Община Поморие кандидатства с проекти за внедряване на възобновяеми енергийни източници в детска градина и училище
Става въпрос за ДГ „Веселушко“ – Поморие и ОУ „Христо Ботев“ – Ахелой
Община Поморие внесе за одобрение към Оперативна програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“ две проектни предложения за внедряване на възобновяеми енергийни източници – за ДГ „Веселушко“ – гр. Поморие и за ОУ „Христо Ботев“ – гр. Ахелой.
За повишаване на енергийната ефективност на сградата на ДГ „Веселушко“ се предлага внедряване на възобновяем енергиен източник чрез изграждане на геотермална инсталация, посредством термопомпени агрегати. Същите ще се използват за отопление, охлаждане и битово горещо водоснабдяване на сградата, като използват постоянната температурата на земята като източник на топлина/студ, чрез 22 броя затворени геотермални сондажи.
Изборът на съоръженията е направен въз основа на подробни изчисления на топлинните потребности на сградата и изготвено енергийно обследване. Оползвотворената от земята топлина/студ, чрез тръбна мрежа ще достига до геотермален колектор, от който ще се разпределителя/събира до агрегатите. Допълнително се предвижда и внедряване на система за мониторинг за потреблението на енергия и включва доставка и монтаж на ултразвуков топломер, отчитащ генерираната топлинна и студова енергия от термопомпените агрегати, както и контролни електромери.
В резултат на изпълнението на проекта значително ще бъде повишена енергийната ефективност в сградата на ДГ „Веселушко“, като ще се гарантират и значителни икономии на енергия.
Проектното предложение за ОУ „Христо Ботев“ цели да изпълни условията за „сграда с близко до нулево потребление на енергия“. Предвижда се изграждане на фотоволтаична инсталация за производство на енергия от слънцето, която да задоволява нуждите на сградата през светлата част на денонощието. Слънчевите колектори ще бъдат разположени върху покрива на сградата. В рамките на проекта ще се реализират дейности за повишаване енергийната ефективност като: топлоизолация по фасади; подмяна на дограма; топлоизолация на покрива.
Използваният в момента енергоизточник за отопление на сградата ще се смени с високоефективен термопомпен агрегат „въздух-вода”, като съществуващите котли ще се запазят. Предлага се отоплителните тела да бъдат комплектовани с термостатични радиаторни вентили, а съществуващите осветителни тела ще бъдат подменени с нови енергоспестяващи (LED). Целта на проектното предложение е класът на енергопотребление на сградата на ОУ „Христо Ботев“ да се повиши от “F” на „А+“.
И двата проекта на Община Поморие са внесени за разглеждане към Управляващия орган на програмата – Министерството на енергетиката и очакват оценка и одобрение за финансиране
Слагам този продукт от кухнята във водата и подът блести от чистота
Пухкав блат, сочни череши и невероятен аромат – този сладкиш е истинска наслада за сетивата
Ричард Алибегов скочи срещу черния пиар за родното Черноморие
Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone
СДВР подхваща ромите с ножове в подлез „Плиска“
Иван Демерджиев: Показанията на Олег Невзоров разплитат схемата с незаконния град „Баба Алино“
Фестивалът Фантастичен Бургас 2026 завършва с мащабна среща с писателя Васил Попов
Магистрати и съдебни служители в Бургас дариха кръв в благородна акция
Трима души и дете пострадаха след удар в дърво и преобръщане на автомобил в Карнобатско
ГЕРБ отстъпва избора на парламентарната квота във ВСС на „Прогресивна България“
Деветокласничка от Айтос спечели първо място в международен конкурс за фотография
КЗК наложи санкции за заблуждаващо предлагане на продукт като масло
