не стигна до континента Испания овладя кризата: 48 300 мигранти се върнаха, нито един не стигна до континента Мадрид увери Европейската комисия, че движението от Сеута към останалата част на ЕС е напълно блокирано САЩ и Израел обсъждат сухопътна блокада на Иран - планът може да подпали региона САЩ и Израел обсъждат сухопътна блокада на Иран - планът може да подпали региона Вашингтон и Тел Авив проучват натиск върху седемте съседи на Ислямската република, но пълното затваряне на границите изглежда почти неизпълнимо Тръмп показа Сеута и предупреди: Така ще изглежда САЩ, ако демократите се върнат на власт Тръмп показа Сеута и предупреди: Така ще изглежда САЩ, ако демократите се върнат на власт Американският президент превърна миграционната криза в Испания в предупреждение към избирателите преди следващата битка за Белия дом Рекордните 56,5 млрд. евро в банките: Имотите губят ролята си на сигурно убежище Рекордните 56,5 млрд. евро в банките: Имотите губят ролята си на сигурно убежище Спестяванията растат с 18,6%, но зад рекорда стоят ипотечният бум, парите, върнати в банковата система около приемането на еврото, и силното неравенство в доходите Това е човекът, който може да победи Ердоган? Това е човекът, който може да победи Ердоган? Йозгюр Йозел напусна партията на Ататюрк с 90 депутати и оглави най-голямата опозиционна сила в парламента Огнен ад в Гърция: Трактори спасяват Микена, стотици бягат по море Огнен ад в Гърция: Трактори спасяват Микена, стотици бягат по море 254 жители и туристи са изведени с лодки от обградено крайбрежно селище, а древният археологически комплекс беше евакуиран превантивно Симона Пейчева: Оказвам съдействие на разследването, няма да превръщам смъртта на Владимир Янков в публичен дебат Симона Пейчева: Оказвам съдействие на разследването, няма да превръщам смъртта на Владимир Янков в публичен дебат Според разследването Пейчева е била последният човек, който се е срещнал с бизнесмена Янков   Продължава пръскането срещу комари в Бургас, вижте графика Продължава пръскането срещу комари в Бургас, вижте графика От 3 август до края на месец август ще се третират всички зони в града  Обрат в Сеута: 25 000 мигранти вече се върнаха в Мароко Обрат в Сеута: 25 000 мигранти вече се върнаха в Мароко Испанското правителство отчита 50 000 незаконно влезли, докато местните власти съобщават за 60 000 души и 34 жертви
Богдан МИЛЧЕВ, пътен експерт Богдан МИЛЧЕВ, пътен експерт МВР работи повече от всякога. Усилията са огромни, но резултат няма Виц на деня Виц на деня - Какво е общото между книгата и жената?
- Гледат се първо отзад. Ако не ти хареса, изобщо няма смисъл да гледаш отпред.
Виц на деня Виц на деня - Дядо, вярно ли е, че на лошото трябва да се отговаря с добро?
- Да, вярно е.
- Тогава дай пари за сладолед, че ти счупих очилата.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Господи, жена ми е толкова глупава, ама тооолкова глупава! Благодаря ти, Господи!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори